در حمله مهاجمان داعش بر کندک دوم فرقه ۱۱۱ کابل، ۱۱ سرباز ارتش کشته شدند

۹ دلو ۱۳۹۶ هشدار

گروهی از مهاجمان مسلح ساعت ۵ صبح امروز بر فرقه ۱۱۱ کابل در نزدیکی دانشگاه مارشال فهیم در غرب کابل حمله کردند. پنج مهاجم مسلح صبح وقت، بر این مرکز نظامی مربوط به ارتش افغانستان حمله کردند و حدود پنج ساعت با نیروهای امنیتی جنگیدند.

از میان این پنج حمله کننده، یک تن آنها از سوی سربازان این مرکز نظامی، بازداشت شدند. دولت وزیری سخن‌گوی وزارت دفاع گفته است که در این حمله، ۱۱ سرباز ارتش کشته شده و ۱۶ تن دیگر زخمی گردیده اند.

خبرنگاران که در محل رویداد حضور دارند نیز می‌گویند که دقایقی پیش، حمله به این مرکز تمام شد و نیروهای امنیتی توانستند تمامی مهاجمان را از پا در بیاورند.

گروه داعش مسوولیت حمله امروز در کابل را به عهده گرفته است. این گروه گفته است که حمله به مرکز نظامی ارتش در کابل کار فداییان آن‌ها بوده است.

این حمله در نزدیکی دانشگاه مارشال فهیم در مربوطات بند قرغه در حوزه پنجم شهر کابل صورت گرفته است. پیش از این گروه طالبان دانشجویان دانشگاه نظامی مارشال فهیم را هدف قرار داده بود.

در بیست و نهم میزان امسال، یک انتحار کننده موتر حامل دانشجویان نظامی در دروازه ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم، را هدف قرار دارد. در آن حمله، ۱۵ دانشجوی این دانشگاه کشته شده و ۴ نفر دیگر زخمی گردیدند.

مسئولیت آن حمله را گروه طالبان بردوش گرفتند. وزارت دفاع افغانستان در آن زمان اعلام کرد که این افراد برای آموزش بیشتر به این دانشگاه مراجعه کرده بودند.

این حمله دو روز پس از حمله قدرت مند انتحاری در جاده وزارت داخله سابق صورت گرفته است که در آن حدود ۱۰۳ نفر کشته شده و بیشتر از ۲۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.

حملۀ دو روز پیش، خونبارترین حمله در کابل در جریان ماه‌های اخیر بود. هر چند روز گذشته وزیر داخله شمار کشته‌های این رویداد را ۱۰۳ تن عنوان کرد، اما تأکید نیز کرد که به دلیل خطرناک بودن وضعیت شماری از زخمی‌های این رویداد، احتمال این وجود دارد که شمار تلفات افزایش یابد.

یک هفته پیش، نیز یک گروه شش نفری از مهاجمان گروه طالبان، بر هوتل انترکانتیننتال حمله کرده بودند که در آنها به شمول پانزده شهروند خارجی، بیشتر از ۳۰ تن کشته شدند. در حمله به این هوتل به شدت محافظت شده، دو منزل این هوتل پنج ستاره، کاملا در آتش سوخته است.

بیشتر کشته شده‌گان خارجی در حمله به کانتیننتال، شهروندان اکراین که در شرکت هوایی کام ایر کار می‌کردند، بودند. طالبان مسوولیت هر دو حمله قبلی در کابل را به عهده گرفتند. اما حمله دو روز پیش، خون‌بار ترین آن بود که با واکنش های تند شهروندان افغانستان نیز روبه‌رو شد.

دو روز پس از حمله به انترکانتیننتال، یک حمله گروهی دیگر بر موسسه خیریه حمایت از اطفال در شهر جلال آباد نیز رخ داد که منجر به کشته شده شش نفر و متوقف شدن فعالیت‌های این موسسه جهانی در افغانستان گردید.

در جریان یک هفته این سومین حمله گروهی و انتحاری در شهر کابل است که وضعیت را به شدت ترسناک ساخته است.

دولت وزیر سخن‌گوی وزارت دفاع می‌گوید صبح امروز پنج حمله کننده به این مرکز ارتش کشته شده و از این میان یک تن آنها خود را انتحار کرده، سه تن دیگر کشته شده و یک نفر شان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. برخی از رسانه‌ها در مورد پیدا شدن یک موتر مشکوک نیز گزارش داده اند اما سخن‌گوی وزارت دفاع در این مورد اطلاعی نداشت.

حمله صبح امروز در حالی اتفاق افتاده است که قرار است امروز رییس جمهور اندونیزیا به کابل بیاید و این شهر به صورت ویژه زیر تدابیر شدید امنیتی قرار دارد.

ریاست جمهور روز گذشته را ماتم ملی در سراسر افغاسنتان و امروز را نیز رخصتی عمومی در شهر کابل اعلان کرده بود. قرار است فردا در سراسر افغانستان برای قربانیان حملات اخیر، ختم قرآن عمومی برگزار گردد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی