برنامه آینده داعش در افغانستان؛ ساختن پایگاه دایمی در بدخشان و حمله بر درزاب جوزجان

۱۰ دلو ۱۳۹۶ هشدار

بامداد دیروز دو شنبه نهم دلو، به جای صدای ازان ملاامام‌های مساجد، صدای انفجارهای قدرت‌مند و پی‌هم، کابلیان را از خواب بلند کرد. این حمله، دومین حمله گروه داعش در مدت کمتر از ۱۰ روز در افغانستان بود. رویدادی که آخرین حمله این گروه تروریستی نخواهد بود و همچنان برای انجام حملات بیشتر برنامه‌ریزی خواهند کرد.

 چنانچه بربنیاد مدارکی که به هشدار رسیده است، این گروه، برنامه‌های بزرگی روی دست دارد و حمله روز گذشتۀ آنان بر یکی از کندک‌های ارتش در کابل نیز آخرین حملۀ شان نخواهد بود. پیش از این حمله این گروه مسوولیت حمله به موسسه خیریه کمک به اطفال در شهر جلال آباد را به عهده گرفته بود که در آن حدود ۶ نفر کشته شدند.

حمله دیروز گروه داعش که در آن یازده سرباز ارتش کشته شدند و حدود ۱۶ تن دیگر زخمی، دو روز پس از بزرگ‌ترین و خونبار ترین حمله انتحاری گروه طالبان در کابل بود که در آن حدود ۱۰۵ نفر کشته شدند و بیشتر از ۲۳۵ نفر دیگر زخمی گردیدند. یک مهاجم گروه طالبان، آن حمله را با استفاده از یک آمبولانس پر از مواد انفجاری در جاده وزارت داخله پیشین در مرکز شهر کابل انجام داد.

بربنیاد بخشی از این گزارش امنیتی و استخباراتی که در نشست شورای امنیت ملی نیز روی آن گفتگو شده است، گروه داعش تلاش دارد تا حمله‌ای را بر پایگاه ارتش ملی در منطقه مناگی ولسوالی وته‌پور ولایت کنر نیز راه اندازی کند. این یافته‌ها در نتیجه‌ی تلاش‌هایی که در ماه جدی سال روان از سوی مسوولان وزارت امور داخله انجام شد به دست آمده است.

این مدارک نشان می‌دهد که کمی دورتر از کنر، در منطقه شمال شرقی افغانستان؛ در ولایت بدخشان که با تاجیکستان و چین نیز هم‌مرز است، داعش برنامه‌های خطرناک‌تری روی دست دارند.

مدارکی که به هشدار رسیده نشان می‌دهد که افراد خارجی وابسته به گروه داعش در هفته‌های پسین وارد دره‌ی خستک ولسوالی جرم بدخشان شده اند. در این مدارک تاکید شده که گروه داعش در تلاش است تا پایگاه دایمی‌اش را در دره‌ی خستک بدخشان ایجاد کند.

آنچه که سبب شده تا داعش ترس بیشتری را در میان مردم ایجاد کند،‌ هدف قرار دادن نظامیان و غیرنظامیان است. حمله‌های پسین این گروه نشان می‌دهد که داعش نه بر نظامیان رحم دارد و نه بر سازمان‌ها‎ و نهادهای که کمک‌های بشردوستانه ارایه می‌کنند.

حمله این گروه بر دفتر صندوق حمایت از کودکان در ولایت ننگرهار است که ۶ کشته برجای گذاشت و یا حملات این گروه در مساجدی در کابل، که تمامی قربانیان آن غیر نظامیان به شمول زنان و کودکان بودند، نشاندهنده اوج بی رحمی گروه داعش است.

مدیریت جنگ توسط پاکستان

بربنیاد یافته‌های هشدار، داعش همچنان در تلاش است تا حمله‌ای دیگری را بر ولسوالی درزاب ولایت جوزجان، طرح ریزی کند. یافته‌هایی که پرده از برنامه‌های وسیع گروه داعش در شمال افغانستان برمی‌دارد و حکومت افغانستان باید برای جلوگیری از حملات این گروه، پیش از آن که آنها دست به حملات گسترده بزنند، سرکوب شان کند.

هرچند پس از پرتاب بزرگترین بم غیرهسته‌ای امریکا بر پناه‌گاه داعش در ننگرهار، حکومت همواره تاکید کرده که داعش تضعیف شده و دیگر نمی‌تواند تهدید جدی را متوجه مردم افغانستان کند، اما گزارش امنیتی که در شورای امنیت ملی روی آن گفتگو شده و اینک بخشی از آن در دسترس هشدار قرار گرفته نشان می‌دهد که در کنار ایجاد پایگاه دایمی در بدخشان و طرح‌های این گروه در بخشی‌هایی دیگری از افغانستان، روند سربازگیری داعش در مربوطات قریه‌ی شین‌اوده ولسوالی چوره ولایت ارزگان نیز با شدت ادامه دارد. مساله‌ای که حکومت نیز از آن آگاهی دارد اما این‌که برنامه‌ای برای مهار آن روی دست دارد یا خیر، روشن نیست.

شاید آهسته آهسته خیلی‌ها ایمان پیدا کرده باشند که هرگاه در هرجای افغانستان، نا امنی شود، حتمن ردپای پاکستان نیز در آنجا دیده خواهد شد.

در بخشی از مدارکی که به ما رسیده، تاکید شده که در ماه جدی سال روان، هیاتی از پاکستان وارد ولسوالی خاک افغان ولایت زابل شده و تلاش کردند تا طالبان و داعش را برضد حکومت افغانستان، تشویق به همکاری مشترک کنند.

تمرکز داعش بر غور و آزار مردم در سرپل

هرچند روشن نیست این تلاش‌ها تا چه اندازه تاثیرگزار بوده است، اما حمله‌های یکی‌درمیان طالبان و داعشیان در ۶ روز پسین نشان می‌دهد که انگار این تلاش‌ها چندان هم بی‌نتیجه نیز نبوده است.

در ماه‌های پسین در ولایت محروم غور که گاهی از راه اندازی دادگاه‌های صحرایی، نامش بد می‌شود و گاهی هم با نشر تجاوز بر کودکان و دختران خردسال و یا جنگ‌هایی که میان زورمندان در این ولایت رخ می‌دهد نیز فعالیت‌های داعش در این ولایت، در رسانه‌ها نشر شده است.

حالا یافته‌های هشدار نشان می‌دهد که در ماه‌های پسین اختلافات میان طالبان و جنگجویان موجود در این ولایت بیشتر شده است. از این‌رو، داعش نیروهای بیشتری را از ولایت سرپل وارد غور کرده تا در رویارویی با جنگ‌جویان طالب، کم نیاورند.

اما در ولایت سرپل که چندی پیش نیز از سوی این گروه، قتل عام صورت گرفت و خیلی‌ها بی‌جا شدند، جنگجویان داعشی کار ساده‌ای درپیش دارند و تنها مصروفیت‌شان، چور و چپاول اموال و دارایی‌های مردم بوده است.

در گزارش امنیتی وزارت داخله آمده است:”داعشی‌ها به چور و چپاول اموال، مواشی و قطع جنگلات، تخریب منازل و اذیت اهالی قریه‌جات مربوط ولسوالی صیاد پرداخته‌اند و اهالی مجبور به ترک منازل‌شان شده اند.”

 

حمله‌های ۷ روز گذشته، نشان می‌دهد که دستگاه‌های استخباراتی و امنیتی افغانستان در مهار آنها، ناکام بوده اند، چنانچه خیلی از آگاهان نظامی و استخباراتی نیز دلیل این حمله‌های خونین را ناتوانی و شکست این نهادها می‌دانند.

حالا بربنیاد این طلاعاتی که در شورای امنیت ملی نیز روی آن گفتگو شده است، باید دید حکومت چه برنامه‌هایی برای دفع آنها روی دست دارد. آیا موفق خواهد شد تا جلو کشتار آینده داعش را که از آن آگاهی نیز دارد، بگیرد یا این‌که شکست و ناکامی دیگر امنیتی را در کارنامه ثبت می‌کند.

با وجودی که روز گذشته رییس امنیت ملی نیز به صراحت گفت که مراکز اصلی گروه های تروریستی و تربیه انتحاری در شهرهای بزرگ مانند پیشاور و مناطق مرزی پاکستان است، امروز رییس جمهور غنی نیز یکی از دلایلی این حملات را که در آن غیر نظامیان هدف اصلی بوده اند، فشار وارد کردن بیشتر پاکستان بر افغانستان عنوان کرد.

زکریا حسنی

هم رسانی