سیگار: پنتاگون اجازه نشر گزارش در مورد میزان نفوذ طالبان در افغانستان را نمی‌دهد

۱۱ دلو ۱۳۹۶ هشدار

سیگار یا اداره بازرس ویژه‌ای امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است که وزارت دفاع امریکا مانع نشر معلومات در مورد جغرافیای زیر کنترل گروه داعش و طالبان در افغانستان شده است.

این نهاد گفته است که این کار مشکل ساز است و برای اولین بار اطلاعاتی که غیر محرمانه است با مالیات دهندگان امریکا شریک ساخته نمی‌شود. بی بی سی نوشته است که وزارت دفاع امریکا این اتهام را رد کرده است و گفته که این تصمیم نیروهای حمایت قاطع در افغانستان به رهبری امریکا بوده است.

سخن‌گوی نیروهای حمایت قاطع به رسانه‌های غربی گفته است که منظور آنها جلوگیر از انتشار یا محرمانه شناختن اطلاعاتی نبوده است که دسترسی به آن‌ها در گزارش‌های قبلی ممکن بود. این ناشی از یک اشتباه انسانی در برچسب گذاری اطلاعات بوده است.

با این حال سیگار گفته است که تیم آنها اطلاعات محرمانه را خیلی جدی می‌گیرد. آقای جان سپکو گفته است ما هنوز اطلاعیه‌ای رسمی دریافت نکردیم که اجازه انتشار این اطلاعات به طور علنی را بدهد.

سیگار پیش از این نیز در گزارشی گفته بود که مناطقی که در کنترل دولت افغانستان می‌باشد رو به کم شدن است و دولت افغانستان همه روزه مناطق زیر کنترل‌اش را  از دست می‌دهد و بر ساحه زیر کنترل طالبان و دیگر گروه‌ها تروریستی افزوده می‌شود.

سیگار سال گذشته میلادی در گزارشی گفته بود که حکومت افغانستان تنها بر ۶۵ درصد خاک این کشور کنترل دارد. گزارش این نهاد نشان می‌داد که مناطق زیر کنترل دولت افغانستان از ۷۰.۵ درصد در اواخر جنوری ۲۰۱۷ به ۶۵.۶ درصد در اواخر ماه می کاهش یافته است و دولت افغانستان کنترل ۱۹ ولسوالی را از دست داه است.

سیگار برای سی و هشتمین بار گزارش ربع‌وار اش را به کانگرس امریکا داده و در نامه‌ای نیز به کانگرس این کشور گفته است که وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون، دستور داده تا این نهاد از نشر اطلاعات در مورد شمار ولسوالی‌های که تحت کنترل گروه‌های داعش و طالبان و یا حکومت افغانستان است، خودداری کند.

روز گذشته هشدار نیز گزارشی را به نشر رساند که در آن اطلاعات تازه‌ای در مورد حضور و برنامه‌های آینده گروه داعش در افغانستان شرح داده شده بود. در این گزارش، گفته شده است که گروه داعش می‌خواهد ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان که با تاجکستان و چین هم مرز است را پایگاه دایمی خود سازد.

در کنار این، گروه داعش تصمیم حمله به یک مرکز ارتش در ولایت کنر و حمله به ولسوالی درزاب ولایت جوزجان را نیز در دستور کارش دارند و سرگرم سرباز گیری در ولایت ارزگان نیز می‌باشند.

پیش از این حکومت افغانستان از حکومت امریکا خواسته بود که شمار تلفات نیروهای امنیتی و یا فرار سربازان را مخفی نگهدارند و این اطلاعات را شامل اطلاعات محرمانه‌ای شان بسازند. اقدامی به شدت مورد انتقاد گروه‌های سیاسی اپوزیسیون در داخل افغانستان قرار گرفته است.

هم رسانی