Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
واکنش حکومت افغانستان به تحقیق اخیر بی بی سی؛ واقعیت‌ها نادیده گرفته شده است |

واکنش حکومت افغانستان به تحقیق اخیر بی بی سی؛ واقعیت‌ها نادیده گرفته شده است

۱۲ دلو ۱۳۹۶ هشدار

شاه‌حسین مرتضوی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان یافته‌های بی‌بی‌سی  در مورد ساحه فعالیت طالبان را مبالغه آمیز خوانده و گفته است که تحقیق بی‌بی‌سی  براساس صحبت‌های تلفنی با مردم محل صورت گرفته است و واقعیت‌ها در آن نادیده گرفته شده است.

بی‌بی‌سی فارسی روز گذشته در گزارشی ادعا کرده بود، یک تحقیق آنان از ساحه فعالیت طالبان در افغانستان نشان می‌دهند که این گروه در ۷۰ درصد خاک این کشور فعال اند. براساس یافته های این تحقیق، طالبان بر ۱۴ ولسوالی که حدود ۴ درصد خاک افغانستان را نشان می‌دهد، کنترول کامل دارند و در ۲۵۳ ولسوالی دیگر که حدود ۶۶ درصد خاک این کشور را نشان می دهد، حضور علنی و فعال دارند.

بی‌بی‌سی در گزارش اش نوشته بود که شبکه‌ای از گزارشگران بی بی سی در سراسر افغانستان با بیش از ۱۲۰۰ نفر از منابع محلی در ۳۹۹ ولسوالی به شکل حضوری یا تلفنی در مورد حضور طالبان پرسیده است و سه ماه یعنی (از ۲۳ اگوست سال ۲۰۱۷ تا ۲۱ نوامبر این سال) را در بر گرفته است تا تکمیل شود.  بی بی سی فارسی نوشته است که اطلاعات به دست آمده از منابع، دو تا شش بار دیگر بازبینی شده است و در برخی موارد تهیه کنندگان گزارش در مناطق دور دست نیز سفر کرده اند.

بی‌بی‌سی نوشته است که براساس تحقیق آنان ۱۵ میلیون نفر که تقریبا نصف نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهد در مناطقی زندگی می‌کنند که یا در کنترول طالبان قرار دارد و یا هم این گروه در  آن مناطق به صورت علنی حضور دارند.

این تحقیق بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که در ۱۱۲ ولسوالی که حدود ۳۰ درصد خاک افغانستان را در بر می‌گیرد، طالبان به طور علنی حضور ندارند، اما به معنای این نیست که در این مناطق هیچ رویداد خشونت باری رخ نداده است. گزارش از حملات خون بار انتحاری و انفجار ماین در کابل پایتخت افغانستان، هرات و مزار مثال زده شده است که از سوی گروه طالبان و گروه داعش شماری از مکان های مهم دیپلماتیک، امنیتی، مساجد و اجتماعات غیر نظامی مورد حمله انتحاری قرار گرفته است.

این تحقیق بی بی سی ظاهرن برای حکومت افغانستان خوشایند نبوده است. سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست جمهوری در واکنش به این تحقیقی بی بی سی در صحفه رسمی فیس‌بوک‌اش نوشته است: “شلیک یک فیر دزدانه در یک قریه و یک مسیر، نشان‌گر فعال بودن این گروه نمی‌باشد. بنابراین عنوان ۷۰ درصد برای فعالیت طالبان در ساحه، یک آمار کاملا مبالغه آمیز می‌باشد.”

آقای مرتضوی گفته است که واحدهای اداری به غیر از چند ولسوالی محدود در همه جا فعال است و برنامه‌های دولت در روستاها نیز در حال تطبیق است و مردم از این برنامه‌ها و پروژه‌های زیربنایی حمایت می‌کنند و برای تامین امنیت پروژه ها با دولت همکار اند.

او گفته است: “شاید اگر بی‌بی‌سی برای گزارش خود این عنوان را انتخاب می‌کرد: “طالبان در ۴ در صد کنترول دارد” کسی به گزارش اهمیت نمی‌داد. گاهی استفاده از عناوین برای جلب مخاطب می‌تواند یک شگرد خوب باشد، اما برای روان جامعه می‌تواند بار منفی و سنگینی را در پی داشته باشد.” ‌

آقای مرتضوی گفته است که گروه طالبان توان جنگ جبهه‌ای را از دست داده‌اند و طالبان رهبری واحد دارند. میزان فرماندهان طالبان که در جریان امسال کشته شده اند، نسبت به هر زمان دیگر بیشتر است و آنان در هیچ جا خود را مصون احساس نمی کنند و حداقل در یک شب سه تا چهار بار مکان شان را برای امنیت شان تغییر می دهند.

در واکنش به گزارش بی‌بی‌سی وزارت دفاع ملی نیز واکنش نشان داده و حضور طالبان بر ۷۰ درصد خاک افغانستان را رد کرده و آن را به دور از واقعیت خوانده است. وزارت دفاع ملی گفته است که طالبان در ۱۱ ولسوالی آن هم در مرکز ولسوالی حضور دارند و در دیگر مناطق حضور ندارند.

وزارت دفاع تایید کرده است ک هر ۲۰ تا ۳۰ نقاطی که دشمنان تهدیدات را به وجود آورده اند، نیروهای امنیتی افغانستان همواره آنان را سرکوب می‌کنند؛ اما حاکمیت دشمنان افغانستان در آن مناطق «قطعا» وجود ندارد.

 

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی افزوده است که حاکمیت طالبان بر ۱۵ میلیون نفوس افغانستان «مبالغه آمیز» است؛ چون بیش از ۲۰ میلیون از شهروندان افغانستان در شهرهای بزرگ مثل کابل، ننگرهار، خوست، هرات، قندهار، بلخ، بامیان، دایکندی، پروان، کاپیسا و لشگرگاه زندگی می‌کنند که زیر حاکمیت «مطلق» دولت افغانستان است.

اما بی بی سی همچنان گفته است که این تحقیق شان، از سوی شبکه تحلیل گران افغانستان نیز بررسی شده است.

فرهاد ناهوری

هم رسانی