هیأت پاکستانی برای گفتگو با مقام‌های افغانستان به کابل رسید

۱۴ دلو ۱۳۹۶ هشدار

یک هیأت از مقام‌های حکومت پاکستان لحظات پیش به کابل رسید. قرار است این هیأت پاسخ پرسش‌ها و اسنادی که سه روز پیش وزیر داخله و رییس امنیت ملی افغانستان در مورد مراکز تروریستان در خاک پاکستان به این کشور داده بود، را به حکومت افغانستان بدهد.

وزارت خارجه پاکستان گفته است که رهبری این هیأت را خانم تهمینه جانجوا معاون سیاسی وزارت خارجه پاکستان به عهده دارد.

محمد فیصل سخن‌گوی وزارت خارجه پاکستان گفته است که برنامه اصلی این هیأت، گفتگو با مقام‌های افغانستان به خاطر داشتن پلان‌های عملی در راستای آمدن صلح و ثبات در دو کشور است.

پیش از این رییس امنیت ملی افغانستان به رسانه‌ها گفته بود که برای اولین بار پاکستان با ارائه اسناد طرف افغانستان، پذیرفت که مراکز تروریزم در خاک آن کشور است. اما سفارت پاکستان در کابل این مسأله را رد کرده و در اعلامیه‌اش گفته بود که اسلام آباد نپذیرفته که مراکز تروریستی در خاک پاکستان قرار دارد.

آقای معصوم استانکزی روز پنج‌شنبه در کابل به خبرنگاران گفته بود که قرار است هیأت جدید پاکستان در مورد اسناد آنها به حکومت افغانستان پاسخ بدهد.

رییس امنیت ملی و وزیر داخله افغانستان، پس از حملات خونبار تروریستی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان، به پاکستان رفت و در دیدار با مقام‌های پاکستانی، اسنادی و شواهدی را به آن کشور داد که به گفته‌ای حکومت کابل نشان می‌دهد حملات اخیر در کابل و ننگرهار، در پاکستان برنامه ریزی و طرح شده است.

این مقام‌های ارشد امنیتی پیش از این گفته اند که مراکز اصلی تروریستی در ساحات چمن و پیشاور پاکستان است و بیشتر حملات انتحاری و گروهی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان، از همین مراکز و با حمایت استخبارات پاکستان صورت گرفته است.

در حملات اخیر درکابل، نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته شدند و بیشتر از ۳۵۰ تن دیگر زخمی گردیدند. این خونبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر در کابل بود که در کمتر از ده روز یکی پی دیگر اتفاق افتاد. در این حملات، گروه طالبان و داعش توانستند، مراکز استراتیژیک که از امنیت بالای برخوردار اند را در کابل هدف قرار بدهند.

هم رسانی