یک خانم و یک دختر جوان در ولایت سرپل خودکشی کردند

۱۴ دلو ۱۳۹۶ هشدار

مسوولان ریاست امور زنان در ولایت سرپل می‌گویند، که در دو رویداد جداگانه در ولایت سرپل، یک دختر ۱۶ ساله و یک بانوی ۲۶ ساله خودکشی کردند. این افراد با خوردن مرگ موش به زندگی شان پایان داده اند.

نسیمه آرزو رییس امور زنان ولایت سرپل به هشدار می‌گوید، دو بانوی جوان در مرکز و ولسوالی صیاد ولایت سرپل برای پایان دادن به زندگی شان مرگ موش خوردند و پس از انتقال به شفاخانه جان داده اند.

به گفتۀ رییس امور زنان ولایت سرپل، یکی از این دو بانو، حبیبه ۲۶ ساله است و از روستانی بازار ولسوالی صیاد می باشد که دو روز قبل به دلیل خشونت‌های خانوادگی با خوردن زهر به زندگی‌اش پایان داده است.

خانم نسیمه آرزو می‌گوید، یک دختر ۱۶ ساله به نام آمنه که از روستای خرابه در مربوطات مرکز ولایت سرپل است، نیز با خوردن زهر (مرگ موش) دست به خودکشی زده و تا رسیدن به شفاخانه جان داده است.

رییس امور زنان ولایت سرپل، دلیل این خود کشی‌ها را خشونت‌های خانوادگی و فقر بیش از حد در خانواده‌ها عنوان می‌کند. نسیمه آرزو می‌گوید:” خشونت‌های خانوادگی، فقر و تنگ‌دستی و عدم آگاهی خانواده‌ها از چگونگی برخورد با زنان و دختران خانواده‌ای شان، سبب افزایش خودکشی و مرگ‌های اخیر شده است.”

در همین حال داکتر محمد رستم رجبی رییس شفاخانه ولایتی سرپل از  افزایش خودکشی در میان زنان در این ولایت نگران است. آقای رجبی به هشدار می‌گوید:” در سال روان تا اکنون ۴۴ بانو با خوردن زهر (مرگ موش) در این این ولایت دست به خودکشی زده و از این میان، سه تن در شفاخانه ولایتی سرپل جان داده متباقی آن دوباره زنده مانده اند و یا هم به شفاخانه‌های ولایتی همجوار برای تداوی فرستاده شده اند.”

مسوولان ریاست امور زنان ولایت سرپل به هشدار می‌گویند، از آغاز سال روان خورشیدی تا اکنون، ۸۱ قضیه خشونت در این نهاد ثبت شده است ک از این میان، ۱۶ مورد قتل‌های ناموسی اند.

این دو بانو در حالی دست به خودکشی زده اند که هفته پیش نیز یک دختر ۱۲ ساله در روستای بلوچ در مربوطات مرکز ولایت سرپل با خوردن مرگ موش خودش را کشت.

ولایات شمال افغانستان، برای بانوان در سال‌های اخیر، تبدیل به بدترین مکان شده است. به تازه‌گی ویدیوی در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده است که نشان می‌دهد یک خانم جوان از سوی اعضای خانواده‌اش و مردم محل در ولایت تخار محاکمه صحرایی شده است.

این ویدیو خشم مردم و نهادهای حقوق بشری را در پی داشته است و اداره ارگان‌های محل گفته است که به مقام‌های محلی ولایت تخار دستور داده این پرونده را بررسی کرده و عاملان آن را بازداشت نماید.

شکیبا سعیدی

هم رسانی