Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
شش کشته و بیشتر از 20 زخمی در سه حمله انتحاری در کابل و هلمند |

شش کشته و بیشتر از ۲۰ زخمی در سه حمله انتحاری در کابل و هلمند

۵ حوت ۱۳۹۶ هشدار

در حمله به مرکز شهر لشکرگاه یک سرباز امنیت ملی کشته شده و شانزده غیر نظامی به شمول ۱۳ کودک و دو زن و یک مرد زخمی شدند. هرچند عمر زواک زخمی شدن هشت تن را تأیید می‌کند اما مسوولان شفاخانه شهر لشکرگاه می‌گویند، شانزده زخمی ناشی از این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده و وضعیت زخمی‌ها نگران کننده نیست. حمله به حوزه دوم امنیتی شهر لشکرگاه با یک موتر نوع مازدای پر از مواد انفجاری انجام شده است.

مقام‌های محلی می‌گویند هدف حمله کننده، حوزه دوم امنیت ملی شهر لشکرگاه بوده است. حمله به مرکز شهر لشکرگاه، دومین حمله قدرت مند انتحاری در یک روز در ولایت هلمند است. حمله نخست حدود ساعت ۶ و  نیم بامداد امروز در کمپ پیمان در ساحه دشت ماتکی ولسوالی نادعلی هلمند رخ داد. در این حمله، یک مرکز ارتش هدف قرار گرفته که در آن دو سرباز ارتش کشته شدند.

در حمله نخست، طالبان از یک تانک هاموی پر از مواد انفجاری استفاده کرده بود. حملۀ غافل گیر کننده‌ی که این گروه در یک سال اخیر بارها از آن استفاده کرده و تلفات و خسارات جدی نیز به نیروهای امنیتی و تأسیسات دولتی وارد کرده اند. در این حمله یک سرباز و یک افسر ارتش کشته شده و یک تن دیگر زخمی گردیده است.

پیش از این نیز این گروه در حملات شان در ولایت های کندهار، پکتیا و غزنی از تانک های زرهی هاموی پر از مواد انفجاری استفاده کرده بودند. طالبان مسوول حملات انتحاری ولایت هلمند را به عهده گرفته اند.

عمر زواک سخن‌گوی والی هلمند کشته شدن دو سرباز ارتش و یک سرباز امنیت ملی را در حملات انتحاری ولایت هلمند تأیید می‌کند.

این در حالیست که هفته پیش فرمانده پولیس ولایت هلمند گفته بود، طالبان با تغییر تأکتیک جنگی شان در این ولایت موفق شده اند تلفات زیادی به نیروهای امنیتی افغانستان وارد کنند.

این گروه با هدف قرار دادن پاسگاه‌های نیروهای امنیتی با حملات انتحاری در زمستان امسال، برخلاف سالهای گذشته موفقیت های داشته اند.

فرمانده پولیس هلمند به هشدار گفته بود که طالبان با آوردن تغییرات در تاکتیک‌های جنگی شان، به نیروهای امنیتی مستقر در این ولایت، تلفات بیشتر وارد کرده است. این افزایش حملات ظاهرا برای پولیس این ولایت، یک بخشی تاکتیک جدید این گروه است که آنها را غافل گیر کرده است.

عبدالغفار صافی فرمانده پولیس هلمند می‌گوید:” تغییر تاکتیک گروه طالبان به نیروهای امنیتی در این ولایت تلفات وارد کرده است. با آن‌که عملیات‌های تصفیوی در ولسوالی‌های مرکزی جریان دارد و شدت جنگ از اطراف لشکرگاه نیز کم شده است، اما تلفات نسبت به سال‌های پیش زیاد تر داریم.”

با این حال صبح امروز یک انتحار کنندۀ دیگر، شهر کابل را هدف قرار داد که در آن سه نفر کشته شده و شش نفر دیگر زخمی شده اند. وزارت داخله گفته است که حمله امروز از سوی یک انتحاری کننده که مواد انفجاری را در بدنش جاسازی کرده بود، انجام شده است.

حمله امروز در شهر کابل در ساحه سبز امنیتی در منطقه شش درک رخ داده است که ساحه به شدت محافظت شده است. این حمله در ایست بازرسی اول در سرک شش درک رخ داده است.

برخی دفاتر امنیت ملی، مرکز فرماندهی نیروهای خارجی و شماری از دفاتر  مهم خارجی و داخلی نیز در این منطقه موقعیت دارند.

کابل در دو سه هفته اخیر شاهد کدام حمله انتحاری نبود. هر چند ماه گذشته این شهر حملات بسیار قدرت مند انتحاری و گروهی را تجربه کرد که بیشتر از پنج‌صد کشته و زخمی بر جای گذاشته بود.

این حملات انتحاری یک روز پس از سفر نخست وزیر پاکستان به هرات رخ داده است. روز گذشته آقای خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان که در مراسم افتتاح کار پروژه تاپی در هرات شرکت کرده بود گفت، برای تأمین امنیت در افغانستان کشورش تلاش خواهد کرد زیرا امنیت و رفا در افغانستان سبب رشد پاکستان خواهد شد.

پاکستان همواره متهم به دامن زدن ناامنی در افغانستان است. این کشور متهم است که گروه‌های تروریستی را تجهیز و تمویل می‌کند تا مردم و نیروهای امنیتی افغانستان را هدف قرار بدهند.

این در حالیست که به تازه‌گی نهاد بین المللی نظارت بر مقابل با پولشویی و تأمین مالی تروریزم، پاکستان را در لیست کشورهای تأمین کننده مالی تروریزم قرار داده است. گروه ویزه اقدام مالی، یک نهاد بین المللی است که با هدف مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریزم در سال ۱۹۸۹ ایجاد شده و ۳۷ کشور عضو این نهاد هستند.

بی بی سی نوشته است که طرح قرار دادن پاکستان در این فهرست از سوی امریکا ارائه شده و کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز از آن حمایت کرده اند. کشورهای پین، ترکیه و کشورهای عضو شواری همکاری خلیج فارس نیز با این طرح یک جا شده و آن را تأیید کرده اند.

امریکا پاکستان را متهم کرده است که در امر مبارزه با تروریزم با این کشور صادق نیست و ماه پیش کمک های نقدی به اسلام آباد را نیز به تعلیق درآورد.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی