Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
وزیر داخله: دو شب پیش از خانه وزیران سابق و کنونی نیز شلیک صورت گرفته است |

وزیر داخله: دو شب پیش از خانه وزیران سابق و کنونی نیز شلیک صورت گرفته است

۶ حوت ۱۳۹۶ هشدار

ویس احمد برمک ، وزیر امور داخله می‌گوید، که کسانی که خلاف قانون عمل می‌کنند و آرامش مردم را به هم می‌زنند مجرم هستند و باید مطابق به قانون با آنها برخورد شده و مجازات شوند.

آقای برمک امروز در نشستی در کابل گفت، برای جلوگیری از اقدامات این دست افراد مردم با پولیس همکار باشند. او می‌گوید، پولیس به تنها و بدون هم‌کاری مردم نمی‌تواند امنیت را به گونه‌ی که باید باشد تامین کنند. آقای برمک گفت: “ما ۱۳۷ هزار پولیس در بیش از ۴۰٫۰۰۰ هزار قریه و ۳۹۰ ولسوالی برای تامین امنیت درسراسر افغانستان داریم وتا زمانی که مردم با وزارت داخله هم‌کاری نکنند، تامین امنیت شان کاری دشوار است.”

وزیر داخله با انتقاد از وضعیت دو شب و چند شب قبل در کابل گفت، فیرهای که در شهر کابل و دیگر شهرهای افغانستان برای شادی کردن صورت گرفت، فیر شادیانه و تجلیل نبود، بلکه ایجاد ترس و وحشت بود. او با انتقاد از افراد قدرت مند افزود:” اکثر فیرها از خانه‌های سیاسیون و بلند پایه‌های حکومتی شده است  و در افغانستان کسانی هستند که به آنها  دهشکه و پیکاه داده شده است و در شهر وحشت ایجاد می‌کنند.”

وزیر داخله می‌گوید، در کشورهای که قانون است، مردم خود را به قانون تسلیم کردند و امنیت در آنجا حاکم است او می‌گوید:” هیج کس در کشور بالاتر از قانون نیستند و کسی هم نمی‌تواند بالاتر از قانون صحبت کند و قانون را به دست بگیرند”.

این مقام بلند پایه امنیتی می گوید، پولیس بدون دادستانی نمی‌توانند به حریم شخصی کسی وارد شود و که سلاح دارند باید مجوز براشی سلاح شان بگیرد و یا سلاح دولتی شان را تسلیم نمایند، زیرا این کار می‌تواند سطح جرم را در کشور پایین بیاورد.

آقای برمک یک بار دیگر از آوردن اصلاحات در وزارت داخله خبر داده و می‌گوید، وزارت داخله آمران ۱۸ حوزه امنیتی کابل را در آزمون رقابتی تعیین کرده و این اصلاحات در چند سال پسین کم پیشنه بوده است. او تاکید دارد که در وزارت داخله دست به اصلاحات جدی زده است، اما هرپروسه اصلاح سازی زمان بر است و ما به زمان نیاز داریم تا اصلاحات را مرحله به مرحله در سطح پولیس ایجاد و عملی کنیم.

وزیر داخله به مقامات دولتی می‌گوید به افراد خود بفهمانید که سلاح برای محافظت است، نه برای ایجاد وحشت درسطح شهر.

وزیر داخله در حالی به افراد قدرت مند گوش زد می‌کند که مواظب رفتار محافظان‌اش باشند که در شهر کابل و برخی دیگر از بزرگ شهرهای افغانستان قدرت مندان همواره تلاش دارند با راه اندازی شمار زیادی از محافظان تا به دندان مسلح، اقتدار و قدرت خود را به نمایش بگذارند.

پیش از این نیز بارها گفته شده است که بیشتر جرائیم در شهر کابل، از سوی افراد وابسته به قدرت مندان صورت می‌گیرد، افراد کسانی که پولیس به راحتی نمی‌توانند آنها را مهار و کنترل کنند.

این واکنش تند وزیر داخله در پی شلیک‌های گسترده دو شب پیش باشندگان کابل بود که پس از پیروزی احمدولی هوتک و بازمحمد مبارز، آرامش مردم در کابل را برهم زده بودند. پیشتر از آن در برنده شدن تیم کرکت افغانستان در مقابل زمبابوی نیز شهر کابل برای یک شب در وحشت تمام عیار فرو رفت و از هر کوچه و پس کوچه، افراد مسلح دست به شلیک های هوایی زدند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی