در بزرگ ترین مرکز تعلمی پولیس در جنوب افغانستان تنها دو بانو حضور دارند

۱۶ حوت ۱۳۹۶ هشدار

از ابتدای آغاز فعالی مرکز تعلیمی پولیس هلمند تا حالا، بیشتر از ۱۹۴۰۰ تن از دوره های مختلف سربازی و افسری فارغ شده اند. مرکز تعلیمی پولیس در ولایت هلمند، در سال ۱۳۸۸ خورشیدی پس از تشدید جنگ در این ولایت ایجاد شد.

پیش از آن، پولیس مربوط به ولایت هلمند دوران آموزشی خود را در مرکز تعلیمی پولیس ولایت قندهار سپری می‌کردند. افراد که در این مراکز تربیت می‌شوند، ظاهرن هدف اصلی و وظیفۀ اصلی آنها تأمین امنیت و برقراری امن و نظم عامه است.

پس از  این که این مرکز در ولایت هلمند ایجاد شد، تمامی نیروهای مربوط به وزارت داخله در ولایت های هلمند و نیمروز که شامل پولیس ملی، پولیس سرحدی و پولیس امن و نظم عامه هستند، در این مرکز دوره های مختلف کوتاه مدت شش ماهه را زیر نظر نظامیان بریتانیایی فرا می‌گرفتند. با رفتن نظامیان بریتانیایی از ولایت هلمند، مسوولیت آموزش پولیس در این مرکز را نظامیان امریکایی به عهده گرفتند.

این مرکز برای آن عده از سربازانی که سواد کافی دارند، دوره‌های افسری را دایر کرده و در شش ماه افسر فارغ می‌دهند.

در سال گذشته خورشیدی از این مرکز ۱۷۳۷ نفر فارغ شدند و همین اکنون نیز ۵۶۵ نفر در حال فرا گرفتن آموزش‌های نظامی هستند. مسوولان این مرکز می‌گویند، تا اخیر سال روان خورشیدی این مقدار افراد آماده خدمت در صف پولیس خواهند شد.

کمبود امکانات آموزشی برای سربازان

مسوولان این مرکز می پذیرند که در سال‌های آغازین ایجاد این مرکز، امکانات فوق العاده برای افرادی که در آن‌جا برای آموزش می‌آمدند گسترده بود. به گونه مثال نیازمندی‌های اولیه سربازان در حال آموزش مانند مهمات در حدی بود که هر سرباز می توانست به شکل اساسی تیر اندازی و هدف قرار دادن را بیاموزند. اما اکنون این گونه نیست.

آموزگاران این مرکز بیشتر در تلاش اند تا به جوانانی که در آنجا برای آموزش ثبت نام کرده اند، مهارت‌های لازم مانند سرکوب شورش و تظاهرات به گونه مسلکی، چگونگی شناسایی و بازداشت افراد مشکوک، شناسایی و بازداشت دزدان مسلح و برخورد درست با مردم را آموزش بدهند.

با وجودی که همچنان جلب و جذب در این مرکز ادامه دارد، اما در سالهای اخیر این مرکز امکاناتی را که پیش  از این در اختیار داشت، اکنون ندارد.

نیروهای خارجی برای تربیت سربازان و افسران پولیس، امکانات فوق العاده در اختیار آنها قرار می‌داند. اما به نظر می رسد با کم شدن کمک‌های جامعه جهانی و شدت گرفتن بیشتر جنگ که ضرورت گسترده تر به تجهیزات در خط‌های جنگ است، اکنون آموزگاران داخلی بیشتر تلاش می‌کنند، مهارت‌های مسلکی را به گونه نظری به سربازان انتقال دهند.

سمونوال محمد نعیم همت فرمانده مرکز تعلیمی پولیس هلمند می‌گوید، در این مرکز، دوره های کوتاه مدت و دراز مدت، برای اشتراک کننده‌گان از سوی استادان با تجربه برگزار شده و آنها آموزش‌های فنی و حرفه‌یی مربوط به پولیس را فرار می‌گیرند. این افراد پس از فراغت از هر دوره به وظیفه استخدام می‌گردند و در صورت ضرورت باز هم برای آموزش‌های بیشتر به این مرکز باز می‌گردند.

او به هشدار می‌گوید:” این نیروها بعد از مدتی اجرای وظیفه دوباره به این مرکز برای آموزش‌های بیشتر نظامی برمی‌گردند تا بتوانند روی اندوخته‌های شان بیافزایند.”

حضور کمرنگ پولیس زن در این مرکز

حضور کمرنگ زنان در نهادهای نظامی به ویژه در پولیس، همواره یکی از مسایل بحث بر انگیز و جنجالی بوده است. به ویژه در افغانستان که جامعه به شدت سنتی است و تلاشی خانه‌ها و یا خانم‌ها از سوی سربازان پولیس مرد درد سر ساز بوده است.

در ولایت هلمند نیز که مردم سنتی تر از برخی ولایت‌های دیگر اند، این مشکل خیلی جدی تر است. با وجودی که نیاز خیلی جدی به پولیس زن وجود دارد و مردم نیز این نیاز را حس می‌کنند، اما کمتر خانوده‌های پیدا می‌شوند که موافقت کنند دختران جوان شان را به مراکز نظامی بفرستند تا آموزش‌های نظامی ببینند.

فرمانده مرکز تعلیمی پولیس هلمند می‌گویند، در سال گذشته از ۱۷۳۷ نفری که در این مرکز آموزش های نظامی را فرا گرفتند، تنها ۸ سرباز آن از دختران بودند.

این وضعیت در سال جاری کمتر از آن است. در ابتدا حدود ۶ بانوی جوان به این مرکز مراجعه کردند با وجودی که آنها شب هنگام دوباره به خانه‌های شان فرستاده می‌شوند، اما از همین شش بانو نیز تنها دو تن از آنها به آموزش های شان ادامه داده اند.

در بخش آموزش‌های تجربی، برای دانش آموزانی که باید مهارت های شلیک کردن را بیاموزند، گلوله‌های محدودی توزع می‌گردد. هر سرباز حق شلیک یک تا ۵ گلوله را دارد که با توجه به مدت زمانی اندکی این دوره‌ها، سربازان نمی‌توانند مهارت های لازم را فرا بگیرند.

با وجودی که سربازان ارتش بار اصلی جنگ را به دوش می‌کشند، اما در ولایت در حال جنگ هلمند، هنوز هم پولیس در بیشتر جاها در خط نخست جنگ قرار دارند و هدف حملات تهاجمی طالبان قرار می‌گیرند.

در کمربندهای اطراف شهر لشکرگاه که همه پولیس اند، همه روزه این سربازان درگیری‌های با جنگ‌جویان طالبان دارند. هر چند گاهی این درگیری‌ها سبک تر اند، اما در برخی موارد، حملات گروه طالبان بسیار گسترده و پر قدرت است و سربازانی که آموزش‌های لازم را نیز ندیده اند، تلفات سختی را متحمل می‌شوند.

کمبود تجهیزات جنگی پولیس

حیات الله حیات والی هلمند سال پیش برنامه‌ای را روی دست گرفته بود که در آن باید مسوولان محلی به مردم ولایت هلمند، گزارش‌های کاری شان ارائه کنند. در یکی از برنامه های گزارش دهی، جنرال آقانور کینتوز فرمانده پیشین ولایت هلمند گفت، در دوران حکومت جدید پس از سقوط گروه طالبان، تنها در ولایت هلمند، ۱۸ هزار سرباز پولیس در جنگ با طالبان کشته شدند.

این اظهارات آقای کینتوز، پرده از یک رازی وحشت ناک و تکان دهنده برداشت که نشان می‌داد شمار تلفات سربازان افغانستان، به مراتب بیشتر از آن است که با مردم در میان گذاشته می‌شود. این اظهارات او، با واکنش حکومت مرکزی و انتقاد مردم رو به رو شد.

هر چند فرمانده پیشین ولایت هلمند، سپس از حرف اش عقب نشینی کرد و گفت منظور او از ارائه این آمار تنها سربازان پولیس نه که تمامی نیروهای امنیتی شامل پولیس ملی، ارتش و امنیت بوده است، اما در هر صورت یک فاجعه در صفوف نیروهای امنیتی نشان می‌داد.

یکی از مشکلات جدی سربازان پولیس که از این مرکز فارغ می شوند و در نقاط مختلف جابجا می‌شوند این است که اجازه داشتن سلاح های سنگین را اکثرن ندارند. در حالی که گروه طالبان با سلاح های سنگین و پیشرفته همواره پاسگاه‌های سربازان پولیس را هدف قرار می دهند و یکی از دلایل افزایش تلفات پولیس در ولایت هلمند نیز همین مساله است.

جوانانی که در این مرکز آموزش می‌بینند تنها از ولایت هلمند نیستند. آنها اکثران از ولایت های دیگر اند که به این مرکز آورده شده و آموزش می بینند. احمد سمیر باشنده ولایت لغمان است و از مدت دونیم ماه در این مرکز آموزش های نظامی را فرار می گیرد.

او می‌گوید در این دونیم ماه گذشته توانسته است در بخش های مختلف اطلاعات به دست بیاورد و در کنار آن، مهارت های جنگ و شلیک را نیز یاد گرفته است که در زمان جنگ از آن استفاده کند.

جوان دیگر رحیم الله باشنده ولسوالی ناری ولایت کنر است. رحیم الله به هشدار می‌گوید پیش از آمدن به پولیس هیچ چیز نمی دانست اما حالا در مورد قوانین جنگ، چگونگی برخورد با مردم و مهارت های دیگر را که برای یک پولیس ضروری است را یاد گرفته است. رحیم الله تأکید دارد که تلاش می کند صادقانه برای کشور کار کند.

همچنان یک جوان دیگر از ولایت بامیان در این مرکز آموزش می بیند. محمد صابر که از ولسوالی ورس بامیان است، از دو و نیم ماه به این سو در این مرکز آمده است. او می‌گوید از این که فرصت یافته است برای مردمش به عنوان یک سرباز کار کند، احساس غرور می کند.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی