Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
سیاه‌موی: اگر طالبان کار نیک نمی‌کنند زمین را ماین فرش نکنند |

سیاه‌موی: اگر طالبان کار نیک نمی‌کنند زمین را ماین فرش نکنند

۱۷ حوت ۱۳۹۶ هشدار

سیاه موی ابراهیمی، بانویی است که بنای امید و زندگی را بر قطعه زمینی کاشته که تا چند سال پیش به دلیل فرش بودن ماین، با گام ماندن بر آن، به پایان زندگی شخص می‌انجامید.

این قطعه زمین که اطراف خانه‌ای او را دربر گرفته است، یک سال پیش از وجود ماین‌ها پاکسازی شد. اقدامی که زمینه را برای شروع کار اقتصادی سیاه موی ۲۷ ساله فراهم نمود.

سیاه موی حالا بر این قطعه زمین که در شهرک جبریل شهر هرات موقعیت دارد، یک دوکان خیاطی را راه اندازی کرده که از آن طریق، خرج و هزینه زندگی سه کودک و شوهرش را فراهم می‌کند.

سیاه موی و خانواده اش ۸ سال قبل از ولایت مرکزی و محروم دایکندی به هرات آمد. در آن زمان، زمین‌های اطراف مکانی که برای خودشان یک منزل دست و پا کردند، ماین فرش بود.

حالا همین بانوی دایکندی، از این زمینی که زمانی ماین فرش بود، روزانه ۱۵۰۰ افغانی به دست می‌آورد.

این بانوی پرتلاش، فن خیاطی را از طریق اشتراک در دوره های آموزشی خیاطی که به کمک نهادهای خیریه راه اندازی می‌شد آموخته است. سیاه موی به خبرگزاری هشدار می‌گوید:” بعد از آموختن خیاطی در یک اتاق بسیار کوچک در خانه خیاطی می‌کردم. اما به خاطری که اطاراف ما ماین بود و به خاطر خطر ماین در زمین پهلوی خانه ما که متعلق به خود ما بود نمی‌توانستم دوکان خیاطی سازم. حالا پس ازی که ماین ها از این‌جا پاک شد، یک دکان خیاطی ساختم و خرچ خانه و آموزش فرزندانم به دست میارم.”

هرچند سیاه موی از وضعیت کارش راضی است، اما زنده‌گی و کارش تقاضای محیط بزرگ‌تر با کارمندان بیشتر را می‌کند. تجارتی که اگر همین‌گونه ادامه یابد، بدون شک روزگاری بیش از این نیز وسعت خواهد یافت.

در حال حاضر به دلیل کمبود امکانات و مکان، سیاه موی قادر نیست کارمند بیشتری را استخدام کند و یا برای کمک به دیگر بانوان، حرفه خیاطی را به آنها بیاموزاند.

سیاه موی که چند سالی را با ترس و هراس در میان زمین پر از ماین گذرانده است، از مخالفان مسلح نظام می‌خواهد تا از ماین گذاری خودداری کنند. زیرا به باور این بانوی کارآفرین، ماین، چرخۀ اقتصاد خانواده ها را متوقف می‌سازد.

او در این مورد می‌گوید:” وقتی(مخالفان مسلح نظام) یک کار نیک به مردم نمی‌کنند، زمین ها را هم ماین فرش نکنند تا مردم آسیب جانی واقتصادی نبینند.”

پیشه و تجارت این بانوی کارآفرین برای خیلی‌ها درس بزرگی از امید به زندگی و پیشرفت است. سیاه مویی که نه تنها تسلیم ترس و هراس نشد، بلکه با امید و ابتکار، از قطعه زمینی که جان می‌گرفت، حالا چرخه اقتصادی خانواده اش را بر آن به گردش در آورده و زندگی خیلی ها را آباد ساخته است. شاید روزی چندین بانوی دیگر نیز از این مکان پول به دست بیاورند.

زهرا۴۰ ساله، یکی از مشتریان سیاه موی است. او می‌گوید از کارهای سیاه موی راضی است و همیشه لباس‌هایش را برای دوختن به سیاه موی می‌سپارد. زیرا به باور او، سیاه موی یک زن است و راحت می‌تواند خواست‌هایش را با او در میان بگذرد.

افزون بر این، سیاه موی زمینه کار را برای خانم برادرش که تازه از دایکندی به هرات آمده و حرفه‌اش گل‌دوزی است نیز فراهم ساخته است.

از سال ۲۰۰۷ تا حال مرکز شهر  و ولسوالی‌های هرات از سوی یکی از نهادهای ماین پاکی از وجود ماین پاک شده و تنها باشنده‌گان دو ولسوالی شیندند و گلران به دلیل حضور مخالفان مسلح دولت، هنوز در معرض خطر ماین قرار دارند.

نقیبه بارکزی

هم رسانی