Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
در سال جاری خورشیدی 142 زن در شمال و شمال‌شرق افغانستان کشته شدند |

در سال جاری خورشیدی ۱۴۲ زن در شمال و شمال‌شرق افغانستان کشته شدند

۱۷ حوت ۱۳۹۶ هشدار

امروز در حالی از هشتم مارچ، روز همبستگی زنان در افغانستان تجلیل می‌گردد که زنان در افغانستان وضعیت دشوار زندگی را تجربه می‌کنند و یکی پی دیگر رویدادهای قتل و خودکشی زنان در نقاط مختلف به ثبت می‌رسند.

در این میان، زنان در حوزه شمال و شمال شرق افغانستان وضعیت به مراتب بدتر از نقاط دیگر دارند. بگذریم که در شهر کابل در سال جاری چقدر زنان و دختران در نتیجه حملات انتحاری و تروریستی گروه‌های تروریستی طالب و داعش زنده‌گی شان را از دست داده اند.

اما در کل سال روان خورشیدی سال وحشت ناک و تکان دهنده برای زنان بود و در هر حوزه تلفات زنان افزایش چشم‌گیر داشته اند.

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال افغانستان می‌گوید، در سال جاری خورشیدی ۴۳۴ مورد خشونت با زنان، در چهار ولایت شمالی افغانستان در این دفتر ثبت شده است. این آمار نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مواردی که در دفتر حقوق بشر در ولایت بلخ به ثبت رسیده است شامل ولایات بلخ، جوزجان، سرپل و سمنگان می‌باشند و این دفتر تا هنوز توانسته ۱۳۰ پرونده از این میان را پی‌گیری کند.

در کنار این، شهلا حدید رییس امور زنان ولایت بلخ می‌گوید در سال جاری خورشیدی ۳۴۶ پرونده خشونت با زنان در این اداره ثبت شده است که از این میان، ۱۲۵ مورد آن قضایای حقوقی و متباقی قضایای خشونت با زنان می‌باشند.

خانم حدید به هشدار می‌گوید، خشونت با زنان در ولایت بلخ، نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش داشته و بیشتر دلایل این خشونت‌ها، فقر اقتصادی، بیکاری و ناامنی می باشند. از میان ۳۴۶ مورد خشونت، اکثر آن خشونت‌های خانوادگی اند.

افزون بر این سید کریم تلاش مسوول کمیسیون حقوق بشر در زون شمال‌شرق می‌گوید، این دفتر در سال جاری خورشیدی ۱۵۹۷ مورد خشونت با زنان را ثبت کرده است. این موارد خشونت در ولایت‌های کندز، تخار و بغلان به ثبت رسیده اند.

از این میان، ۵۸۲ مورد در ولایت کندز، ۶۱۵ مورد در ولایت تخار و ۴۰۰ مورد خشونت در ولایت بغلان با زنان صورت گرفته اند. این آمار شامل تمامی موارد خشونت با زنان می‌باشد که به گفتۀ آقای تلاش نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، عارفه نوید رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت بدخشان می‌گوید امسال در این ولایت ۷۱ مورد خشونت با زنان در دفتر این کمیسیون ثبت شده است. این آمار، یازده درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. بیشتر این خشونت‌ها قتل، لت و کوب زنان و دختران ‍‍‍‍‍‍‍‍‎‎می‌باشند.

در ولایت فاریاب اما آمار خشونت نسبت به ولایت بدخشان بیشتر است. سید حفیظ الله فطرت رییس ولایتی فاریاب به هشدار می‌گوید، در سال جاری خورشیدی ۱۶۸ مورد رویداد خشونت با زنان را این دفتر ثبت کرده است که ۱۲ درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. در این ولایت نیز بیشتر موارد خشونت قتل و لت و کوب بوده اند.

قتل و خودکشی در ولایات شمال و شمال شرقی

از میان این خشونت‌ها، ۱۴۲ مورد در ۹ ولایت شمالی و شمال شرقی قتل است که شامل ۳۴ مورد قتل ناموسی نیز می‌شود. قاضی سید محمد سامع رییس دفتر حقوق بشر در ولایت بلخ می‌گوید، در این ولایت در سال جاری ۱۲ مورد قتل زنان ثبت شده است و از این میان، ۳ مورد آن قتل ناموسی اند.

او همچنان می‌گوید، در ولایت سمنگان ۷ مورد قتل زنان ثبت شده اند و یک مورد آن قتل ناموسی است. در ولایت جوزجان ۱۵ زن کشته شده اند که ۲ مورد آن قتل ناموسی عنوان شده است.

اما در ولایت سرپل قتل ناموسی بیشترین مورد بوده است. نسیمه آرزو رییس امور زنان سر پل به هشدار می‌گوید، در سال جاری خورشیدی در این ولایت ۱۶ مور قتل ناموسی خودکشی به ثبت رسیده است. علاوه بر ولایت سرپل، عارفه نوید رییس حقوق بشر بدخشان می‌گوید دفتر حقوق بشر این ولایت در سال جاری، ۱۱ مورد قتل زنان را ثبت کرده است.

در میان این ۹ ولایت، فاریاب اما بیشترین آمار کشته شدن زنان را داشته است. حفیظ الله فطرت آمار کشته شده‌گان زنان را در سال جاری ۳۱ مورد می‌گوید و از این میان ۱۲ مورد آن قتل ناموسی ثبت شده است.

در ولایت‌های کندز، تخار و بغلان نیز به ترتیب ۱۴ مورد قتل، ۱۰ مورد قتل و ۲۶ مورد به ثبت رسیده است. در این سه ولایت هنوز مشخص نشده است که چند مورد از این آمار، قتل‌های ناموسی اند.

زنانی زیادی نیز در سال جاری در حوزه شمال و شمال شرق افغانستان، دست به خود کشی زده اند. در ولایت فاریاب ۷ مورد خود کشی، در ولایت بلخ ۱۱ مورد، در ولایت سمنگان ۴ مورد و در ولایت سرپل ۴۶ مورد خود کشی ثبت شده است. پنج تن از زنانی که در ولایت سرپل خود کشی کردند جان داده اند.

مسوولان حقوق بشر در شمال و شمال شرق می‌گویند، بیشتر این خشونت‌ها در مناطق دور دست این ولایات صورت گرفته اند که یا ناامن اند و یا هم مردم از حقوق انسانی زنان آگاهی ندارند.

آنها نبود امنیت، بی سوادی، فقر اقتصادی، بیکاری و نبود حاکمیت قانون را از دلایل اصلی این خشونت‌ها و قتل‌ها عنوان می‌کنند.

ظاهرن تغییر ذهنیت مردم نسبت به رفتار شان با زنان اصلی ترین راه حل خاتمه دادن به خشونت با زنان دانسته می‌شود که احتمالا به این زودی‌ها رسیدن به آن کمی دشوار است.

مسوولان حقوق بشر و زنان در شمال افغانستان نقش رسانه‌ها و عالمان دین را نیز در کاهش خشونت موثر می‌دانند اما در بسیاری موارد از دست داشتن علمای دین در عملی شدن بیشتر خشونت‌ها نیز نگران اند.

شکیبا سعیدی

هم رسانی