Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
وزیر دفاع امریکا با رهبران حکومت افغانستان دیدار کرد |

وزیر دفاع امریکا با رهبران حکومت افغانستان دیدار کرد

۲۲ حوت ۱۳۹۶ هشدار

جمیز متیس وزیر دفاع امریکا بعد از ظهر امروز با رییس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد. ریاست جمهوری گفته است که دو طرف در موارد مختلف، از جمله صلح با طالبان، مبارزه با تروریزم در افغانستان، منطقه و انتخابات افغانستان گفتگو کردند.

در دیدار امروز، داکتر عبدالله عبدالله، محمد حنیف اتمر، وزیر دفاع و شمار دیگر از مقام های حکومت وحدت ملی نیز حضور داشتند.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخن‌گویی ریاست جمهوری گفته است:”رئیس جمهور غنی، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا را بعد از ظهر امروز به حضور پذیرفت. هر دو جانب در رابطه به پروسه صلح با طالبان، گفتگوی دولت با دولت با پاکستان، مبارزه با تروریزم در افغانستان و منطقه، مبارزه با مواد مخدر و تامین امنیت انتخابات صحبت کردند.”

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور در این دیدار گفته است: همانگونه که حکومت تعهد برای موفقیت پروسۀ صلح دارد، نیروهای امنیتی و دفاعی ما بخاطر دفاع از وطن و مردم به مبارزۀ شان ادامه می‌دهند.”

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که وزیر دفاع امریکا گفته است کشورش از پیشنهاد صلح افغانستان با طالبان و پیشنهاد گفتگوهای دولت با دولت با پاکستان در کنفرانس کابل را حمایت می‌کند.

اقای متیس در این دیدار افزوده است که پیشنهاد حکومت افغانستان در کنفرانس پروسۀ کابل در رابطه به صلح، نه تنها مورد حمایت امریکا قرار گرفته بلکه تمام جهان از آن حمایت می‌کند تا صلح در افغانستان تأمین گردد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا صبح امروز در سفری اعلام نشده به کابل آمد. آقای متیس پیش از سفرش به افغانستان به خبرنگاران رسانه‌های غربی گفته است که نشانه‌های از علاقه مندی عناصری از گروه طالبان برای بررسی احتمال گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان وجود دارد.

ارگ ریاست جمهور هنوز جزئیات بیشتر در مورد این دیدار بیرون نداده است. این سفر حدود دو هفته پس از نشست دوم پروسه کابل صورت می گیرد که در آن حکومت افغانستان طرح صلح با طالبان را بدون هیچ نوع پیش شرطی برای این گروه ارائه کرده بود.

رییس جمهور غنی در نشست دوم پروسه کابل گفت، حکومت افغانستان حاضر است طالبان را به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت بشناسد در صورتی که این گروه دست از جنگ برداشته و به پروسه صلح بپیوندد.

اما طالبان همواره تأکید کرده که حاضر با امریکا گفتگو کند نه با دولت افغانستان. خواستی که از سوی امریکا رد شده و این کشور تنها افغانستان مرجع اصلی گفتگوهای صلح می‌داند.

مرسل دهاتی 

هم رسانی