Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
سرور دانش: درصدی حضور اقوام در دولت نشر شود که مردم بفهمند حقیقت چیست |

سرور دانش: درصدی حضور اقوام در دولت نشر شود که مردم بفهمند حقیقت چیست

۲۳ حوت ۱۳۹۶ هشدار

برای نخستین بار از سالروز کشته شدن استاد عبدالعلی مزاری در ارگ ریاست جمهوری تجلیل شد. در این مراسم که بیشتر سران سیاسی و حکومت اشتراک داشتند، رییس جمهور غنی، محمد سرور دانش معاون رییس جمهور، داکتر عبدالله رییس اجرایی، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و شماری از مقام های حکومتی در مورد شخصیت استاد مزاری صحبت کردند.

در این نشست آقای محمد سرور دانش با تحلیل اندیشه‌های فکری و فلسفه مقاومت استاد مزاری، بر عدالت خواهانه بودن اندیشه‌های آقای مزاری تأکید و گفت :” شاخصۀ تفکر سیاسی شهید مزاری را دو اصل بسیار مهم تشکیل می‌دهد که عبارت است از اصل وحدت ملی و اصل عدالت اجتماعی.”

آقا دانش اندیشه‌های مزاری را عدالت خواهی عنوان کرده و گفت، افغانستان باید برای رسیدن به یک جامعه متحد، عدالت اجتماعی و وحدت ملی را در نظر بگیرد. معاون رییس جمهور از اداره امور ریاست جمهوری خواست برای روشن شدن حضور اقوام در ادارات افغانستان، لیست کارمندان دولت را منتشر کند.

معاون رییس جمهور گفت:” من امروز در حضور جلالت مآب رئیس جمهور- از اداره امور ریاست جمهوری و کمیسیون اصلاحات اداری هم می‌خواهم که فی‌صدی حضور اقوام در تمام سطوح اداره افغانستان از بالا تا پایین را نشر کنند تا مردم افغانستان بفهمند که حقیقت چیست و تا اگر هم مشکلی وجود داشته باشد، باید رفع شود.”

اقای دانش گفت، ما در حکومت وحدت ملی نمی‌خواهیم چیزی را بد یا خوب، به نفع حکومت و یا به ضرر حکومت از چشم مردم پنهان نگهداریم.

معاون رییس جمهور در صحبتها‌ی امروزش گفت، عدالت خواهی استاد مزاری منافات با وحدت طلبی او نداشت، چون مزاری در پی انتقاد از قوم خاصی نبود. بلکه هدف او نفی انحصار و تحقق عدالت بود. آقای دانش این عدالت طلبی را به دلیل گذشته‌های تاریخی عنوان کرد که به گفتۀ او، از نگاه تاریخی سرکوب هزاره ها توسط عبدالرحمن‌خان، بی اندازه وحشیانه و توأم با جرایمی بود که امروز از آن به نام جنایت ضدبشری و نسل‌کشی یاد می‌شود.

او تأکید کرد که هزاره‌ها به همین دلیل حق دارند که از این جنایت‌ها دل خونین داشته باشند در حالی که مزاری معتقد بود نباید جنایت یک فرد به یک قوم تعمیم داده شود. او گفت، استاد مزاری در صدد شکل‌گیری یک ملت و ساختن یک دولت ملی بود؛ دولت و ملتی که به همه اعضایش احترام می گذارد و همه خرده هویت های خود را می‌پذیرد.

معاون دوم رییس جمهور در صحبت‌های امروزش گفت:”امروز سخن گفتن از مزاری آسان شده است چون راه مزاری واندیشه‌هایش با خون صدها شهید و با رنج و محنت عده‌ای از فرهنگیان و اندیشمندان به درستی تبیین و تفسیر شده است. امروزه از مزاری گفتن و در پای علم او سینه زدن و خود را فرزند راستین مزاری گفتن، برای هر کسی سودمند است و هیچ هزینه ای ندارد جز نفع، چون هزینه‌های سنگین این راه، سالهاست که پرداخت شده است.”

آقای دانش از ارادۀ جدی حکومت وحدت ملی برای انکشاف مناطق مرکزی افغانستان سخن گفت که به باور او بخشی بزرگی از این قدم‌ها برداشته شده است و این همان چیزی بود که آقای مزاری می‌خواست.

معاون رییس جمهور گفت، استاد مزاری می‌خواست هزاره بودن جرم نباشد و مذهب شیعه قاچاق نباشد. او می خواست اوزبیک بودن طعنه نباشد و بلوچ بودن مجازات نداشته باشد. آقای دانش تأکید دارد که هویت‌های قومی چیزی نیست که کسی بتواند بفروشد و یا کسی دیگری خریدار آن باشد.

او برگزاری نشست امروز در ارگ ریاست جمهوری، را احترام ارگ به عنوان مرکز اقتدار سیاسی افغانستان به اقوام و شخصیت‌های ملی افغانستان عنوان کرد.

معاون رییس جمهور افزود، امروز نظام سیاسی جدید افغانستان در همان راهی روان است که شهید مزاری در نظر داشت و اگر هم مشکلاتی وجود دارد که قطعا وجود دارد، وظیفه همه ما است که با کمک همدیگر و در فضای دوستانه برای آن راه حل جستجو کنیم.

هم رسانی