کشته شدن ۲۰ سرباز پولیس و امنیت ملی در ولایت‌های فراه و هلمند

۲۳ حوت ۱۳۹۶ هشدار

حدود ساعت هشت و نیم صبح امروز گروه طالبان با حملۀ انتحاری به یک پاسگاه پولیس سرحدی در ولایت هلمند، هشت سرباز پولیس سرحدی را کشته و سه تن دیگر را زخمی ساختند.

این سربازان مربوط به لوای نمبر پنج سرحدی در ولایت هلمند بودند که در یک حمله انتحاری گروه طالبان کشته شدند. یک منبع در پولیس سرحدی به هشدار می‌گوید که در این حمله شش سرباز پولیس کشته شده و سه تن دیگر زخمی شده اند.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان همواره از ولایت های مورد توجه گروه طالبان بوده است و هنوز نیز این ولایت مرکز اصلی قدرت نمایی این گروه است. هم به دلیل این که این ولایت یکی از خواستگاه‌های گروه طالبان است و هم به دلیل کشت و تولید گسترده تریاک، این ولایت تبدیل به یکی از ناامن ترین ولایت‌های افغانستان شده است.

دو هفته پیش نیز این گروه یک حمله قدرت مند انتحاری را در این ولایت بر یک پاسگاه نیروهای امنیتی راه اندازی کرده بود. گروه طالبان در سال جاری به ویژه حملات گسترده و قدرت مند انتحاری را با استفاده از موترهای مختلف پر از مواد انفجاری راه اندازی کرده اند.

فرمانده پولیس ولایت هلمند دو هفته پیش به هشدار گفت، که نیروهای امنیتی افغانستان در سال جاری به دلیل تغییر در تأکتیک های جنگی شان، تلفات گسترده دیده اند. این گروه در بسیاری موارد با استفاه از موترهای نظامی به ویژه با استفاده از هاموی های زرهی نیروهای امنیتی حملات انتحاری را راه اندازی و اجرا کرده اند.

از سوی دیگر، گروه طالبان شب گذشته با حمله به دروازه شهر فراه، نیز شش سرباز پولیس و هشت سرباز امنیت ملی را کشته اند. منابع محلی در ولایت فراه به هشدار می‌گویند که گروه طالبان در این حمله یک پاسگاه پولیس و یک پاسگاه امنیت ملی را در منطقه شمالگاه این ولایت سقوط داده اند.

این گروه همچنان یک پایه شبکه مخابرات سلام را نیز در این ولایت انفجار داده اند.

این حمله طالبان پس از سقوط چندین ساعته‌ای ولسوالی انار دره این ولایت به دست گروه طالبان صورت می‌گیرد که در آن بیشتر از بیست کوماندو و سرباز پولیس به شمول فرمانده پولیس ولسوالی انار دره کشته شدند. هرچند صبح روز دو شنبه دوباره نیروهای امنیتی توانستند کنترل این ولسوالی را به دست بگیرند که در آن بیشتر از ۵۰ جنگ‌جوی گروه طالبان را نیز کشتند.

نصرت رحیمی معاون سخن‌گوی وزارت داخله پس از تصفیه دوباره‌ای این ولسوای گفت، که در حملۀ دوباره نیروهای امنیتی، حدود ۵۶ جنگ‌جوی طالبان کشته شدند و ۲۳ نفر دیگر شان زخم برداشته اند.

پیش از این طالبان با نشر تصاویری از پاسگاه‌های نیروهای امنیتی نشان داده اند که تلفات گسترده‌ای را به نیروهای امینتی به ویژه به کوماندوها وارد کرده اند.

وزارت داخله افغانستان شمار تلفات پولیس در ولسوالی انار دره را هشت کشته و یازده زخمی عنوان کردند اما طالبان ادعا کرده بودند که در این حمله پانزده سرباز پولیس را کشته اند.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی