Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
اسماعیل خان از طالبان می‌خواهد با مجاهدین دولت اسلامی تشکیل دهند |

اسماعیل خان از طالبان می‌خواهد با مجاهدین دولت اسلامی تشکیل دهند

۲۴ حوت ۱۳۹۶ هشدار

محمد اسماعیل خان از مخالفین دولت می‌خواهد با مجاهدین یک جا شده نظام اسلامی تشکیل دهند. آقای اسماعیل خان از رهبران پیشین جهادی در حوزه غرب افغانستان است. او در حکومت آقای کرزی در سمت‌های مختلف وزارت و والی هرات کار کرده است.

این فرمانده جهادی که از او به عنوان امیر هرات نیز یاد می‌شود، امروز در مراسم سی و نه‌مین سال گرامی داشت از ۲۴ حوت گفت، مخالفان دولت در صورتی که با حکومت به تفاهم نمی‌رسند، با مجاهدین وارد معامله شده و نظام اسلامی تشکیل دهند.

این دعوت آقای اسماعیل خان از مخالفین که هدف‌اش طالبان بود، بی سابقه است. او در حالی از مخالفین حکومت افغانستان دعوت به تشکیل یک نظام جداگانه می‌کند، که این کشور بر اساس قانون اساسی دارای یک نظام انتخابی است و حکومت وحدت ملی که از نتیجه رای مردم ایجاد شده است، اکنون به عنوان طرف اصلی به نمایندگی از افغانستان در جهان شناخته می‌شود.

از سوی دیگر، آقای اسماعیل خان در حالی از طالبان دعوت می‌کند که با مجاهدین یک جا شده و دولت اسلامی را تشکیل دهند، که حکومت افغانستان در تلاش گفتگو با این گروه است چند روز پیش، رییس جمهور یک بسته‌ای بدون قید و شرط گفتگو با طالبان را در نشست دوم پروسه کابل به طالبان پیش‌کش کرد.

این فرمانده جهادی همچنان از رییس جمهور و رییس اجرایی حکومت می‌خواهد از قدرت کنار بروند و در انتخابات آینده خود را کاندید نکنند. او خواستار روی کار آمدن حکومت موقت شد که زمینه را برای انتخابات به گفتۀ او سراسری و قابل قبول فراهم سازد.

پیش از این نیز آقای اسماعیل خان به آدرس حکومت وحدت ملی، هشدارهای داده بود. او قبلن نیز خواستار برگزار شدن لویه جرگه گردیده بود.

آقای اسماعیل خان از اعضای برجسته حزب جمعیت اسلام یاست که اکنون با حکومت بر سر تقسیم قدرت جنجال دارد. حزبی که به نماینده‌گی از آن، عبدالله عبدالله به عنوان رییس اجرایی و شریک پنجاه درصد قدرت کار می‌کند.

آقای اسماعیل خان می‌گوید:” با جدا سازی مجاهدین به نام تفنگ سالار از حکومت، حالت اروپا و غرب هرگز از روس‌ها بهتر نخواهد شد.”

این فرمانده پیشین جهادی در حالی این گونه تند و هشدارگونه به آدرس جامعه جهانی حرف‌ می‌زند و از طالبان می‌خواهد با مجاهدین یک جا حکومت اسلامی ایجاد کند، که گروه طالبان به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

از سوی دیگر، علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب که در این مراسم صحبت می‌کرد، از رفتارهای نژادی انتقاد کرد و گفت، باید به جا به‌جایی ناسنجیده و بی رویه بیجا‌ شده‌گان در ولایت هرات پایان داده شود. آقای عثمانی گفت، نفاق‌های بوجود آمده قومی بی سابقه بوده و خطرناک است.

او گفت مردم در برابر بی عدالتی و تمامیت خواهی مبارزه خواهد کرد. این وزیر کابینه حکومت وحدت ملی که بارها از ارگ ریاست جمهوری نیز انتقاد کرده است، می‌گوید، فاشیزم ساخته شده دست شیطان است. به نظر می‌رسد اشاره‌ای آقای عثمان به سران حکومت وحدت ملی باشد.

در ولایت هرات همه ساله از ۲۴ حوت گرامی داشت می‌شود. روزی که مردم با دست خالی بر علیه حکومت کمونیستی وقت قیام کردند و در آن قیام، هزاران نفر کشته شدند.

نقیبه بارکزی

هم رسانی