عطا محمدنور: به زودی تفاهم نامه‎ میان ارگ و جمعیت امضا می‌شود

۱ حمل ۱۳۹۷ هشدار

عطا محمد نور والی برکنار شده بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، در مراسم جشن نوروز در شهر مزار شریف می‌گوید، میان ارگ ریاست جمهوری و حزب جمعیت توافقات گسترده صورت گرفته است و به زودی تفاهم‌نامه شان امضا خواهد شد.

آقای نور از آنچه او تمکین ارگ ریاست جمهوری و نماینده‌گان گفتگو کنندۀ حکومت خواند تشکر کرد و خواستار حل مشکلات معاون اول ریاست جمهوری و محمد محقق با حکومت شد. آقای نور همچنان بر باقی ماندن جنرال رازق در پست فرماندهی پولیس قندهار تأکید کرد.

والی برکنار شده بلخ گفت، با حمایت مردم به سمت انتخابات پیش رو خواهد رفت و تحول جدیدی را در افغانستان ایجاد خواهد کرد. آقای نور از تلاشهای صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت سپاس گذاری کرد و گفت، برای تحقق خواسته های مردم از هیچ تلاش فرو گذاشت نخواهد کرد.

او گفت، پس از امضای تفاهم نامه میان جمعیت با ارگ به مواد این تفاهم نامه عمل خواهد کرد و برای رفتن به انتخابات آماده گی خواهد گرفت.

آقای نور در مراسم امروز از دست آوردها در ولایت بلخ یاد آوری کرده و لیست و بلند بالای از دست آوردها را در چهارده سال گذشته برای مردم یاد آوری کرد. والی برکنار شده بلخ گفت، در چهارده سال گذشته شمار مکاتب در این ولایت، به بیشتر از ۷۰۰ باب می‌رسد و شمار دانش آموزان نیز به ۵۰۰ هزار نفر رسیده اند.

او همچنان گفت، در چند سال گذشته یک صدهزار دانش آموز از مکاتب ولایت بلخ فارغ شده اند و زمینه برای فعالیت در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش رسانه‌ها در ولایت بلخ فراهم شده است. آقای نور گفت، اکنون ۳۴ شبکه تلویزیونی و ۳۲ شبکه رادیویی و شماری رسانه‌های چاپی در این ولایت فعالیت دارند.

او حضور زنان در نهادهای آموزشی و دولتی را گسترده خواند و تأکید کرد که تمامی این موارد به این دلیل صورت گرفته است که فضای مناسب برای فعالیت حضور اقشار مختلف در این ولایت با رهبری او فراهم شده است.

آقای نور افزود که عواید ولایت بلخ از ۱۸۰ میلیون افغانی به ۲۰۲ میلیارد افغانی در سال جاری رسیده است. والی برکنار شده بلخ تأکید کرد که در چهارده سال گذشته ولایت بلخ حدود ۲ میلیارد دالر وارد خزانه دولت افغانستان ساخته است در حالی که بودجه عادی این ولایت در حد ۲۰۰ میلیون دالر بوده است.

آقای عطا محمد نور گفت اگر دولت به تعهدات خود با جمعیت صادق بود و به توافقات صورت گرفته عمل کرد او ولایت بلخ را ترک کرده و به فعالیت های دیگر ادامه خواهد در غیر آن همچنان به مقاومت ادامه خواهد داد.

در همین حال معاون دوم ریاست جمهوری که امروز به مزار شریف رفته بود می‌گوید، مردم بلخ و والی بلخ در سال‌های گذشته موفق عمل کرده‌اند و گزارش آقای نور نشان می‌دهد که او یک شخص مدبر بوده است.

آقای دانش می‌گوید افغانستان در وضعیتی قرار دارد که باید به شدت مواظبت گردد. او از ترویج تفرقه میان مردم افغانستان انتقاد کرد و گفت، این وضعیت که شماری به بهانه‌ای قوم، زبان و مذهب به اختلافات دامن بزنند، افغانستان را به سمت بحران می‌کشاند.

معاون رییس جمهور می‌گوید، سالهاست که تمرین جدایی می‌کنیم و این نیز مشخص شده است که با این کار به جای نمی‌رسیم و باید جلو این گونه رفتارها گرفته شود.

او تأکید می‌کند که دشمنان افغانستان موفق به پارچه پارچه ساختن افغانستان نخواهند شد و مردم به این باور رسیده اند که برتری طلبی‌های قومی به پایان رسیده است.

آقای دانش بر ضرورت صلح در افغانستان تأکید کرد و گفت، مردم افغانستان با دشمنان به شدت کوردل رو به رو اند که اجتماعات غیر نظامی و اماکن عمومی را هدف قرار می‌دهند.

معاون رییس جمهور از این که سالانه بخش بزرگی از بودجه دولت افغانستان برای جنگ به مصرف می‌رسد، نگرانی اش را بیان کرد. او گفت سالانه هزاران جوان افغانستان کشته می‌شوند و این وضعیت بیشتر از این قابل تحمل نیست.

معاون رییس جمهور از کشورهای آسیای میانه خواست در قسمت مبارزه با تروریزم با افغانستان همکاری صادقانه داشته باشند. او همچنان به این کشورها اطمنان داد که دولت به تروریستان اجازه نخواهد دارد از افغانستان به کشورهای آنها نفوذ کنند.

جشن نوروز امسال در شمال افغانستان در فضای امن برگزار شد. آقای نور در این مراسم از نزدیک شدن توافق با ارگ ریاست جمهوری خبر دارد و گفت که به زودی این مشکل حل خواهد شد و یکی از سه نفری که او به ارگ معرفی کرده است، والی بلخ خواهد شد.

اما در کابل، یک حمله کننده انتحاری ده‌ها نفر را کشته و زخمی ساخت.

شکیبا سعیدی

هم رسانی