Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
امتحان کانکوری که زندگی یک خانواده را دگرگون کرد |

امتحان کانکوری که زندگی یک خانواده را دگرگون کرد

۴ حمل ۱۳۹۷ هشدار

بانو جهان‌تاب احمدی، مادری از فقیرترین ولایت افغانستان با کاری که انجام داد نه تنها برای خیلی از علم‌دوستان، انگیزه شد، بل حالا کور‌گره‌های مشکلاتی که سد راه ادامه‌ی تحصیل‌اش قرار داشت نیز یکی پی دیگری در حال باز شدن است.

جهان‌تاب با دنیایی از امید، چندی پیش برای ادامه تحصیل -در حالی که در جریان امتحان کانکور از فرزند کوچک‌اش نیز پرستاری می‌کرد- شکار یک عکس خبری شد که این عکس، رفته رفته تبدیل به کلیدی شد برای حل مشکلاتی که جهان‌تاب را از ادامه تحصیل باز می‌داشت.

از میان این دشواری‌ها، بزرگترین دشواری که بر سر راه تحصیل جهان‌تاب شده بود، وضعیت مالی نه چندان خوب خانواده‌اش بود. مساله‌ای که ظاهرن لحظاتی پس از نشر عکس‌اش در رسانه‌های اجتماعی برطرف شد. زیرا شماری از بازرگانان اعلام کردند که حاضرند هزینه چهار سال تحصیل جهان‌تاب را بپردازند.

این عکس جهان‌تاب آن چنان بازتاب یافت که این بانوی ده‌نشین اما عاشق آموزش و آموختن مورد تشویق خیلی‌ها قرار گرفت و بسیاری‌ها نیز شهامت‌اش را که در راه علم‌اندوزی خرچ کرده را ستودند.

چنانچه چند روز بعدتر، این بانو همراه با خانواده‌اش به دیدار سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری فرا خوانده شدند. معاون دوم ریاست جمهوری نیز به آنان وعده داد که یک خانه را برای چهار سال در اختیارش قرار دهد تا در هنگام تحصیل به دشواری مکان برنخورد.

زهرا یگانه که در این دیدار حضور داشت به خبرگزاری هشدار گفت:” این خانه در منطقه کارته ۴ است و نیز معاون دوم ریاست جمهوری قول دادند، در صورتی که (بانو جهان‌تاب) در هر بخشی احساس کمبود کردند می‌توانند روی معاونت دوم ریاست جمهوری حساب کنند.”

در کنار سیلی از حمایت‌ها و تشویق‌ها، فرخنده زهرا نادری نیز وعده سپرده که هزینه‌ی چهار ساله‌ی تحصیل بانو جهان‌تاب را می‌پردازد. در کنار این، محمد رضا خوشک نماینده مردم هرات در مجلس و برخی از تاجران دیگر نیز وعده همکاری مالی برای تحصیل این بانو داده اند. مشکلی که زمانی اصلی‌ترین سد در زمینۀ تحصیل‌اش بود حالا با این حمایت‌ها برطرف شده است.

افزون بر این، عکس بانو جهان‌تاب در هنگام سپری کردن کانکور، مرزها را نیز درنوردیده است. چنانچه در خارج از افغانستان نیز خیلی‌ها اعلام آمادگی کردند تا جهان‌تاب را از نگاه مالی پشتیبانی کنند.

ویب‌سایت گوفند می (Go Found Me) که برای برطرف شدن دشواری مالی افراد فقیر چون جهان‌تاب در سراسر جهان درخواست کمک مالی می‌کند نیز با نشر عکس جهان‌تاب، از تمامی اعضایش درخواست کرده تا مبلغ ۱۰،۰۰۰ پوند را به جهان‌تاب کمک کنند.

کمک‌کننده‌گان هم با دیدن عکس جهان‌تاب و شنیدن داستان خارق‌العاده‌اش، پول بیشتر از این مبلغ را کمک کرده اند که تاکنون این مبلغ به ۱۰،۲۴۰ پوند رسیده است.

حالا با دریافت این کمک‌ها، جهان‌تاب به یکباره‌گی از خاک برمی‌خیزد و با تمام عشقی که به آموختن دارد می‌تواند با خیالی آسوده به ادامۀ تحصیل اش بپردازد. امیدی که از همان نخست، درست زمانی که در میان دشواری‌های مالی غرق بود نیز جهان‌تاب را همراهی می‌کرد و سرانجام با عشق به علم‌اندوزی و امید به روشنی، بزرگترین دشواری‌هایش نیز کوچک و ناچیز شدند.

داستان این مادر جوان در بسیاری از رسانه‌های بزرگ جهان مانند بی بی سی، سی ان ان و دیگر رسانه‌های غربی بازتاب یافت. او همزمان که در امتحان کانکور سوالات‌ پارچه امتحان را حل می‌کرد، با یک دست کودک خردسالش را نیز آرام می‌کرد.

زکریا حسنی

هم رسانی