Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
مجلس نماینده‎‌گان: حمله برمسجد دشت ارچی باید به گونۀ جدی بررسی شود |

مجلس نماینده‎‌گان: حمله برمسجد دشت ارچی باید به گونۀ جدی بررسی شود

۱۵ حمل ۱۳۹۷ هشدار

اعضای مجلس نماینده‌گان خواستار بررسی جدی و همه جانبه حملۀ هوایی ارتش بر مسجدی در دشت ارچی ولایت کندز شدند.

در نشست عمومی امروز چهارشنبه(۱۵حمل) شمار از اعضای مجلس تاکید کردند که حکومت مکلف است تا چگونگی حمله هوایی بر مسجدی در دشت ارچی کندز را بررسی و نتایج آن را به مردم ارایه کند.

 عبدال‌روف ابراهیمی رییس مجلس در این نشست گفت که حکومت یک کمیسیون را جهت بررسی حمله هوایی ارتش در دشت ارچی کندز ایجاد کرده است، اما این هیأت باید به گونه‌ای همه جانبه و جدی چگونگی حمله بر این مسجد را بررسی و نتایج آن را به مردم ارایه کند.

 شماری از اعضای مجلس، این حمله را جنایت جنگی خوانده و خواهان شناسایی عاملان این حمله از سویی حکومت شدند.

عبدال‌رحیم ایوبی یکی از اعضای مجلس گفت که حمله بر مسجد دشت ارچی ولایت کندز، جنایت جنگی است و باید عاملان  این حمله شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

لالی حمید عضو دیگر مجلس، گفت که سران طالبان در کابل آزادانه گشت و گذار دارند و نظام کنونی با طالبان داد ستد می‌کند، بنأ تا این نظام است وضعیت بدتر از این خواهد شد.

از سویی هم رئیس مجلس نماینده‌گان به کمیسیون امنیت داخلی و دفاعی مجلس وظیفه سپرد تا چگونگی این حمله را به صورت دقیق بررسی و نتیجۀ آن را به مجلس گزارش دهند.

حمله هوایی ارتش به یک محل تجمع افراد کلیدی گروه طالبان در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز واکنش‌های گونه‌گونی در پی داشت. وزارت دفاع را نشر تصاویری ویدیویی از این محل، گفته است که در این حمله، افراد کلیدی گروه طالبان کشته شده اند نه غیر نظامیان. اما گزارشهای نیز پس از این حمله نشر شده است که در حمله شماری از افراد غیر نظامی به شمول کودکان هدف قرار گرفته اند.

در همین حال امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی در صفحه فیس بوک خود نوشته است: ” در بخش جنگ و عملیات‌های نظامی باید قضاوت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را حرمت بگذاریم زیرا آن‌ها دشمنان را از دیگران بهتر می‌شناسند.”

آقای صالح در بخشی یادداشت فیس بوکی اش افزوده است که نیروهای امنیتی جان‌های خود را در دفاع از وطن و هموطن شان قربانی می‌کنند و حرمت گذاشتن به کار این نهاد‌ها “راه رسیدن به یک جامعه با عزت و سرفراز می‌باشد و قضاوت از جایگاه نظاره‌گر آسان، اما بیهوده و بی اساس است.”

از سویی‌هم گروه کاری مشترک جامعه مدنی، با نشر خبرنامه‌ای، گفته است که کشتار غیر نظامیان از  هر طرف که صورت گیرد “نقض صریح قوانین جنگی” به شمار می‌رود.

در خبرنامه‌ای این گروه آمده است: “ما خواهان بررسى دقيق قضيه هستيم تا عاملان اصلى حمله به غير نظاميان شناسايي و مجازات شوند.”

حمله هوایی نیروهای ارتش که روز دوشنبه (۱۳حمل) بر یک مسجد در منطقه دفدانی ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز انجام شد، ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

هرچند وزارت دفاع افغانستان مدعی است که در این حمله شماری از سردسته‌های کلیدی گروه طالبان که از مناطق مختلف ولایت‌های کندز و تخار در آن جمع شده بودند به‌شمول یک عضو شورای پیشاور را در این مدرسه هدف قرار داده اند و برای اثبات این ادعای شان، لیستی از افراد کلیدی گروه طالبان را نیز نشر کرده اند که در این حمله کشته شده اند.

مصطفی شهریار

هم رسانی