شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان به کابل آمد

۱۷ حمل ۱۳۹۷ هشدار

نخست وزیر پاکستان ساعتی پیش به کابل رسید و به دیدن رییس جمهور غنی به ارگ رفت. آقای غنی در ارگ ریاست جمهوری از خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان استقبال کرد.

دو طرف اکنون در ارگ ریاست جمهوری در حال دید و بازدید اند. آقای عباسی پیش از آمدنش به کابل در اسلام آباد به خبرنگاران گفته است پناه‌گاه های تروریستان در خاک افغانستان است و این گروه‌ها منافع و امنیت پاکستان را از خاک افغانستان با تهدید مواجه کرده است. ادعای که از سوی حکومت کابل برعکس خوانده می‌شود. مقام های حکومت کابل همواره پاکستان را متهم کرده اند که به تروریستان پناه داده و اسلام آباد از آنها بر علیه منافع و امنیت افغانستان استفاده می‌کند.

ارگ ریاست جمهوری گرفته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان در رأس یک هیأت ارشد پاکستانی به کابل آمده است در ارگ ریاست جمهوری استقبال کرد. در خبرنامه کوتاه ارگ ریاست جمهوری آمده است که سران دو کشور روی موضوعات مختلف مورد علاقه بحث و گفتگوی همه جانبه خواهند داشت.

حدود سه هفته پیش رییس جمهور غنی از آقای خاقان عباسی دعوت کرده بود که برای گفتگوی دولت با دولت به کابل بیاید و در مورد روابط دو کشور و چگونگی مبارزه با تروریزم با هم صحبت کنند. ارگ ریاست جمهوری روز گذشته گفته بود که نخست وزیر پاکستان در سفرش به کابل، با رییس جمهور و شماری از مقام‌های دیگر حکومت گفتگو خواهد کرد.

در این سفر همکاری‌های دو کشور در روند صلح، مبارزه با تروریزم، همکاری‌های منطقه‌یی و بهبود روابط اسلام آباد و کابل از موضوعات مهمی خواهد بود که روی آن دو طرف بحث خواهند کرد.

این سفر نخست وزیر پاکستان به کابل پس از دو نشست مهم در مورد صلح افغانستان صورت می‌گیرد. نشست‌های که دولت افغانستان امتیازات فوق العاده برای پیوستن گروه طالبان به روند صلح برای این گروه پیشنهاد کرده است.

رییس جمهور غنی در نشست دوم پروسه کابل، بستۀ پیشنهادی بدون قید و شرط برای طالبان پیش کش کرد، اما این گروه تا هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است. پس از نشست کابل، نماینده‌گان ارشد بیشتر از ۲۰ گروه و سازمان جهانی در تاشکند ازبیکستان در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کردند.

پیش از این سرپرست معاونیت امور آسیایی وزارت خارجه آمریکا، سفر نخست وزیر پاکستان را به افغانستان برای تقویت پروسه صلح موثر خوانده بود. بانو الیس ویلز تاکید کرده بود که نقش پاکستان برای دست‌یافتن به یک راه حل مسالمت آمیز مهم است.

پیش از این  تهمینه جنجوعه، معین وزارت خارجه این کشور نیز در رأس یک هیات به کابل آمد و روی مسایل مختلف سیاسی، از جمله روابط افغانستان با این کشور با معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان صحبت کردند.

این سفر پس از آن صورت می گیرد که دو روز پیش هواپیماهای ارتش پاکستان مناطق شرقی افغانستان در ولایت کنر را بمباران کرد. پیش از آن نیز ارتش پاکستان در مدت یک شبانه روز بیشتر از ۳۰۰ راکت بر سه ولسوالی ولایت کنر شلیک کرده بود، اقدامات که همواره مورد انتقاد حکومت افغانستان بوده است.

دولت افغانستان همواره پاکستان را متهم به حمایت از تروریزم می‌کند و در سال گذشته از این کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت نیز کرده است. اما پاکستان این اتهامات را نمی‌پذیرد. در کنار دولت افغانستان، امریکا و برخی از کشورهای دیگر غربی نیز پاکستان را متهم کرده اند که از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی که در خاک افغانستان دست به حملات تروریستی می‌زنند متهم کرده اند.

مشخص نیست که این سفر چقدر می‌تواند به روند صلح در افغانستان کمک کند. هر چند تجربه‌های پیش از این نشان می‌دهد که پاکستان هیچ گاهی در تعهداتش به حکومت افغانستان صادق نبوده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی