Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
لبخند بخشِ دیگر زندگی در ولایت هلمند |

لبخند بخشِ دیگر زندگی در ولایت هلمند

۲۷ حمل ۱۳۹۷ هشدار

هلمند در جنوب افغانستان، یکی از ولایت‌های است که سال‌هاست مردمان‌اش با جنگ و خشونت درگیر اند. مردمان این ولایت ظاهرن هرروز شان را با بوی باروت آغاز می‌کنند وسال‌هاست باشندگان این ولایت طعم واقعی صلح را نچشیده اند، اما با این همه دغدغه‌های روزانه این مردم مشخص می‌سازد که آنها باور دارند، زندگی در هر صورت ادامه دارد و نباید ناامید شد.

گویا این همه جنگ هم نتوانسته که باشنده‌گان این ولایتِ در حال جنگ را که بزرگ ترین منبع تولید تریاک در جهان است، از زندگی کردن باز دارد. مردم شور و شوق فراوان برای زندگی دارند و برای داشتن زندگی آرام‌تر تلاش می‌کنند.

هلمندیان بیشتر کشاورز اند و با محصولات زراعتی زندگی شان را می‌گذرانند. بر اساس آمارها ۸۵ درصد مردم این ولایت کشاورزی می‌کنند. اما درسال‌های اخیر، تریاک عمده ترین محصول زراعتی کشاورزان این ولایت شده است. محصولی که سالانه زندگی صدها هزار انسان را در نقاط مختلف دنیا و به ویژه در افغانستان با خطر روبه‌رو می‌سازد.

یکی از دلایل اصلی ادامه جنگ در این ولایت نیز کشت گستره تریاک در آن است. منابع دولتی مدعی اند که تریاک بخش بزرگی از درآمد گروه های تروریستی را تشکیل می‌دهد و این گروه با استفاده از پول تریاک، به فعالیت‌های تروریستی اش ادامه می‌دهند. هرچند تریاک برای رهبران این گروه تروریستی، به یک تجارت پر سود تبدیل شده است.

با تمام تهدیداتی که در این ولایت برای باشنده‌گان آن وجود دارد، اما شماری نیز هستند که جریان زندگی در ولایت هلمند را همه روزه ثبت می‌کنند. محمدعمر لمر یک جوان هلمندی است که در فضای ترسناک هلمند، همه روز کمره عکاسی‌اش را به دست می‌گیرد و تصویر متفاوت تر از ولایت هلمند را به نمایش بگذارد. هر چند او عکاسی را به گونه‌ای حرفه‎یی آموزش ندیده است.

او دانشجوی کمپیوتر ساینس است و علاقه شدید به حرفه‌ای عکاسی دارد. او می‌گوید ولایت هلمند آنقدر که در رسانه‌ها بازتاب داده شده است وحشت ناک نیست. لمر به هشدار می‌گوید:” می خواهم نشان بدهم که در هلمند مردم زندگی می‌کنند. با شوق زندگی می‌کنند. تا این حد که نگاه‌ها به ولایت هلمند منفی است واقعیت چیزی دیگر است. این جا زندگی جریان دارد و مردم در جستجوی زندگی اند.”

رازق اختیاربیگ

هم رسانی