Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
فعالیت شبکه‌های مخابراتی خصوصی در هلمند به دستور طالبان متوقف شد |

فعالیت شبکه‌های مخابراتی خصوصی در هلمند به دستور طالبان متوقف شد

۲۸ حمل ۱۳۹۷ هشدار

از هفته پیش به این سو، به جز شبکه مخابراتی سلام که یک شرکت دولتی است، هیچ شبکه مخابراتی خصوصی در ولایت هلمند فعالیت ندارند. این شبکه‌های مخابراتی، به دستور طالبان فعالیت‌های شان را متوقف ساخته اند.

امیدالله زهیر رئیس مخابرات ولایت هلمند می‌گوید، طالبان به مسوولان شبکه‌های مخابراتی دستور داده است که فعالیت‌های شان را تا دستور دوباره این گروه در ولایت هلمند متوقف کنند.

آقای زهیر به هشدار گفت :” براساس پالیسی و قانون، دولت نمی‌توانند بالای شبکه‌های مخابراتی فشار وارد نمایند تا فعالیت‌های خویش را ادامه بدهند. باز اگر خواست‌های طالبان ازسوی مسئولین این شبکه‌ها پذیرفته نشود تمام آنتن‌های آنان در ساحه طالبان تخریب می‌شوند.”

بر اساس گفته‌های مقام‌های مخابراتی هلمند، در تمام نقاط این ولایت ۱۶۲ پایه مخابراتی اکنون فعالیت ندارند. تنها ده پایه شرکت سلام در شهر لشکرگاه و ۶ پایه دیگر این شرکت در بقیه ولسوالی‌های ولایت هلمند فعال اندکه مردم از آن استفاده می‌کنند و این رویداد مشکلات جدی را برای مردم ایجاد کرده است.

رییس مخابرات ولایت هلمند می‌گوید آنها تلاش دارند ساحه فعالیت این شبکه دولتی را در ولایت هلمند گسترش بدهد تا مشکلات بیشتر مردم حل گردد. با این حال اما آقای زهیر از مسوولان شرکت افغان تلیکام نیز شکایت دارد که به گفته‌ای او، با وجود فرستادن چندین مکتوب به این شرکت، برای تقویت شبکه سلام و شبکه‌های مخابراتی دولتی هیچ کاری نکرده اند.

از سوی دیگر عطاوالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند، مسوولان شبکه‌های مخابراتی خصوصی را متهم می‌کنند که به قوانین افغانستان اهمیت نمی‌دهند و بیشتر شان به خواست گروه طالبان و برای طالبان فعالیت دارند.

او به هشدار گفت:” اگر این تقاضا از مردم عادی می‌بود شبکه‌های مخابراتی هیچ گونه اهمیتی نمی‌داد اما چون گروه طالبان از آنها خواسته اند، فعالیت شان را متوقف ساخته اند و این یک همکاری با گروه طالبان است.”

رییس شورای ولایتی هلمند می‌گوید با متوقف شدن فعالیت شبکه‌های مخابراتی خصوصی مردم و تاجران با مشکلات جدی رو شده اند و تاجران از این روند آسیب می‌بینند. او از دولت می‌خواهد که به این شبکه‌ها فشار بیاورد تا فعالت شان را در ولایت هلمند از سر بگیرند و یا برای همیشه فعالیت آنها را متوقف سازد.

با این حال، باشنده‌گان ولایت هلمند می‌گویند آنها با شرکت های خصوصی مخابراتی همیشه این مشکل را دارند و تأکید می‌کنند که بهتر است دولت به جای حمایت از این شرکت‌ها، ساحه فعالیت شبکه دولتی سلام را گسترش بدهد.

باشنده‌گان هلمند از مسوولان مخابراتی در این ولایت نیز انتقاد دارند و آنها را به گرفتن رشوه و فساد متهم می‌کنند. برخی از باشنده‌گان شهر لشکرگاه مدعی اند که مسوولان مخابراتی در این ولایت با گرفتن پول از شبکه‌های مخابراتی خصوصی، مانع گسترش ساحه فعالیت شرکت مخابراتی دولتی می‌شوند.

بر اساس آمارهای غیر رسمی، هلمند از ولایت‌های است که پس از بزرگ شهرهای افغانستان بیشترین مصرف کریدت کارت‌های شبکه‌های مخابراتی در آن ثبت شده است.

در همین حال قاری یوسف احمدی، فردی که خود را سخن‌گوی طالبان در جنوب افغانستان معرفی می‌کند می‌گوید، طالبان به خاطر امنیت جان مردم به شرکت‌های مخابراتی خصوصی دستور داده است تا فعالیت شان را در ولایت هلمند متوقف سازند. او می‌گوید در بخش‌های از ولایت هلمند عملیات جریان دارند و از شبکه‌های مخابراتی خصوصی به نفع دولت استفاده صورت می‌گیرد.

این در حالیست که دولت از ابتدای سال جاری عملیات‌ گسترده‌ای پاکسازی در ولایت هلمند را آغاز کرده اند و در بسیاری از ولسوالی‌ها ضربه‌های شدیدی را نیز به گروه طالبان وارد کرده است.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی