Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
در پنج ولسوالی ولایت هلمند انتخابات برگزار نمی‌شود |

در پنج ولسوالی ولایت هلمند انتخابات برگزار نمی‌شود

۲ ثور ۱۳۹۷ هشدار

مسوولان ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت هلمند می‌گویندف در پنج ولسوالی این ولایت انتخابات برگزار نمی‌شود. این مسوولان تأکید دارند که نیروهای امنیتی افغانستان نمی‌توانند تا روز انتخابات پارلمانی امنیت این ولسوالی‌ها را تأمین کنند.

در کنار این پنج ولسوالی، پنج ولسوالی دیگر این ولایت، تنها مراکز شان در کنترل دولت هستند و بقیه تمامی ساحات آن در اختیار طالبان قرار دارند.

ولسوالی‌های باغران، موسی‌قلعه، نوزاد، خان‌نشین و دیشو، ولسوالی‌های اند که به گفته‌ای مقام‌های ولایت کمیسیون انتخابات در آن انتخابات برگزار نمی‌شود؛ زیرا این ولسوالی‌ها به صورت کامل در کنترل طالبان اند و دولت در آن حضور ندارد.

در کنار این، ولسوالی‌های کجکی، سنگین، واشیر، مارجه و گرم‌سیر از ولسوالی‌های اند که دولت تنها در مراکز ولسوالی‌ها حضور دارند و بقیه تمامی ساحات آن در اختیار جنگ‌جویان گروه طالبان قرار دارد. هر چند نظامیان افغان به مسوولان کمیسیون اطمنان داده اند که تا زمان رسیدن انتخابات، زمینۀ اشتراک مردم را در انتخابات فراهم می سازد.

هرچند از این پنج ولسوالی نیز، دولت در مرکز ولسوالی سنگین حضور ندارد، اما سربازان لوای دوم قور اردوی ۲۱۵ میوند، در ولسوالی سنگین مستقر هستند و آنها اطمنان داده اند که تا انتخابات عملیات‌های تصفیوی شان را در این ولسوالی انجام می‌دهند.

احمدشاه صاحب زاده سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت هلمند به هشدار می‌گوید:” در پنج ولسوالی انتخابات به هیچ صورت برگزار نمی‌شود. وزارت داخله به کمیسیون انتخابات گفته است که به دلیل مسلط بودن طالبان بر این پنج ولسوالی انتخابات در آن برگزار نمی‌شود، اما در ولسوالی‌های دیگر وعده تأمین امنیت را داده اند.”

این مقام کمیسیون انتخابات نگران وضعیت امنیتی است و خیلی باور ندارد که در دیگر ولسوالی‌های ناامن هملند نیز انتخابات آنگونه که آنها پلان دارند، برگزار گردد.

در کنار سنگین، ولسوالی کجکی در شمال هلمند، نیز شاهد حضور یک تعداد از نیروهای دولتی تنها در بخش‌های از بند آب گردان می‌باشند. مردمی که باید در انتخابات اشتراک کنند، تمامی در مناطقی زندگی دارند که طالابن در آن حاکم اند و این گروه به هیچ وجه اجازه نخواهند داد، آنها در انتخابات شرکت کنند.

ولسوالی‌های واشیر و مارجه که هر دو مرکز قدرت نمایی طالبان به پس موسی قلعه می‌باشند در کنترل طالبان اند. نیروهای دولتی تنها در مراکز این دو ولسوالی حضور دارند. آن هم در محدوده چند کیلومتر مربع. هرچند دولت گفته است که در این دو ولسوالی نیز انتخابات برگزار می‌شود، اما احتمال آن بسیار ضعیف است.

ولسوالی مارجه از دو سال به این‌سو در کنترول طالبان قرار دارد. مردمی که در این ولسوالی حدود یک کیلومتر دور تر از مراکز نظامی زندگی دارند نیز از قوانین طالبان پیروی دارند. زیر نیروهای امنیتی در آن جا حضور ندارند و نمی‌توانند بیرون از مراکز نظامی شان بروند.

نیروهای امنیتی در حالی وعده برگزاری انتخابات در بیشتر ولسوالی‌های هلمند را داده اند که تا هنوز حوزه چهارم امنیتی شهر لشکرگاه، در کنترول طالبان هستند و نیروهای دولتی موفق نشده اند این گروه را از این حوزه بیرون برانند.

باشنده‌گان لشکرگاه با آن‌که برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کرده اند، اما باور ندارند که بتوانند در انتخابات شرکت کنند. محمد قاسم یک باشنده لشکرگاه به هشدار می‌گوید:” مه ثبت نام کردم. اما نمی دانم شرکت بکنم یا نه. اصلن نمی‌دانم فرصت اشتراک را پیدا میتانیم یا خیر. شاید تقلب صورت بگیرد که واضح است این کار می‌شود. وقتی امنیت نباشد صندوق‌ها پر می‌شود.”

مانند قاسم بسیاری‌های دیگر از این که در انتخابات قبلی شرکت کرده و به نماینده‌گان شان رای داده اند، پشیمان اند. زیر به گفتۀ آنها افرادی که با رای مردم نماینده‌ شدند، هیچ فکری به حال مردم این ولایت نکردند.

در کنار این ناراحتی از نماینده‌گان پیشین، مردم نگران اند که اگر  افراد طالبان آنها شناسایی کنند، زندگی شان را از دست خواهند داد.

با این حال والی هلمند نیز باور ندارد که انتخابات در این ولایت آنگونه که پلان است، برگزار گردد. حیات الله حیات والی هلمند می‌گوید، با فرصت اندکی که تا روز انتخابات نظامیان افغان دارند، این نیروها نمی‌توانند امنیت پنج ولسوالی را بگیرند. او تأکید دارد که در بقیه ولسوالی‌های هلمند انتخابات برگزار خواهد شد.

آقای حیات به هشدار گفت:” دولت و کمیسیون مستقل انتخابات به شمول هلمند، در ولایات ناامن دیگر هم انتخابات حوزه‌وی برگزار کنند تا حق مردم تلف نشود و آنها بتوانند از حق مشروع شان استفاده کنند.”

آقای حیات تأکید دارد که نظامیان افغان در ولایت هلمندف عملیات‌ وسیع و گسترده‌ای را روی دست دارند و او باور دارد که تا روز انتخابات مناطق زیادی در هلمند از وجود گروه طالبان پاک خواهد شد.

اما شورای ولایتی هلمند با والی این ولایت هم نظر نیستند. اعضای شواری ولایت هلمند باور دارند که دولت در این ولایت نیروی بشری خود را از دست داده و انتخابات در این ولایت برگزار نخواهد شد.

عطاوالله افغان رئیس شورای ولایتی هملند به هشدار می‌گوید:” دولت در بیشتر مناطق هلمند نیروی بشری نداره، مردم در ساحاتی زندگی می‌کنند که طالبان در او مناطق حاکمیت دارند. طالبان هم که شما می‌دانید انتخابات را یک برنامه امریکایی می‌دانند و از مردم خواسته اند در آن اشتراک نکنند.”

به گفتۀ آقای افغان، حضور و نیروی گروه طالبان در ولایت هلمند به مراتب بالا تر از تمامی کارمندان دولتی است. هرچند این عضو شورای ولایت به برگزار شدن انتخابات بی باور است، اما باز هم از مردم این ولایت می‌خواهد به مراکز ثبت نام تا حد امکان مراجعه کرده و ثبت نام کنند.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان از مراکز اصلی گروه طالبان و گروه‌های مافیایی قاچاق مواد مخدر می‌باشد. این ولایت در جریان پانزده سال گذشته، هیچ گاهی از حضور طالبان پاک سازی نشد و تازه این گروه در سال گذشته پیشرفت‌های خلی جدی داشته و مناطقی زیادی را نیز به کنترل خود درآورده اند.

عبدالعزیزصفدری

هم رسانی