جان ساپکو: فساد امکان برنده شدن جنگ با تروریزم را با خطر مواجه می‌کند

۴ ثور ۱۳۹۷ هشدار

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در چهارمین نشست سالانه اتحادیه اروپا و حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساد اداری در کابل می‌گوید که تطبیق پالیسی مبارزه با فساد از مهم ترین اولویت های دولت افغانستان است.

چهارمین نشست مبارزه با فساد اداری زیر نام “کاهش فساد و پیشرفت صلح” امروز سه‌شنبه(۴دلو) با حضور سران حکومت وحدت ملی، نمایندگان اتحادیه اروپا، بازریس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان و نمایندگان کشورها همسایه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود.

رئیس جمهور در این نشست گفت، حاضر به جهان و کشورهای کمک کننده افغانستان در مورد پیشرفت‌های حکومت‌اش در بخش مبارزه با فساد، پاسخ‌ بدهد و نتایج تلاش‌های شان را ارائه کند.

او گفت، در بخش تنظیم بودجه، اقدامات اصلاحی جدی را برداشته است و سیاست‌های حکومت افغانستان در مبارزه با فساد موفق بوده است.

او یک بار دیگر تأکید کرد که بخش بزرگی از مردم افغانستان شب‌ها گرسنه می‌خوابند و همین مسأله نیز او را بیشتر ودار کرده است که با فساد مبارزه کند.

آقای غنی گفت که در چهار سال گذشته آنها کوشش کرده اند که  به حد امکان فساد را در ادارات افغانستان ریشه کن کنند، فسادی که به گفته‌ای او میراث حکومت گذشته است و در سال ۲۰۱۴ زمانی که حکومت وحدت ملی به کار خود شروع کرد، همه چیز از هم گسیخته بوده است.

آقای غنی در نشست امروز یک بار دیگر بر اهمیت صلح در افغانستان تاکید کرده، بیان داشت که فراخوان صلح افغانستان به این هدف ایجاد شده، تا قواعد بازی را در مطابقت به قانون اساسی افغانستان تغییر دهد. او افزود که چالش‌های زیادی در بخش مبارزه با فساد وجود دارد، اما به گفته آقای غنی هر اقدام که مانع گسترش فساد شود، حکومت افغانستان از آن استقبال می کند.

رییس جمهور غنی در بخشی سخنان خود گفت که تا کنون پارلمان افغانستان ستراتیژی مثمر برای مبارزه با فساد نداشته است، که به گفته او شماری از اعضای مجلس در قسمت قانون گذاری اهمیت خاص قایل نیستند.

رئیس جمهور در این نشست، نقش زنان را در ادارات افغانستان مهم دانسته و گفت، امروز زنان افغانستان می‌توانند با توانایی خودشان در ادارات افغانستان کارکنند.

رییس جمهور غنی امروز یک بار دیگر انتخابات را در افغانستان یک اصل خواند و تاکید کرد که مردم افغانستان  برای داشتن یک حکومت عاری از مشکلات قربانی‌های سنگین را متحمل شده است، از همین رو به گفته‌ای او انتخابات از مهم ترین اصل‌های حکومت وحدت ملی است.

ازسوی دیگر جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در نشست امروز گفت که مبارزه با فساد یک مساله فرامرزی است که تمام کشور های دنیا را می‌تواند متاثر بسازد. اما او تأکید کرد که فساد امکان برنده شدن جنگ با تروریزم را در با خطر مواجه می‌کند.

جان ساپکو افزود که درست است که در افغانستان جنگ با تروریزم اولویت دارد، اما نباید مبارزه با فساد نادیده گرفته شود و اولویت دوم باشد. زیرا به گفته‌ای او، فساد تنها وسیله‌ای است که می تواند صلح و ثبات را در افغانستان با مشکل روبه‌رو سازد.

آقای ساپکو با اشاره به کمک های اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد در افغانستان اشاره کرده گفت:”این پول نباید برای کمپاین‌های انتخاباتی صورت گیرد، بلکه باید برای مبارزه با پدیده فساد از آن استفاده شود.”

نشست مبارزه با فساد اداری امروز درحالی با اشتراک سران حکومت و نمایندگان اتحادیه اروپا برگزار می‌شود که هنوز هم افغانستان در رده چهار کشور فاسد ترین جهان قرار دارد و حکومت افغانستان متهم به گسترش فساد است نه مبارزه با فساد.

حتا همین سیگار یا بازرس ویژه امریکا در بخش بازسازی افغانستان نیز در جریان یک سال گذشته از فساد گستره ده‌ها میلیونی در حکومت آقای غنی حرف زده است.

رازق اختیاربیگ

 

هم رسانی