Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
داعش در افغانستان؛ پس از اچین، دره خستک بدخشان مرکز این گروه شده است |

داعش در افغانستان؛ پس از اچین، دره خستک بدخشان مرکز این گروه شده است

۵ ثور ۱۳۹۷ هشدار

 مجلس نماینده‌گان بار دیگر از گسترش گروه داعش در افغانستان به حکومت هشدار داده گفت که اعضای این گروه در ولایت‌های شرقی و شمال‌شرقی افغانستان به سرعت در حال گسترش، سرباز گیری از میان مردم و آماده شدن برای جنگ در برابر حکومت هستند.

نگرانی از فعالیت‌های گروه داعش بار دیگر پس از آن بالا گرفت که روز یک شنبه در یک حمله تروریستی بر یک مرکز ثبت نام شناسنامه‌ها در کابل که مسوولیت آن حمله را داعش پذیرفت، دستکم ۷۰ تن به‌شمول زنان و کودکان کشته و ۱۲۵ تن دیگر زخمی شدند.

 در رویداد دیگر، در جریان همین  هفته گروه داعش، سه برادر را در مربوطات ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار به اتهام هم‌کاری با دولت سربریدند.

اعضای مجلس نماینده‌گان حکومت را به دروغ‌گویی در پیوند به سرکوب گروه داعش در ولایت ننگرهار و دیگر بخش‌های افغانستان متهم کرده، می‌گویند، هیچ برنامه‌ای که به اساس آن گروه داعش در این کشور، سرکوب شده باشد، در اداره‌های امنیتی و دفاعی حکومت وحدت ملی وجود ندارد.

ظاهر قدیر نماینده‌ مردم ننگرهار در نشست عمومی امروز چهارشنبه(۵ ثور) گفت که گروه داعش در بخش‌های ولایت ننگرهار به صورت گسترده حضور وفعالیت دارد، اما مسوولان امنیتی و دفاعی به مردم دروغ می‌گویند که داعش را سرکوب کرده اند.

آقای قدیر هشدار داد که اگر حکومت برای سرکوب گروه داعش جدی برنامه ریزی نکند، این گروه به سرعت در حال نیرومند شدن است و در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان خطر بسیار جدی برای افغانستان و از این طریق برای کشورهای آسیاه میانه تبدیل شد.

جعفر مهدوی نماینده مردم غزنی در مجلس نیز گفت که در پیوند به کشتن هزاره‌ها یک برنامه‌ای از قبل طرح ریزی شده میان برخی حلقات در درون حکومت و افراد وابسته به گروه داعش در حال اجرا است.

آقای مهدوی تصریح کرد: ” مردم هزاره قربانی فاشیزم و گروه‌های تروریستی “داعش و طالبان”هستند و  داعش هر روز مردم را به قتل می‌رساند.”

این عضو مجلس نماینده‌گان هشدار داد که اگر تا روزهای آینده امنیت گرفته نشود، مردم هزاره انتخابات را تحریم می‌کنند و برای دفاع از خود مجبور می‌شوند که سلاح به دست گیرند.

اعضای مجلس نماینده‌گان هم‌چنان، تاکید کردند که برخلاف آن‌چه اداره‌های امنیتی ادعا دارند گروه داعش به شدت در حال نیرومند شدن در افغانستان است.

 هرچند مرکز اصلی و خواست‌گاه گروه داعش در افغانستان، ولسوالی اچین در ولایت شرقی ننگرهار خوانده می‌شود که حدود یک‌سال پیش ارتش امریکا با پرتاب بزرگ‌ترین بمب جهان، موسوم به “مادر بم‌ها” این مرکز را از بین برد، اما بربنیاد گزارش‌ها داعشیان هنوز هم در بخش‌های ولسوالی‌های اچین، چپرهار فعالیت دارند و هر ازگاهی با نیروهای امنیتی درگیر می‌شوند.

گزارش‌های از دیگر بخش‌های افغانستان حکایت از فعالیت گروه داعش دارد که در شمال، می‌توان از فعالیت این گروه در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه در ولایت جوزجان، همچنان از بخش‌های ولایت فاریاب، سرپل، غور، فراه، نورستان و کنر نام برد.

هم‌اکنون افراد وابسته‌ به گروه داعش در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه در جنگ رودر درو با نیرهای امنیتی در این ولسوالی‌ها قرار دارند و در میان آن‌ها جنگ‌جویان خارجی این گروه از کشورهای الجزایر، فرانسه، چچین، ازبیکستان و تاجیکستان نیز حضور دارند.

مقام‌های ارتش در زون‌شمال می‌پذیرند که ۴۵۰۰ داعشی در ولایت‌های فاریاب و جوزجان که بیشترشان جنگ‌جویان خارجی هستند فعالیت دارند. اما منابع محلی می‌گویند تعداد جنگجویان گروه داعش بیشتر از آماری است که که مسوولان ارتش به رسانه‌ها داده اند.

گزارش‌های از ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان نیز حاکی از فعالیت داعشیان در برخی مناطق این ولایت را دارد. منابع محلی در ولایت بدخشان که نمی‌خواهند نام‌شان در گزارش ذکر شود، به خبر گزاری هشدار می‌گویند: “تنها حدود دو صد نفر از داعشیان که شهروندان چين (تركستان شرقي) اوزبكستان وتاجكستانی‌ها هستند، در دره‌ خستک از مربوطات ولسوالی جرم این ولایت جابه‌جا شده و در کنار افراد گروه طالبان در برابر نیروهای امنیتی در جنگ هستند.”

این در حالیست که پیش از این نیز هشدار گزارشی را با اتکا به گزارش شورای امنیت ملی افغانستان به نشر رسانده بود که در آن نهادهای کشفی و استخباراتی افغانستان تأکید کرده بودند، گروه داعش در تلاش ایجاد مرکز فعالیت‌های شان در دره خستک ولایت بدخشان هستند.

به گفتۀ منابع، داعشیان که در ولسوالی‌های وردوج، یمگان و بخش‌های ولسوالی جرم بدخشان جابه‌جا شده اند، تعداد شان به بیش از ۴۰۰ تن می‌رسد که با سردسته‌های طالبان بدخشانی تفاهم کرده اند که تا زمانی که “جهاد” به کشورهای شان کشانده می‌شود در کنار طالبان برضد نیروهای امنیتی افغانستان خواهند جنگید.

این منابع می‌گویند، شماری از تروریستان داعشی در دره خستک بدخشان با اعضای خانواده‌های شان هستند و شمار شان نیز به  ده‌ها خانواده می‌رسد. حتا این گروه، برخی از خانواده‌های این محل را مجبور به ترک‌ خانه‌های‌شان کرده و با اعضای خانواده‌های خود در خانه‌های آنان زندگی دارند.

بر اساس ادعای منابع محلی در بدخشان، گروه طالبان در این ولایت، از امکانات مالی گسترده‌ای برخوردار اند و کما این که آنها می‌توانند با استفاده از معاون این ولایت نیز پول و امکانات هنگفتی برای خود فراهم ساخته و جوانان بیکار و افراطی این مناطق را به گونه گسترده نیز جذب نیروهای شان بسازند.

داعشیان که در در صفوف گروه طالبان برضد نیروهای امنیتی در بدخشان در جنگ هستند، بیشترین نقش را در تصرف پاسگاه‌های امنیتی و جنگ‌های “چریکی” دارند که تا اکنون  چندین بار ضربات سنگین به نیروهای ارتش و پولیس در این ولایت وارد کرده اند.

منابع می‌گویند، بیشتر سربازانی که در بدخشان تاز از سویی گروه طالبان بازداشت ‌شده اند، توسط داعشیان که در میان طالبان هستند به گونۀ بی رحمانه‌ای به قتل رسانده شده اند.

سال گذشته در درگیری که میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولسوالی وردوج این ولایت صورت گرفت، ۲۲ سرباز ارتش به دست طالبان اسیر شدند که همه آنان به گونۀ بی رحمانه‌ای سر بریده شدند. این منبع می‌گوید که این سربازان توسط جنگجویان داعش سر بریده شده بودند.

نگرانی‌ها از حضور و گسترش گروه داعش در افغانستان، پس از شکست این گروه در عراق و سوریه بالا گرفت. برخی از آگاهان امور نظامی، مدعی اند که پس از شکست داعش در سوریه و عراق هزاران جنگ‌جوی این گروه به هم‌کاری برخی از کشورهای منطقه به مناطق شمال افغانستان انتقال داده شده و این برنامه‌ هم‌چنان ادامه دارد.

 روسیه رقیب اصلی ایالات متحده امریکا، واشنگتن را به انتقال افراد وابسته‌ به گروه داعش به ولایت‌های شمال افغانستان متهم می‌کند، اتهامی که همواره از سویی مقام‌های امریکایی رد شده و تااکنون هیچ مدارکی از آن در دست نیست.

جاوید کوهستانی آگاه نظامی نیز  مدعی است که شماری از جنگ‌جویان داعش پس از شکست این گروه در سوریه و عراق به شمال افغانستان انتقال داده شده اند. آقای کوهستانی در گفت‌گوی به خبرگزاری هشدار گفت که افراد وابسته به گروه داعش که احتمال می‌رود تعداد شان به ۳۰۰ نفر برسند و شماری از ترک‌ها نیز شامل این افراد هستند.

آقای کوهستان به هشدار گفت: ” داعشیان عمدتأ از طریق کشورعمان به امارات متحده عربی و از طریق بندر کراچی، بندر قاسم و مناطقی که اطراف بندر کراچی هست، توسط قاچاق‌بران انسان که پل ارتباطی با سعودی دارند و عرب‌های سعودی‌ آن‌ها را به هم‌کاری سازمان‌های اسلام گرا، از طریق وزیرستان جنوبی، ولسوالی شمال‌زایی وارد غزنی و زابل ساخته و شمار دیگرشان را به ولایت‌های شمال و شمال‌شرق افغانستان انتقال داده اند.”

آقای کوهستانی هشدار می‌دهد که اگر دولت افغانستان موضوع حضور و فعالیت داعش در این کشور را جدی نگیرد پس از سوریه و عراق و پایان جنگ در آن‌جا تعداد زیادی از گروه‌های داعش که متواری هستند به کمک سازمان‌های استخباراتی کشورهای خلیج به افغانستان انتقال داده می‌شوند و این کشور عراق دوم برای داعش خواهد بود.

جاوید روستاپور

هم رسانی