قاتل عبدالمنان ارغند خبرنگار تلویزیون کابل نیوز در کندهار، بازداشت شد

۶ ثور ۱۳۹۷ هشدار

صبح روز گذشته، خبری از ولایت کندهار مخابره شد که یک خبرنگار را ترور کردند. این خبرنگار عبدالمنان ارغند همکار ولایتی شبکه تلویزیونی کابل نیوز بود. افراد ناشناسی که آقای ارغند را ترور کرده بودند، از محل فرار کردند.

این رویداد در قلب شهر کندهار، برای یک فرمانده با اقتدار و قدرت‌مند مانند جنرال رازق، خبر دشوار و تکان دهنده‌ای بود. برای همین او به آمر حوزه نهم پولیس کندهار هشدار می‌دهد اگر قاتل را بازداشت نکند، برایش دشوار تمام خواهد شد.

شاید همین هشدار جنرال رازق بود که پولیس این حوزه چند ساعت پس از ترور، سه تن را به اتهام قتل آقای ارغند بازداشت کردند. یکی از این افراد قاتل این خبرنگار جوان و متعهد در ولایت ناامن جنوبی کندهار شناخته شد و دو تن دیگر که از سوی پولیس بازداشت شده بودند، رها شدند.

مسوولان امنیتی در ولایت کندهار گفته اند، پولیس، چند ساعت پس از کشته شدن عبدال‌منان ارغند، خبرنگار محلی تلویزیون خصوصی” کابل نیوز” در شهر کندهار، سه نفر را به اتهام قتل او بازداشت کردند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس کندهار، در خبرنامه‌ای که صبح امروزپنج‌شنبه(۶ثور) به رسانه‌ها فرستاده، تاکید کرده بود که پولیس کندهار بررسی‌ها و تحقیقات را جهت شناسایی و بازداشت قاتلان آقای ارغند آغاز کرده و به زودی عاملان این رویداد مشخص خواهد شد که اکنون مشخص شده است.

 آقای ارغند صبح روز چهارشنبه هنگامی از خانه به طرف دفترکارش‌ در حرکت بود، در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کندهار، از سوی تفنگ‌داران موترسایکل سوار با شلیک گلوله به قتل رسید.

کشته شدن آقای ارغند با محکومیت های گسترده‌ای روبه‌رو شد. او دقیق زمانی کشته شد که سازمان خبرنگارا بدون مرز گزارش داد که وضعیت آزادی بیان در افغانستان نسبت به سالهای پیش بهبود یافته اما، وضعی امنیتی خبرنگاران همچنان نگران کننده است.

حدود یک ماه پیش استخبارات اداره محلی کندهار به پولیس این ولایت در یک مکتوب رسمی گفته بود که طالبان در پی ترور آقای ارغند و یک خبرنگار دیگر می‌باشند. هشداری که از سوی پولیس این ولایت یا جدی گرفته نشد و یا هم سهل انگاری صورت گرفته است.

پس از کشته شدن آقای ارغند، پدرش که یک مولوی است، نماز جنازه پسرش را خواند. پدر آقای ارغند می‌گوید با هیچ کسی دشمن نداشتند و نمی‌داند کی و چرا پسرش را به قتل رسانده اند.

اعضای نهادهای صنفی خبرنگاران ولایت کندهار، درگردهمایی اعتراضی که امروز پنج‌شنبه (۶ثور) در مرکز این ولایت برگزار کرده بودند، فصیله نمودند؛ “تا زمانی که پولیس قاتلان آقای ارغند را به پنجه قانون نسپارد، پوشش خبرهای مربوط به حکومت و گروه طالبان در این را تحریم ‌خواهند کرد.”

سمیع الله غیرت‌مل مسوول دفتر ساحویی نهاد نی در ولایت کندهار؛ ضمن محکوم کردن قتل آقای ارغند، از طرف‌های درگیر خواست که خبرنگاران را هدف قرار ندهند، زیرا به گفتۀ او خبرنگاران با هیچ  جریان طرف نیستند و تنها مسوولیت اطلاع رسانی بی‌طرفانه را دارند.

جاوید تنویر مسوول پریس کلب کندهار، پولیس کندهار را به سهل انگاری در قبال تامین امنیت جان آقای ارغند متهم کرد. او گفت: ” آقای ارغند از تهدیداتی که متوجه او بود، به پولیس کتبأ اطلاع داده بود، اما پولیس در این خصوص هیچ اقدامی عملی انجام نداد و سرانجام این خبرنگار کشته شد.”

عبدالمنان ارغند باشنده اصلی ولسوالی ژیری ولایت کندهار بود و در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کندهار زندگی می‌کرد.  اوسیزده سال است که با شماری از رسانه‌های خصوصی افغانستان از ولایت کندهار هم‌کاری داشت.

آقای ارغند ۳۰ سال سن داشت، ازدواج کرده بود و دو پسر و یک دختر خرد سال نیز دارد که اکنون پدر ندارند.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی