Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
ویس احمد برمک: طالبان با تجهیزات مدرن در برابر نیروهای امنیتی می‌جنگند |

ویس احمد برمک: طالبان با تجهیزات مدرن در برابر نیروهای امنیتی می‌جنگند

۱۷ ثور ۱۳۹۷ هشدار

اعضای مجلس نماینده‌گان به دلیل افزایش ناامنی‌ها در مناطق مختلف افغانستان، وزیران دفاع، امور داخله و رئیس امنیت ملی را به نشست استجوبیه احضار کردند.

در نشست عمومی امروز دوشنبه(۱۷ثور) طارق‌شاه بهرامی، ویس احمد برمک و معصوم استانکزی به پرسش‌های اعضای مجلس پاسخ داده و دلیل اصلی افزایش حملات طالبان را حمایت شدن این گروه از سوی کشورهای همسایه و قدرت‌های منطقه‌یی عنوان کردند.

ویس احمد برمک وزیر امور داخله گفت که جنگ امروز طالبان در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی، جنگ چند سال پیش نیست، زیرا افراد این گروه به کمک‌برخی از کشورهای همسایه و قدرت‌های منطقه، با مدرن ترین سلاح‌ها تجهیز شده اند.

وزیر امور داخله هم‌چنان گفت که گروه طالبان و حامیان خارجی‌آن‌ها تلاش می‌کنند تاکتیک‌های جنگی شان در افغانستان را تغییر دهند و با روش‌های مختلف حکومت را ضعیف سازند.

او تصریح کرد که طالبان و حامیان بیرونی این گروه، با نزدیک شدن زمان انتخابات پارلمانی در تلاش اند که به هر نوعی که شده سبب بر هم زدن نظم شوند و حکومت را ضعیف نشان دهند.

 آقای برمک گفت: “طالبان حملات انتحاری که سبب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان می‌شود را افزایش داده اند، تا با این روش بی‌اعتمادی مردم را علیه حکومت بر انگیزند.”

به گفتۀ وزیر امور داخله افزایش حملات تهاجمی طالبان بر پاسگاه‌های امنیتی و مراکز ولسوالی‌ها بیشتر جنبۀ تبلیغاتی دارد، تا با این حملات نشان دهند که می‌توانند پروسه مربوط به انتخابات را مختل ساخته اند.

 از سویی‌هم، طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان در این نشست گفت که گروه طالبان پس از اعلام حملات بهاری شان، در ولایت بدخشان، فاریاب، بادغیس، فراه، هرات، غور، تخار، بلخ، ارزگان، غزنی، کندز، هلمند، پکتیا و در مسیر برخی شاهراه‌ها ۲۶۴۰ حمله که شامل حملات تهاجمی انتحاری و پرتاپ موشک و جاسازی ماین‌های کنار جاده می‌شود را انجام داده اند و در پی این حمله‌ها، ۱۳۱ نیروی امنیتی و دفاعی کشته ۲۳۹ نیرو دیگر زخمی شده اند.

آقای بهرامی افزود که پس از اعلام حملات بهاری طالبان” حملات الخندق” نیروهای ارتش، ۱۷۰۰۰ عملیات بر مواضع این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان انجام داده اند که در نتیجۀ این عملیات‌ها، ۷۹۹طالب کشته شده، ۴۹۹ جنگ‌جوی دیگر زخمی ۷۷ و طالب نیز بازداشت شده اند.

وزیر دفاع هر چند از کشور مخشص نام نبرد، اما تلویحآ گفت که گروه طالبان حامیان و تمویل کننده‌گان جدی پیدا کرده اند و با تجهیزات مدرن در برابر نیروهای دفاعی وارد جنگ شده اند، اما نیروهای ارتش نسبت به سال‌های قبل با کمبود تجهیزات روبرو شده اند.

اعضای مجلس در این نشست از افزایش حملات گروه طالبان در بیشتر ولایات افغانستان ابراز نگرانی کرده و این دو مقام امنیتی را به کم‌توجهی در تأمین امنیت این ولایت‌ها، دفع حملات طالبان و برخورد سیاسی در ماموریت شان که تامین امنیت است متهم کردند.

رمضان بشر دوست عضو مجلس نماینده‌گان با انتقاد از وزارت دفاع و داخله گفت: “نزدیک به ۳۰۰ صدهزار نیروی ارتش و پولیس مجهز با سلاح‌های سبک و سنگین به‌شمول تانک و توپ و جنگنده‌های هوایی وجود دارد، اما به دلیل بی‌برنامه‌گی در سطح رهبری این نیروها، گروه طالبان که نه توب دارند و نه تانک با سلاح‌های سبک مراکز ولسوالی‌ها را تصرف می‌کنند و هر روز شاهد کشته شدن ده‌ها سرباز ارتش و پولیس در میدان‌ها نبرد هستیم.”

انتقادی که ویس احمد برمک نمی پذیرد آن را و مدعی است که آنان در حد توان تلاش خود در راستای تامین امنیت در سراسر افغانستان دارند، اما مدارکی نیز در دست دارند که نشان می‌دهد طالبان با تجهیزات بسیار مدرن تجهیز شده و با این امکانات پیش‌رفته در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی می‌جنگند.

 اعضای مجلس نماینده‌گان اقدام‌های نیروهای امنیتی در تأمین امنیت مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان و مراکز توزیع شناسنامه‌ها را ناکافی می‌خوانند و از آن‌جایی که این مراکز با تهدیدهای مسقیم گروه طالبان روبروست، از مسوولان وزارت داخله و ریاست امنیت ملی می‌خواهند که در تامین امنیت این مراکز اقدام‌های لازم را روی دست گیرند.

افزون بر این، معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی در این نشست گفت که از مجموع ۶۰۰۰ هزار مرکز ثبت نام رای دهنده‌گان در سراسر افغانستان ۴۱۳۵ مرکز آن به هیچ تهدیدی روبرو نیست، اما ۱۱۲۲ مرکز با تهدید متوسط و ۱۱۲۰ مرکز دیگر با تهدیدهای جدی روبرو هستند.

آقای استانکزی گفت که نیروهای کشفی این کشور تلاش‌های نهایی خود را انجام می‌دهند تا مانع حملات گروه طالبان شوند و یا آنرا خنثی کنند، اما چون جنگ بسیار پیچیده است، خنثی سازی تمام حملات این گروه بسیار مشکل و حتا ناممکن است.

رییس امنیت ملی با آن که پذیرفت که ضعف‌های در کار این اداره هنوز هم وجود دارد، اما تاکید کرد که در ۴۵ روز گذشته، “۱۹۲ تن را به اتهام هم‌دستی با گروه طالبان و داعش و ۵۲ تن دیگر را به اتهام آدم ربایی و انجام جرایم جنایی ماموران امنیت ملی بازداشت کرده اند.”

در دو هفته گذشته این دومین بار است که مسوولان وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی از سوی اعضای شورای ملی فرا خوانده می‌شوند.

روز گذشته ویس احمد برمک در نشست استجوابیه مجلس سنا فرا خوانده شده بود. نزدیک به ده روز پیش نیز معصوم استانکزی از سوی مجلس نماینده‌گان استیضاح وبرایش صندوق گذاشته شد، اما به دلیل تکمیل نبودن نصاب مجلس او در پست ریاست امنیت ملی ابقأ شد.

آگاهان به این باور اند که فراخواندن مقام‌های امنیتی و دفاعی به مجلس نماینده‌گان، تغییر در بهبود وضعیت امنیتی نخواهد آورد و نیاز است، اداره‌های امنیتی و فاعی در راه‌برد جنگی‌خود تغییرات بیاورند تا در میدان‌های نبرد بتوانند گروه طالبان را شکست دهند.

این همه در حالیست، که در چند روز اخیر حملات طالبان بر مراکز ثبت نامه رأی دهنده‌گان افزایش یافته و روز گذشته این گروه با راه اندازی یک انفجار در یک مرکز ثبت نام رأی دهی در ولایت خوست، دوازده نفر را کشت و بیشتر از بیست تن دیگر را زخمی ساخت.

جاوید روستاپور

هم رسانی