Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
وزیر داخله: برای جلوگیری از حملات بیشتر باید مردم نیروهای امنیتی را همکاری کنند |

وزیر داخله: برای جلوگیری از حملات بیشتر باید مردم نیروهای امنیتی را همکاری کنند

۱۹ ثور ۱۳۹۷ هشدار

ویس احمد برمک وزیر داخله در پی دو حمله گروهی در کابل بر دو حوزه امنیتی پولیس، در یک کنفرانس خبری گفت، دو مهاجم به حوزه سیزدهم و پنج مهاجم به حوزه دهم امنیتی پولیس حمله کرده اند.

آقای برمک از پایان حمله به حوزه سیزدهم خبر داد و گفت در این حمله دو انتحار کننده سهم داشتند که هر دو از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

در این حمله به گفتۀ آقای برمک، دو سرباز پولیس کشته شده و دو سرباز دیگر زخمی گردیدند. ظاهرن یکی از کشته شده‌گان آمر کشف این حوزه است.

اما وزارت صحت عامه گفته است که در حمله به حوزه سیزدهم و دهم تا هنوز هفت نفر کشته شده و ۱۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

وزیر داخله در نشست امروز گفت، در حوزه دهم امنیتی پولیس، پنج انتحار کننده اشتراک داشتند و احتمالن سه تن از آنها هنوز زنده اند. او گفت، پولیس با قهرمانی توانسته اند دست کم جان ۳۰۰ نفر را که در کمپنی شهیر حضور داشتند، نجات بدهند و این احتمال نیز وجود داشت که یک فاجعه در آن جا رخ بدهد.

او دلیل تأخیر در مهار حمله گروهی به حوزه دهم را نیز حضور گسترده غیر نظامیان در این محل عنوان کرد و تأکید نمود که نیروهای ویژه به محل رسیده و تمامی حمله کننده‌گان از پا درخواهند آمد.

حملات انتحاری – گروهی امروز در کابل همزمان و حدود ساعت یازده و نیم پیش از چاشت آغاز شد. هر دوحمله نخست با انفجارهای قدرت مند آغاز شدند و سپس مهاجمان مسلح با سلاح های سبک و سنگین و واسکت های انتحاری، با داخل شدن به حوزه سیزده و پناه گرفتن در یک بلند منزل در نزدیکی حوزه دهم شروع به درگیری با نیروهای امنیتی کردند.

حمله به حوزه سیزدهم، پس از سه ساعت و نیم درگیری با کشته شدن مهاجمان پایان یافت. اما شهر نو هنوز هم شاهد شلیک افراد باقی مانده انتحاری هست. مسوولیت حمله در غرب کابل را گروه داعش و مسوولیت حمله در شهر نو را گروه طالبان به عهده گرفته اند. معمولن حملات در غرب کابل را همواره گروه داعش به عهده می‌گیرد.

امنیت ملی گفته است که این دو حمله از سوی گروه حقانی در پاکستان طراحی شده است. در یک خبرنامه کوتاه امنیت ملی آمده است:” حملات انتحاری و انفجاری که الیوم در کابل صورت گرفت از طرف شبکه حقانی به همکاری لشکر طیبه سازماندهی گردیده، کار برای دست‌گیری عاملین و تسهیل کننده گان آن جریان دارد.”

حملات امروز یک بار دیگر وحشت را در میان مردم به ویژه برای کودکان دانش آموز ایجاد کرد. این دو حمله ده روز پس از دو حمله انتحاری دیگر در منطقه شش درک کابل رخ می‌دهد که در آن بیشتر از بیست نفر به شمول ۹ خبرنگار و تصویر بردار کشته شدند.

با این حال، آقای برمک این حملات ادامه حملات بهاری گروه طالبان می‌داند که به گفتۀ او این گروه در اکثر مناطق افغانستان مصروف حمله به نیروهای امنیتی هستند و در چند ولایت به گونه جدی با نیروهای امنیتی در جنگ قرار دارند.

آقای برمک گفت:” شما خبر دارید که طالبان پلان عملیات خود را اعلان کرده اند و در چندین ولایت جنگ ادامه دارد. پروان، ارزگان، زابل، ولایت بلخ، بدخشان، فاریاب و هملند جنگ جریان دارد.”

او سقوط ولسوالی‌ها را در یک هفتۀ اخیر به دلیل خرابی هوا عنوان کرده و گفت که مثلن در ولایت بدخشان، دو روز تمام، هواپیماها نتوانستند به دلیل خرابی هوا به کمک نیروهای امنیتی و نیروهای خیزش مردمی به ولسوالی کوهستان بروند و در نتیجه این نیروها عقب نشینی کردند.

او گفت، برای بازپس گیری ولسوالی‌های تاله و برفک و بلچراغ همین اکنون نیروهای امنیتی به گونه مشترک درگیر برنامه ریزی هستند و به زودی عملیات بازپس گیری را آغاز می‌کنند.

وزیر داخله گفت، افغانستان در حالت عادی نیست و در وضعیت جنگی قرار دارد. او پذیرفت که در یک هفتۀ اخیر نیروهای امنیتی تلفات داشته، اما به گفتۀ او دشمنان دولت افغانستان نیز تلفات بسیار گسترده را متحمل شده اند.

آقای برمک از مردم خواست با نیروهای امنیتی همکار باشند. او گفت افغانستان مورد تهاجم کشورها و گروه های بیگانه قرار گرفته است و مردم و نیروهای امنیتی مکلف اند از افغانستان دفاع کنند. آقای برمک تأکید کرد که حمله به شهر نو کابل را به صورت جدی بررسی خواهند کرد و اگر مشخص شود که پولیس و یا نیروهای کمپنی های خصوصی غفلت کرده باشند، مجازات خواهند شد.

او افزایش حملات انتحاری و گروهی طالبان را به انتخابات پیوند داد و گفت، گروه های که نمی خواهند این روند ملی در افغانستان پیروز شود، تلاش می‌کنند با راه اندازی حملات بر ولسوالی‌ها و شهرهای کلان این روند را تخریب کنند.

آقای برمک جنگ امسال را نسبت به جنگ دو سال گذشته متفاوت عنوان کرد و گفت در کابل یک بخشی از مشکلات نیز بر می گردد به موترهای شیشه سیاه و موترهای بدون اسناد. او از مردم خواست موترهای شان که اسناد شان مشکل داشته باشند باید ثبت کنند.

او همچنان از وجود برخی از افراد به گفتۀ  خودش خائین در کابل یاد آوری کرد که با گروه های تروریستی همکاری می‌کنند. آقای برمک گفت، امنیت ملی و پولیس هر کدام در تلاش بازداشت این افراد و گروه‌ها اند و در چند وقت گذشته دست آوردهای نیز داشته اند.

هم رسانی