Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
مجلس نمایندگان: مسوولان نهادهای امنیتی و دفاعی بی‌کیفایت اند |

مجلس نمایندگان: مسوولان نهادهای امنیتی و دفاعی بی‌کیفایت اند

۲۲ ثور ۱۳۹۷ هشدار

بار دیگر انتقادها از کارکرد ضعیف نهادهای امنیتی و دفاعی در مجلس نمایندگان بالا گرفت. اعضای مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز شنبه(۲۲ثور) از نبود مدیریت شایسته در رهبری ارگان های امنیتی و کشفی انتقاد کرد.

به باور نمایندگان مجلس، مسوولان نهادهای امنیتی بیشتر از این که به فکر تأمین امنیت شهروندان افغانستان باشند، به فکر تقرری‌ها در نهادها ی امنیتی و دفاعی هستند. اتفاقا انتقاد امروز نماینده‌گان مجلس از تقرری‌ها در نهادهای امنیتی، همزمان بود با معرفی فرماندهان جدید ۱۴ ولایت و دو فرمانده زون پولیس از سوی وزیر داخله.

بشیر احمد تینج، نماینده فاریاب در نشست امروز گفت که نیروهای ارتش در شمال افغانستان تنها بر مرکز ولسوالی‌ها تسلط دارند و اکثر ولسوالی ها نیزدر خطر سقوط قرار دارند. آقای تینج تأکید کرد که تمام شا‌هراه‌های ولایت فاریاب از سوی طالبان به روی مردم بسته شده است، اما وزارت دفاع و داخله کم‌ترین توجه به این ولایت نکرده است و مسوولان در تعیینات مصروف هستند.

نمایندگان ولایت فاریاب می ‌افزایند که سقوط ولسوالی‌ها، جنگ‌جویان طالبان را بیشتر مجهز می‌سازد. آنان تاکید کردند که اگر جلو فعالیت‌های گروه طالبان گرفته نشود، امنیت ولایت بامیان و دیگر ولایت های مرکزی که امن هستند نیز با خطر مواجه خواهد شد.

برخی دیگر از اعضای مجلس به این باور هستند که نهادهای امنیتی به اندازه‌ای ضعف دارند که هراس افگنان توانسته اند بار بار بر یک مرکز حمله کرده و تلفات جدی به نیروهای امنیتی و مردم وارد کنند.

حمله گروهی به قلب پایتخت، ظاهرن نماینده‌گان مجلس را وحشت زده کرده است. اما این وحشت زده‌گی و انتقاد نیز احتمالن بدون هدف نیست. زیرا تا حالا چندین بار سران ارشد نهادهای امنیتی را استجواب و حتا استیضاح کرده اند، اما دوباره به هر دلیلی که مشخص نیست، به این افراد رأی اعتماد داده اند.

تحلیل گران امنیتی باور دارند که در ناامنی‌ها بیشتر همین نماینده‌گان نیز دخیل اند. زیرا نماینده‌گان مردم به راحتی می توانند با سران نهادهای امنیتی تعامل کنند و یا به قول وزیر داخله در آزادی بسیاری از مجرمان نیز دست دارند.

این انتقادها در حالی از سوی نماینده‌گان جدی مطرح می شود که در مدت کمتر از دو ماه گروه داعش و طالبان تنها در کابل، بیشتر از هفت بار حملات خونبار تروریستی را انجام داده است که در آن صدها تن کشته و زخمی شده اند.

عبدالستار درزابی، نماینده جوزجان در مجلس باانتقاد از مسوولان حکومت وحدت ملی گفت که باید سران حکومت وحدت ملی به خاطر تقویت نظام کار کنند. به باور او مسوولان حکومت باید از مردم کمک بگیرند تا به مشکلات کنونی غلبه کنند.

در کنار این، نگرانی ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی در ولایت غزنی، بغلان، فراه، هلمند، بدخشان، میدان وردک، پروان و چندین ولایت دیگر همچنان در میان نماینده‌گان مجلس با قدرت باقیست و شماری نیز هشدار می‌دهند که اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، مردم باید انتظار سقوط مناطق بیشتری از ولایت های ناامن به دست گروه طالبان را داشته باشند.

این نگرانی‌ها در حالی همه روزه رو به افزایش است که در ده روز گذشته، گروه طالبان توانسته اند، سه ولسوالی را در ولایت‌ها بدخشان، فاریاب و بغلان از کنترل دولت خارج کنند و ده‌ها سرباز امنیتی را به رگبار ببندند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی