بریتانیا احتمالا نیروی نظامی بیشتر به افغانستان می‌فرستد

۲۹ ثور ۱۳۹۷ هشدار

بی بی سی نوشته است که دولت بریتانیا در نظر دارد شمار نیروهای شان را در افغانستان بیشتر بسازد. وزیر دفاع بریتانیا به نخست وزیر این کشور نامه نوشته و خواستار افزایش نیروهای این کشور در افغانستان شده است. به نقل از بی بی سی، اکنون ۶۰۰ نیروی بریتانیایی در کابل حضور دارند و بیشتر مصروف آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغانستان می‌باشند.

ظاهرن وزیر دفاع این کشور خواستار افزایش ۴۰۰ سرباز دیگر به افغانستان شده است. هرچند هنوز مشخص نیست که این دولت این کشور این تقاضا را خواهد پذیرفت یا خیر، اما گفته شده است که بررسی برای این درخواست آغاز شده است.

افزایش نیروهای بریتانیی پس از آن مطرح می‌گردد که رئیس جمهور امریکا از متحدانش خواست تا نیروهای بیشتر به افغانستان بفرستند.

از سوی هم در افغانستان وضعیت امنیتی در سال جاری به ویژه به شدت رو به وخامت نهاده و گروه طالبان تا اکنون نزدیک به ده ولسوالی را با حملات تهاجمی شان در ولایت‌های مختلف سقوط داده اند.

در کنار این، بر اساس گزارش سیگار، نیروهای امنیتی افغانستان در یک سال گذشته کاهش ۱۰ درصدی داشته و این کاهش در نتیجه تلفات گسترده و در مواردی هم فرار سربازان امنیتی به میان آمده است.

افزون بر این، بر اساس گفته‌های وزارت دفاع همین اکنون در بیشتر از بیست ولایت افغانستان جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان دارد و هفت ولایت، در تهدید بالای امنیتی قرار دارد.

ولایت های، فراه هفته پیش گروه طالبان موفق شد مناطق بیشتر مرکز ولایت فراه را سقوط بدهند و در ولایت‌های غزنی، بغلان، فاریاب، کندز برخی ولسوالی‌ها یکی پی دیگری میان افراد طالبان و سربازان امنیتی دست به دست می‌شوند.

هم رسانی