Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
از بدخشان تا ننگرهار؛ طالبان و داعش مالکان معادن افغانستان |

از بدخشان تا ننگرهار؛ طالبان و داعش مالکان معادن افغانستان

۲ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

گزارش گروه مدافع حقوق بشر، “شاهد جهانی” حاکی از آن است عواید گروه داعش در ولایت شرقی ننگرهار از بابت استخراج معادن این ولایت به میلیون‌ها دالر می‌رسد.

در گزارشی که از سوی نهاد شاهد جهانی روز سه‌شنبه(اول جوزا) نشر شد، آمده است که داعشیان در بخش‌های ولایت ننگرهار دست به استخراج معادن زده و از فروش پودرتلک (بورکس) و سنگ مرمر به میلیون‌ها دالر دست یافته اند.

پس از مواد مخدر استخراج و قاچاق معادن، دومین منبع تمویل گروه طالبان و اکنون گروه داعش در افغانستان به‌شمار می‌رود. گروه طالبان در مناطقی که کنترل آن را در دست دارند، در پهلوی این که کشاورزان را به کشت خشخاش تشویق می‌کنند و از بابت فروش و هم‌کاری با مافیای کلان مواد مخدر عواید به دست می‌آروند به استخراج معادن نیز مصروف هستند که از این منبع عواید سرشار به جیب می‌زنند.

 بدخشان در شمال‌شرق افغانستان یکی از ولایت‌های به شمار می‌رود که ده‌ها معدن سنگ‌های قیمتی در آن موجود است.

 معدن بزرگ لاجورد در ولسوالی کران‌منجان، معدن سنگ آهک در دره خستک ولسوالی جرم، معدن طلا در راغستان، معدن سنگ آهک در مربوطات ولسوالی دره‌یمگان، معدن سنگ بیروج در ولسوالی جرم، معدن زمرد در ولسوالی‌های بهارک و خاش از بزرگ‌ترین معادن در بدخشان است که در حال حاضر گروه طالبان در بخش‌های این ولسوالی‌ها فعالیت دارند و مصروف استخراج این معادن هستند.

در حال حاضر طالبان در ولسوالی‌های راغستان، یمگان و ولسوالی جرم از بابت استخراج معادن ماه‌هانه میلیون‌ها افغانی به دست می‌آورند و هم‌چنان از کسانی که قرار داد استخراج معدن لاجورد در ولسوالی کران‌ را دارند، ماه‌هانه باج می‌گیرند.

یک تحقیق که حدود یک سال پیش از سوی نهادی موسوم به  “گلوبال ویتنس” نشر شده بود، عواید گروه‌ طالبان در بدخشان از بابت فروش معادن و سنگ‌های قیمتی این ولایت که به هم‌کاری قاچاق‌بران آن‌ها را به فروش می‌رسانند، را “به اندازه عواید دولت از کل معادن افغانستان خوانده بود.”

اکنون نهاد شاهد جهانی در گزارش خود نوشته است که جنگ‌جویان داعش در ولایت ننگرهار پودر تلک را به پاکستان صادر می‌کنند و از آن طریق به کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا صادر می‌شود.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که حدود ۵۰۰ هزار تُن تلک در سال روان خورشیدی، از افغانستان قاچاق شده است که گروه داعش در بیشترین استخراج و قاچاق آن دست داشته اند.

این گزارش افزوده است: “تقریباً تمام پودر استخراج شده توسط افراد وابسته به گروه داعش نخست به پاکستان و از آنجا به کشورهای اروپایی و امریکا قاچاق شده است.”

رسانه‌های غربی به نقل از نیک دونووان، رئیس گروه مدافع حقوق بشر شاهد جهانی نوشته اند، بازرگانان و مصرف کننده‌گان اروپایی و امریکایی با خرید این پودر تلک ناخواسته به گروه‌های تروریستی در افغانستان کمک می‌کنند که نیاز است این قضیه مورد بررسی قرار گیرد.

تهیه کننده‌گان این گزارش تاکید کرده اند که یکی از اهداف مقاومت افراد وابسته به گروه داعش در بخش‌های ولایت ننگرهار در برابر نیروهای دفاعی این کشور، استخراج معادن است.

در بخشی گزارش شاهد جهانی به نقل از یک سردسته گروه داعش در ننگرهار که از گرفتن نام‌اش خود داری کرده، آمده است که ننگرهار سرشار از منابع طبعی و زیر زمینی است و داعش به خاطر حفظ معادن این ولایت در برابر نیروهای دفاعی افغانستان می‌جنگند و معادن برای شان اولویت دارد.

او گفته است: ” بر مناطقی که ما مسلط هستیم معادن فروان دارد و به هر قیمتی که شده ما کنترل معادن را در این مناطق به دست می‌گیریم.”
افزون به استخراج پودر تلک، سنگ مرمر و کرمیک از دیگر سنگ‌های قیمتی است که معادن آن‌ها در بخش‌های کوهستانی ولایت ننگرهار موجود است و به گزار گروه شاهد جهانی داعشیان این سنگ‌ها را استخراج و به پاکستان قاچاق می‌کنند.

هم‌سرحد بودن ولایت ننگرهار با پاکستان کار قاچاق و انتقال منابع معدنی را برای گروه داعش آسان‌تر ساخته است.

استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان یک امر معمول است؛ تنها گروه‌های مخالف مسلح حکومت به استخراج کننده‌گان غیر قانونی منابع معدنی این کشور متهم نیستند، بل تفنگ‌داران غیر مسوول، فرمانده‌هان پیشین جهادی، زورمندان و افراد بانفوذ در ولسوالی‌های افغانستان عمدتأ معادن را در کنترل خود دارند و به هر پیمانه‌ای که بتوانند استخراج و قاچاق می‌کنند.

در گزارشی که حدود یک سال پیش از سوی، “شبکه مبارزه با فساد اداری در افغانستان” نشر شد، آمده بود که سنگ سفید در ولایت شرقی ننگرهار هدف اصلی گروه‌های تروریستی به کمک باندهای تبه‌کار است.

در یک بخشی این گزارش تاکید شده است که روزانه حدود ۵۰۰ موتر از این سنگ از طریق سرحدات ولایت ننگرهار که ظاهرأ در کنترل نیروهای مرزی افغانستان است به کشور پاکستان قاچاق می‌شود.

در گزارش شاهد جهانی از مقدای پولی که گروه داعش در ننگرهار از قاچاق معدن این ولایت به دست می‌آورند، مبلغ مشخص ذکر نشده است، اما تهیه کننده‌گان این گزارش تاکید کرده اند که با توجه به آمار تعداد داعشیان در افغانستان که منابع امنیتی افغانستان و نیروهای بین المللی، تعداد آنان را بین ۴ تا ۸ هزار تن در افغانستان عنوان کرده اند، مبلغ پولی که این گروه از فروش سنگ‌های قیمتی در ننگرهار به دست می‌آورند برای مصارف شان می‌تواند بسنده باشد.

 این درحالیست که با گذشت سه سال و اندی از تشکیل حکومت وحدت ملی، وزارت معادن افغانستان هنوزهم از سوی سرپرست اداره می‌شود و آن‌گونه که آگاهان اقتصادی می‌گویند، این وزارت در شانزده سال گذشته موفق نشده است یک طرح جامع را جهت نجات معادن افغانستان از چنگ مافیای معادن و مخالفان مسلح این کشور تهیه کند.

چند هفته پس از تشکیل حکومت وحدت ملی داوود ساه صبا به عنوان وزیر معادن افغانستان از سوی مجلس نماینده‌گان این کشور رأی تأیید گرفت، اما آقای صبا پس از چند ماه به دلیل آنچه مداخله مافیای معادن و هم‌دستی شماری از مقام‌های حکومتی با مافیای معادن در راستای قانونی سازی استخراج معادن افغانستان عنوان کرد، از وظیفه‌اش کنار رفت.

چاوید روستاپور

هم رسانی