نرگیس نهان: اگر معادن تالک افغانستان درست استخراج شود، یکی از۱۰ صادر کننده تالک دنیا می‌باشیم

۳ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

دو روز پس از آن گزارشی در مورد استخراج معدن تالک افغانستان از سوی داعش، نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و پطرولیم در یک نشست خبری گفت، اگر معادن تالک افغانستان به گونه درست استخراج گردد، این کشور یکی از ده صادر کننده بزرگ این مواد در جهان خواهد بود.

خانم نهان در این نشست که امروز دو شنبه (۳ثور) در کابل برگزار شده بود افزود، سکتور معدن در افغانستان یک سکتور بسیار مهم و در عین حال جنجالی است، زیرا هیچ معدنی در مراکز ولایات نیست.

به گفتۀ خانم نهاد، ناامنی در افغانستان سبب شده است که گروه‌های هراس افگن معادن تالک و برخی از سنگ‌های قیمتی را به گونه غیر قانونی استخراج کنند.

سرپرست وزارت معادن افغانستان در واکنش به یافته‌های گزارش گروه مدافع حقوق بشر یا شاهد جهانی گفت، این نهاد تنها یک بعد مشکل معادن افغانستان را بیرون داده است. به گفتۀ او، این نهاد باید روی دست آور وزارت معادن نیز تمرکز می کرد و همین گونه راه حل بیرون شدن از این مشکل را نیز مطرح می‌کرد.

بانون نهاد در این نشست گفت، ما از گروه‌های هراس افگن گلایه نداریم، زیران این گروه هر کاری برای رسیدن به امکانات و پول انجام می‌دهند، اما بسیار از افراد قدرت مند که در بدنه دولت نیز حضور دارند در استخراج غیر قانونی معادن دست دارند که نباید این کار را بکنند.

دو روز پیش گروه مدافع جقوق بشر یا شاهد جهانی در گزارشی گفته بود که گروه داعش سالانه صدها هزار دالر از درک استخراج و قاچاق معادن ولایت ننگرهار به ویژه تالک یا پورد اطفال درآمد دارند و این مواد به پاکستان، سپس به اروپا و حتا امریکا به فروش می‌رسد.

خانم نرگس نهاد اما امروز تأکید کرد که در گذشته برخی از شرکت ها در این بخش سرمایه گذاری داشته اند، اما سرمایه گذاری آنها با شرایط و معیارهای وزارت معادن و پطرولیم برابر نبوده است. او تأکید که شرایط آنها برای شرکت های که می خواهند در قسمت استخراج سنگ تالک سرمایه گذاریی کنند این است که حداقل ۱۰ میلیون دالر باید سرمایه گذاری کنند.

او گفت، نبود امکانات مدرن سبب شده است که معادن افغانستان پس از استخراج به قیمت پایین به پاکستان صادر شود و پس از پروسس در پاکستان، تالک افغانستان به نام پاکستان به کشورهای دیگر با بهای بسیار بلند صادر گردد.

سرپرست وزارت معدن تأکید کرد که این وزارت برای تشویق سکتور خصوصی برای سرمایه گذاری در افغانستان تعرفه های گمرکی را از ۲۰درصد به ۲ تا ۳ درصد کاهش داده است.

او همچنان پذیرفت که به دلیل ناامنی اکثر معادن افغانستان در کنترل طالبان است و نقش نیروهای امنیتی برای مهار کردن هراگ افگنان و تأمین امنیت معادن افغانستان بسیار برازنده است که باید جدی عمل کنند.

او همچنان گفت که وزارتش در همکاری با وزارت دفاع قرار است یک قطعه ۳۰۰ نفری را ایجاد کنند تا جلو استخراج معادن را به گونه غیر قانونی بگیرند.

به گفتۀ بانون نهاد، مشکلات زیادی در سکتور معادن وجود دارد، اما این وزارت طرحی را آماده کرده است که با عملی شدن آن این مشکلات به حداقل خواهد رسید.

این اظهارات در حالی مطرح می‌گردد که وزارت معادن و پطرولیم در دروان حکومت وحدت ملی بیشتر از سوی سرپرست اداره می‌شود تا وزیر و برای همین نیز این بخش همواره مورد انتقاد است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی