طالبان دروازه‌ ۲۷ مکتب را در تخار بستند

۵ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

مسوولان معارف در ولایت تخار در شمال افغانستان تائید کرده اند که گروه طالبان دروازه ۲۷ مکتب را در مربوطات این ولایت به روی دانش‌موزان بسته اند.

صمد عبادیار رئیس معارف ولایت تخار گفته است که گروه طالبان در ۴ ولسوالی این ولایت، دروازه ۲۷ مکتب ابتدایی و متوسط را به روی دانش‌آموزان بسته اند.

آقای عبادایار تاکید کرده است که با بسته شدن دروازه‌های این مکتب‌ها ۱۱ هزار دانش‌آموز از آموزش و پرورش محروم شده اند.

رئیس معارف تخار گفته است، گروه طالبان در پیوند به بازداشت فردی که از سوی این گروه در تخار به عنوان رئیس معارف گماشته شده بود دراوازه‌های این مکتب‌ها را بسته اند.

در جریان هفتۀ گذشته ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ماموران این اداره در ولایت تخار رئیس معارف خودخوانده گروه طالبان را بازداشت کردند.

 تخار در شمال افغانسان از ولایت‌های نسبتأ ناامن است که گروه طالبان در چندین ولسوالی‌ این ولایت فعالیت گسترده دارند.

دروازه‌های این مکتب‌ها در ولایت تخار در حالی بسته می‌شود که گروه طالبان در اعتراض به کشته شدن یک سردسته‌شان در ولایت لوگر دروازه‌های ۳۰ مکتب در این ولایت را به روی دانش‌آموزان بستند.

به اساس آماری که وزارت معارف افغانستان چند هفته پیش اعلام کرد، در پی افزایش ناامنی‌ها در سراسر افغانستان ۱۱۰۰ مکتب دروازه‌های شان بسته است که بیشتر از سه و نیم میلیون دانش‌آموز با بسته شدن این مکتب‌ها از آموزش و پرورش محروم شده اند.

هم رسانی