مسئول امنیتی کابل بانک در ارزگان، چهار کارمند این بانک را کُشت

۶ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

پس از چاشت امروز یک شنبه ششم جوزا، مسئول محافظان امنیتی کابل بانک در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان به کارمندان این بانک حمله کرده و چهار کارمند این بانک به شمول مدیر و معاون آن را به گلوله بسته و کشته است.

این حمله پس از مشاجره لفظی میان کارمندان و محافظان این بانک صورت گرفته است. دوست محمد نایاب سخن‌گوی والی ارزگان به هشدار می‌گوید در این رویداد دو کارمند دیگر این بانک زخمی شده اند.

آقای نایاب می‌گوید احتمال این که این حمله تروریستی باشد، بعید به نظر می‌رسد اما با آنهم تحقیقات پولیس در این مورد آغاز شده است.

ظاهرا انگیزه این حمله تنش‌های لفظی میان کارمندان و محافظان امنیتی بانک خوانده شده است. اما با توجه به آمار بلند تلفات، بعید به نظر می‌رسد که این رویداد تنها نتیجه یک تنش لفظی باشد.

این احتمال نیز وجود دارد که حمله کننده نفوذی طالبان در این بانک باشد و یا گروه طالبان بر او تاثیر گذاشته و به تازه‌گی به این گروه پیوسته باشد. اما مقامات محلی مسأله را تأیید نمی‌کند.

کابل بانک، یکی از جنجالی ترین بانک‌های افغانستان است. این بانک زمانی از پیشتاز ترین بانک ها در افغانستان بود که به دلیل بی احتیاطی مسئولان آن و آنچه سیاست‎های تعبیض آمیز حکومت پیشین در قبال این بانک گفته می‌شود ورشکست شد.

در کنار بحران مالی این بانک، گروه طالبان نیز نزدیک ۱۰ بار بر نماینده‌گی‌های این بانک در کابل، هلمند، پکتیا، ننگرهار و کنر حمله کرده اند. امروز نیز یک رویداد خونبار دیگر توسط مسئول امنیتی این بانک اتفاق افتاد.

سال گذشته، یک حملۀ انتحاری به تاریخ هفتم سنبله، در مقابل نماینده‌گی این بانک در شهر کابل رخ داد که در آن پنج تن کشته شده و هشت تن دیگر زخم برداشتند. آن حمله حدود ساعت ده قبل از ظهر در برابر نماینده‌گی کابل بانک نو در مکروریات دوم، در حوزه نهم امنیتی کابل صورت گرفت.

حمله زمانی صورت گرفت که شمار زیادی از مردم برای گرفتن معاش شان در مقابل این بانک صف کشیده بودند. در کنار این، حمله کننده دومی از سوی نیروهای امنیتی پیش از این که خودش را منفجر بسازد، شناسایی و بازداشت گردید.

حمله به نمایندگی کابل بانگ در ولایت هلمند

طالبان در ولایت هلمند بارها بر نمایندگی‌های این بانک حمله کرده‌اند. حمله‌های تروریستی و گروهی که هر یک، ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته‌اند. هم از غیر نظامی و هم افراد نظامی.

سال گذشته به تاریخ اول سبنله، یک حمله کننده انتحاری طالبان، سربازان ارتش افغانستان را در نزدیکی یکی از نماینده‌گی ها کابل بانک در ولایت هلمند هدف قرار دادند. این حمله در نزدیکی فرماندهی پولیس هلمند انجام شد.

عامل انتحاری، در این حمله سربازان ارتش را که برای گرفتن حقوق ماهانه شان در نزدیکی فرماندهی پولیس هلمند در لشکرگاه مرکز این ولایت، صف بسته بودند، هدف قرار داد.

در آن رویداد پنج تن کشته و سی و هشت تن دیگر زخمی شدند. از میان پنج کشته شده‌ی این حمله، سه تن آن زنان بودند. زخمی‌های آن حمله را اکثرا شاگردان یک مدرسه دینی شامل می‌شدند که در نزدیکی محل رویداد موقعیت دارد.

دو ماه پیشتر از آن حمله، در اول ماه سرطان  نیز یک حمله کننده انتحاری با استفاده از موتر مملو از مواد انفجاری، سربازان ارتش ملی را در مرکز شهر لشکرگاه در مقابل کابل بانک نو هدف قرار دادند. حمله ای که شمار کشته شدگان آن به ۳۴ تن و زخمی‌های آن هم به بیش از پنجاه تن رسید.

در آن‌زمان نیز نظامیان و غیر نظامیان برای گرفتن حقوق ماهوار شان در مقابل این نمایندگی کابل بانک صف کشیده بودند که شکار حمله طالبان شدند. بیشتر کشته شدگان آن حمله نظامیان و غیرنظامیانی بودند که برای گرفتن معاش و پول شان آمده بودند.

حدود سه سال پیش نیز، این بانک در مرکز هلمند مورد حمله انتحاری و گروهی طالبان قرار گرفت. در آن حمله مهاجمان موفق شدند وارد نمایندگی کابل بانک شوند. مقامات محلی هلمند در آن زمان گفتند که در آن حمله هفت تن کشته و نه تن دیگر زخمی شدند.

حمله به کابل بانک در ولایت های شرقی

سال گذشته هم‌چنان گروه طالبان نمایندگی کابل بانک را در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا هدف قرار داد. در آن حمله دو نفر کشته شدند و حدود سی نفر دیگر زخم برداشتند. ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان از ولایت های نا امن است که طالبان در بیشتر ولسوالی آن حضور گسترده دارند.

چهار سال پیش در ماه حمل ۱۳۹۴ گروه طالبان نمایندگی کابل بانک را در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار هدف حمله انتحاری و گروهی قرار داد. درآن حمله حدود چهل تن کشته و نزدیک به هفتاد نفر دیگر زخمی شدند. فرمانده پولیس ننگرهار و معاون او نیز در میان زخمی‌های این حادثه بودند.

در ماه حوت ۱۳۸۹ خورشیدی نیز در حمله یک مهاجم انتحاری در نمایندگی کابل بانک در شهر جلال آباد، ده ها تن کشته و زخمی شدند. اکثر قربانیان این رویداد به اثر شلیک یکی از مهاجمانی کشته شد که وارد بانک شده و افراد گیرمانده در داخل ساختمان را به رگبار بسته و نوبت وار به قتل رساند.

دوتن از عاملان این حمله پس از تمام شدن گلوله‌های شان، از سوی نیروهای امنیتی زنده بازداشت شدند. آن دو بعدن از سوی دادگاه محکوم به اعدام شد. حامد کرزی رییس جمهور وقت افغانستان نیز این حکم را توشیح و هر دو فرد که یکی پاکستانی و دیگری باشنده کنر بود، اعدام شدند.

در ماه حمل ۱۳۹۳ خورشیدی نیز یک گروه از مهاجمان انتحارى بر نمايندگى کابل بانک نو در ولايت کنر حمله نمودند. مهاجمان این حمله سه تن بودند. نخست یک تن آن‌ها، خود را در مقابل در ورودی این بانک منفجر ساخت و سپس دو تن ديگر آنها با سلاحهاى دست داشته شان وارد ساختمان بانک شده با نيروهاى امنیتی درگير شدند.

آن درگیری که دو ساعت ادامه یافت پنج تن از نیرو های امنیتی کشته و ١٣ تن دیگر به شمول غیر نظامیان، نیروهای امنیتی و کارمندان این بانک زخمی شده اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی