Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
علمای دینی افغانستان: جنگ و انتحار در افغانستان حرام است و باید هرچه زودتر پایان یابد |

علمای دینی افغانستان: جنگ و انتحار در افغانستان حرام است و باید هرچه زودتر پایان یابد

۱۴ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

صدها عالم دینی از ۳۴ ولایت افغانستان در نشستی در کابل، جنگ کنونی افغانستان را حرام خوانده و خواستار پایان دادن به جنگ و خون ریزی شدند.

در این نشست که به گفتۀ شورای عالی صلح، بیشتر از ۳ هزار عالم دینی در آن اشتراک داشتند، جنگ و خون ریزی و حملات انتحاری در افغانستان از نگاه دین اسلام ناجائز خوانده شد. عالمان دینی امروز دوشنبه (۱۴جوزا) درخیمه لوی جرگه در کابل، با صادر کردن فتوای دینی از طالبان و دیگر گروه‌های مخالف مسلح دولت خواست به پروسه صلح بپیوندند.

در این فتوا با استناد به شماری از آیات قرآن و احادیث جنگ افغانستان ناروا خوانده شده و تأکید گردیده است که این جنگ و حملات تروریستی هیچ دلیل شرعی ندارد.

در بخشی از این فتوا آمده است:”ما به توقف هر چه سریعتر جنگ در افغانستان فتوا می‌دهیم و خطاب ما هم به دولت است و هم برای کسانی که مدت‌های دراز است که در مقابل دولت می‌جنگند.”

عالمان دین در این فتوا انتحار را حرام گفته و آن را گناه کبیره خواند هاست. در قسمتی از این فتوا آمده است:”در مورد انتحار و حملات خودکش، علمای دینی جهان اسلام فتواهای خود را صادر و این عمل را بر اساس دلایل شرعی و نصوص دینی حرام شمرده اند، ما هم به تأیید این فتواها با آنها محلق شده و به قاطعیت میگوییم که حملات در اسلام حرام است، زیرا در نتیجه این حملات چندین گناه کبیره یک جا به هم انجام می‌شود.”

این عالمان دینی از طالبان خواسته است که به درخواست بی‌قید و شرط حکومت افغانستان برای گفتگوهای صلح پاسخ مثبت بدهند و دست از جنگ بردارند.

در این فتوا همچنا جلوگیری از واردات، تولید و استفاده دخانیات و مشروبات الکلی، مبارزه با انواع فساد و تبعیض و تفرقه افگنی نیز اشاره شده و همۀ این موارد خلاف شرع و دین خوانده شده است. این عالمان دینی همچنان خواستار جلوگیری از فعالیت های تفرقه افگنانه در شبکه‌های اجتماعی شده و تأکید گردیده است که نهادهای مسئول به شماری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های که دست به تفرقه افگنی می‌زنند و از آزادی بیان سوء استفاده می‌کنند اجازه ندهند.

خدا بخش محسنی یک عضو شورای سراسری علمای افغانستان در این نشست گفت، این شورا به ختم هر چه زوتر جنگ در افغانستان فتوا صادر می‌دهد از گروه‌های مخالف مسلح دولت می‌خواهد دست از کشتار افراد بی گناه بردارد.

این شورا از تمام کشورهای اسلامی خواسته است که با مردم افغانستان همصدا شده و برای ختم جنگ و خونریزی در افغانستان، حکومت این کشور را همکاری کنند.

این نشست هرچند در پایان با یک حمله انتحاری استقبال شد که در آن شماری از اعضای شورای علما نیز کشته شدند. نشست عالمان دینی افغانستان پس از آن برگزار می‌شود که یک ماه پیش نشست سه جانبه عالمان دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در پایتخت کشور اندونیزیا برگزار شد و در آنجا نیز حملات انتحاری و جنگ میان مسلمانان حرام اعلام شده و بر ختم جنگ در افغانستان تأکید صورت گرفته بود.

طالبان لحظات پس از حمله انتحاری به خیمه لویه جرگه گفتند که این حمله کار آنها نیست. هنوز مشخص نیست که کدام گروه به نشست شورای علمای افغانستان حمله کرده است.

هرچند سال گذشته حکومت افغانستان یک بستۀ پیشنهادی صلح بدون قید و شرط و با امتیازات غافل گیر کننده به گروه طالبان برای پیوستن به صلح پیش‌کش کرد، اما این گروه هنوز به این خواست حکومت افغانستان پاسخ مثبت نداد و همواره در ولایت های مختلف بر حملات گروهی و انتحاری اش بر مواضع دولتی و غیر نظامیان ادامه می‌دهند.

گروه طالبان اکنون در بیشتر از بیست ولایت افغانستان حضور دارند و در برخی از ولایات، چندین ولسوالی را در کنترل دارند. این گروه از بهار امسال تا اکنون بیش از ده بار ولسوالی‌های مختلف را در شمال، جنوب، غرب و شرق افغانستان سقوط داده و صدها نظامی افغان را نیز کشته اند.

این گروه از افکار افراطی جوانان و نوجوانان که بیشتر در مدارس تحت کنترول آنها در افغانستان و بیرون از افغانستان درس دینی می‌خوانند استفاده کرده و نیروی جنگی شان را تأمین می‌کنند.

از دید گروه طالبان حضور نیروهای خارجی در افغانستان دشمنی با اسلام است و جنگ‌جویان این گروه، با نام جهاد سالهاست که مردم افغانستان را اعم از نظامی و غیر نظامی، هدف قرار می‌دهند.

هنوز مشخص نیست که طالبان به این خواست شورای علمای افغانستان و فتوای که آنها صادر کرده اند، چه پاسخی خواهد دارد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی