حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، از طرح احزاب سیاسی در انتخابات حمایت کرد

۱۴ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

روزیک‌شنبه (۱۳ جوزا) کمیته سیاسی مشترک ۲۸ حزب سیاسی، با حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان نشست داشتند.

اشتراک کننده‌گان و نماینده‌گان احزاب سیاسی در این نشست دو ساعته، روی در رابطه به چگونگی پروسه انتخابات پارلمانی و چالش‌های که بر سر راه انتخابات پیش رو قرار دارد بحث و گفت‌وگو کردند.

سیستم” ام دی آر” یا رای قابل انتقال در انتخابات پارلمانی که احزاب سیاسی به آن تاکید دارند و هم‌چنان جلوگیری از تقلب در انتخابات پارلمانی موضوع محوری نشست نماینده‌گان احزاب سیاسی با آقای کرزی بوده است.

نورالرحمان اخلاقی عضو حزب جمعیت اسلامی و یکی از اشتراک کننده‌گان این نشست به هشدار گفت، احزاب سیاسی در هشت ماه گذشته در رابطه به “سیستم” ام دی آر” یا رای قابل انتقال در انتخابات پارلمانی با نهادهای ملی و بین المللی به‌شمول حکومت و چهره‌های سرشناس سیاسی بحث و گفت‌وگو داشتند و نشست با حامدکرزی رییس جمهور پیشین هم در همین رابطه بود.

او گفت، احزاب سیاسی نسبت به شفافیت انتخابات پارلمانی نگران اند و باور آنان بر این است که حکومت زمینه تقلب را در انتخابات به نفع افراد وابسته و نزدیک به ارگ مساعد خواهد ساخت، بنأ

نماینده‌گان احزاب، افزون بر این که روی تغییر سیستم رای دهی در انتخابات، یا “رای قابل انتقال” که پیشنهاد کمیسیون اصلاح نظامی انتخاباتی به حکومت بود و آنان نیز به این طرح تاکید دارند، در گفت‌وگو با چهره‌های تاثیر گزار در رابطه به این که چگونه می‌توان جلو تقلب در انتخابات را گرفت با چهره‌های سیاسی دیدار و گفت‌وگو دارند که نشست روز گذشته با رییس جمهور پیشین هم در رابطه به همین موضوع انجام شد.

 او افزود که آقای کرزی که خود بانی سیستم ” SNTV” در انتخابات در دوره‌ی حکومت‌اش بود و این سیستم مشکلات زیادی خلق کرد، حالا به این نتیجه رسیده است که نظام انتخاباتی موجود ناکارآمد است و طرح احزاب معقول و منطقی و قابل عمل است.

این عضو جمعیت اسلامی تاکید کرد که احزاب سیاسی، به این باور اند که روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی با تقلب گسترده همراه است و شماری از افراد با تهیه هزاران شناسنامه‌ جعلی به عنوان نامزد پارلمانی خود را ثبت نام کرده اند، اما حکومت و کمیسیون انتخابات تااکنون در خصوص جلوگیری این مساله اقدامی نکرده اند.

 به باور آقای اخلاقی حکومت به خصوص راس ریاست جمهوری در تلاش مهندیسی سازی نتایج انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان است، تا در آینده افراد وابسته به حکومت به پارلمان راه  پیدا کنند و حکومت در پارلمان آینده منتقد نداشته باشد، هم‌چنان  تلقب در انتخابات پارلمانی زمینه سازی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است که رییس جمهور در تلاش پیدا کردن مهره‌های نزدیک به خودش در پارلمان است تا با استفاده از این افراد زمینه برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده را مهیا سازد.

آقای اخلاقی تصریح کرد که روند انتخابات پارلمانی به گونۀ نیمه فلج است و کمیسیون انتخابات نتوانسته یا نخواسته تااکنون اقدامی برای برداشتن چالش‌ها گام‌ عملی بردارد. بنأ احزاب سیاسی نگران چالش‌های هستند که ممکن است سلامت انتخابات پارلمانی را صدمه بزند.

او تاکید کرد که برگزاری یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب از مسوولیت مکلفیت‌های حکومت و کمیسیون انتخابات است و به هر ترتیبی حکومت و نهادهای انتخاباتی باید شفافیت انتخابات را تضمین کنند.

او افزود، در صورتی که نظام انتخاباتی تغییر کند، نتیجه‌ی انتخابات، پارلمانی کارا موثر و خارج از چنگ مافیای پول و قدرت خواهد بود و اگر حکومت و کمیسیون انتخابات اراده واقعی برای برگزاری یک انتخابات سالم و شفاف داشته باشند، این کار ناممکن نیست.

از سویی‌هم محمد ناطقی معاون حزب وحدت مردم افغانستان که در این نشست اشتراک داشت، از صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته است که حامدکرزی از خواست و پیشنهادهای نماینده‌گان احزاب در این نشست استقبال کرد و گفت که او آماده است احزاب را در این راستا هم‌کاری کند.

او گفته است: “رییس جمهور پیشین نماینده با صلاحیت شان را در کمیته سیاسی احزاب معرفی نماید و هم‌چنان از دیدگاه احزاب در مورد سیستم” ام دی آر” و رای قابل انتقال حمایت صریح و قاطع خود را اعلام کرد.”

 نزدیک به دوماه از آغاز پروسه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان که قرار است به تاریخ ۲۸ میزان سال جاری خورشیدی برگزار شود می‌گذرد، اما در این مدت کارهای کمیسیون انتخابات با انتقاد‌های جدی از سوی نهادهای داخلی و بین‌المللی ناظر بر انتخابات همراه بوده است.

به اساس گزارش‌ها هم‌ اکنون نزدیک به ۴۰ درصد مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان در مناطق ناامن کشور بسته است و حکومت هیچ طرح و برنامه برای تامین امنیت که روند ثبت نام در این مناطق آغاز شود روی دست ندارد و نگرانی از بدتر شدن اوضاع امنیتی نیز این روزها بیشتر شده است که ممکن است پروسه انتخابات را به گونۀ کلی مختل سازد.

جاوید روستاپور

هم رسانی