حمله انتحاری در محل نشست عالمان دینی، جان هشت نفر را گرفت

۱۴ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

ساعت دوازده چاشت امروز دو شنبه (۱۴جوزا)، حوزه پنجم امنیتی شهر کابل شاهد یک حمله قدرت مند انتحاری بود. این حمله در در ورودی خیمه لویه جرگه رخ داد، جای که در آن بیش از ۳ هزار عالم دینی برای صدور فتوا بر علیه حملات انتحاری جمع شده بودند.

وزارت صحت عامه گفته است که در این حمله هشت نفر کشته شده و ۲۰ تن دیگر زخمی گردیده اند. هر چند برخی منابع گفته اند که در این حمله ۱۴ تن کشته شده و بیشتر از ۲۰ نفر دیگر زخمی گردید اند. یک عضو شورای علما به بی بی سی گفته است که در میان کشته شده‌گان برخی از چهره های مشهور دینی شورای علمای افغانستان نیز هست.

عالمان دینی افغانستان در نشست امروز شان حملات انتحاری را حرام خوانده و در فتوای ۲۴ صفحه‌یی شان گفته است، که حملات انتحاری و جنگ جاری به لحاظ دینی جائز نیست و حرام است. در فتوای علمای دینی افغانستان آمده است:”در مورد انتحار و حملات خودکش، علمای دینی جهان اسلام فتواهای خود را صادر و این عمل را بر اساس دلایل شرعی و نصوص دینی حرام شمرده اند، ما هم به تأیید این فتواها با آنها محلق شده و به قاطعیت میگوییم که حملات در اسلام حرام است، زیرا در نتیجه این حملات چندین گناه کبیره یک جا به هم انجام می‌شود.”

شواری عالی صلح نیز این عمل را محکوم می‌کند و آن را یک عمل غیر اسلامی و انسانی می داند. محمد احسان طاهری سخن‌گوی شورای عالی به هشدار می‌گوید:”به خاطر ختم جنگ و آوردن صلح در کشور هیچ عملی منفی راه ملت بزرگ افغانستان را متوقف نمی‌سازد و صدای صلح مردم به شدت بلند خواهد بود. شورای عالی صلح از فتوای علمای جید و کرام تمام افغانستان که از ۳۴ ولایت در کابل امروز گرد هم آمده بوده و استقبال می کند و اعلان می دارد که جنک کشور امروز ثابت شد که هیچ بنیه دینی و شرعی ندارد و مخالفان نظام باید صدای مردم را لبیک گفته و به مذاکرات بدون قید  و شرط با دولت حاضر شوند.”

نجیب دانش سخن‌گوی وزارت داخله می‌گوید که حمله کننده خود را به عنوان اشتراک کننده در نشست علما جا زده بود. گفته می شود حمله در حالی رخ داده است که علمای دینی در حال خارج شدن از تالار بودند.

برخی از رسانه ها از کشته و زخمی شدن نیروهای پولیس نیز در این رویداد خبر داده اند، اما پولیس کابل نیز تنها کشته شدن هشت نفر را تأیید می‌کند.

هدف این حمله عالمان دینی بودند که در جلسه امروز اشتراک کرده بودند. هرچند این نشست زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شده بود و تمامی راه‌ها منتهی به این  محل مسدود بود، اما هنوز مشخص نیست که انتحاری چگونه موفق شده است خود به محل برگزاری این نشست برساند.

چند ساعت پس از این حمله، انفجار دیگری در منطقه کوته سنگی در ناحیه پنجم شهر کابل رخ دارد. پولیس کابل رویداد دوم را ناشی از انفجار ماین مقناطیسی عنوان کرد که در یک موتر تیر رفتار نصب شده بود. در این رویداد سه غیر نظامی زخمی شدند.

حمله انتحاری امروز پس از یک حمله گروهی بر ساختمان جدید وزارت داخله در کابل رخ می‌دهد. طالبان مسئولیت این حمله را نپذیرفته و گفته اند که این حمله کار آنها نیست.

شورای عالی صلح از یک سال به این سو برای آوردن صلح به صورت جدی تلاش می‌کند. این شورا برای برقراری صلح میان دولت و طالبان از عالمان دینی بیشتر استفاده می‌کنند.

تا حالا چندین نشست داخلی با عالمان دینی در کابل صورت گرفته است، اما این نخستین باری بود که تمامی عالمان دینی به صورت رسمی فتوا صادر کردند که در آن جنگ و حملات انتحاری حرام اعلام شده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی