Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
آمر و معتمد معارف ولسوالی بُرکۀ بغلان به اتهام اختلاس بازداشت شدند |

آمر و معتمد معارف ولسوالی بُرکۀ بغلان به اتهام اختلاس بازداشت شدند

۱۵ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

مسئولان امنیتی ولسوالی برُکۀ ولایت بغلان، از بازداشت آمر و معتمد معارف این ولسوالی، به اتهام حیف ومیل شدن معاش آموزگاران مکتب‌های برُکه خبر داده اند.

محمدعلی ابراهیمی فرمانده پولیس ولسوالی بُرکه به هشدار گفت، عبدال‌جلیل آمر و بازمحمد معتمد معارف بُرکه به اساس شکایت شماری از آموزگاران این ولسوالی از سوی پولیس بازداشت شده اند.

فرمانده پولیس ولسوالی بُرکه افزود که به اساس هدایت فرمانده پولیس  ولایت بغلان و شکایت آموزگاران این ولسوالی، پولیس این دو مسوول معارف بُرکه را بازداشت کرده است.

آقای ابراهیمی، تصریح کرد که در حضورداشت آموزگاران معترض، بازمحمد معتمد نقدی این ولسوالی اقرار کرد که مقداری از معاش‌های آموزگاران را حیف و میل کرده و در این اختلاس آمر و چندتن از کارمندان معارف این ولسوالی شریک هستند.

مولوی شمس الدین شهاب ولسوال بُرکه، با آن که تائید می‌کند معاش ماه حوت سال ۱۳۹۶ آموزگاران و ملازمان مکتب‌های این ولسوالی، توسط این دو تن حیف و میل شده است، اما می‌گوید که در پیوند به این قضیه، این دو مسوول معارف از سوی نهادهای عدلی و قضایی محکوم به زندان شده بودند و مدتی در بازداشت بودند.

غلام محی الدین پیکان حیدری رئیس معارف ولایت بغلان به هشدار می­گوید، به اساس شکایت آموزگاران ولسوالی برُکه که یک مقدار معاش شان باقی مانده است، در پیوند به همین قضیه آمر و معتمد معارف این ولسوالی از سوی پولیس بازداشت شده اند.

 او افزود: ” ریاست معارف شکایت‌های جدی از بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی، مسئولان معارف برُکه دریافت کرده است که پس از بررسی این شکایت‌ها با پا در میانی موسفیدان یک جرگه اصلاحی  برگزار شد و مسئولان معارف بُرکه گفتند که معاش‌های آموزگاران که اختلاس شده را می‌پردازند، بنأ باید معاش‌های اختلاس شده را می‌پرداختند.”

مسئولان معارف ولایت بغلان و ولسوالی برکه، با آن که مشخص نساختند که مجموع معاش آموزگاران که حیف میل شده، چه مقدار است. اما یک تن از آموزگاران ولسوالی بُرکه می­گوید، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار افغانی معاش ماه حوت سال ۱۳۹۶ آموزگاران این ولسوالی حیف و میل شده است.

از سویی هم ادعاهای وجود دارد که در چند سال گذشته امتیاز اضافه کاری اجیران و ملازمان مکتب‌های ولسوالی برُکه توسط مسئولان معارف این ولسوالی حیف و میل شده است.

وزارت معارف افغانستان یکی از اداره‌های به حساب می‌آید که فساد و اختلاس در آن به پیمانۀ گسترده وجود دارد. گزارش‌های که در سال‌های گذشته از سوی اداره باز رس امریکا برای افغانستان”سیگار” نشر شد، حاکی از اختلاس صدها میلیون دالر داشت که مقام‌های این وزارت، به نام مکتب‌های خیالی، آموزگاران خیالی و دانش‌آموزان این پول‌ها را خیالی حیف و میل کرده اند.

بغلان در شمال افغانستان در این میان، از ولایت‌های است که مسئولان معارف این ولایت  نیز در سال‌های گذشته به نام مکتب‌های خیالی میلیون‌ها افغانی را از بودجه دولت را به جیب زده اند.

گمانه زنی‌های وجود دارد که هنوز هم مسئولان معارف در این ولایت به نام مکتب‌های خیالی و مکتب‌های که در منطقه تحت کنترل گروه طالبان قرار دارند و دراوزه‌های آنان بسته است، از بودجه دولت به نام این مکتب‌ها پول می‌گیرند.

محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی