Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
شورای علما؛ جنگ طالبان خلاف شریعت است/ طالبان؛ این نشست پروژۀ امریکایی‌هاست |

شورای علما؛ جنگ طالبان خلاف شریعت است/ طالبان؛ این نشست پروژۀ امریکایی‌هاست

۱۵ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

گروه طالبان با آن‌که انجام حمله روز دوشنبه بر نشست عالمان دین در کابل را ساعاتی پس از انجام این حمله که در پی‌آن بیشتر از ۱۰ تن به‌شمول هفت تن از عالمان دین کشته و ۱۹ تن دیگر زخمی شدند، را رد کرده و گفته اند، “حمله کننده انتحاری مربوط این گروه نبوده است”، اما تاکید کرده اند که نشست عالمان دین که به خاطر حرام خواندن حملات و جنگ جاری طالبان در برابر حکومت افغانستان از سوی عالمان دین برگزار شده بود، “پروژه امریکایی و توطئه علیه امارت اسلامی” است.

نشستی که روز دوشنبه به اشتراک بیشتر از ۲۰۰۰ تن از عالمان دین از سراسر افغانستان برگزار شده بود، اشتراک کننده‌گان آن به صورت روشن جنگ طالبان در برابر حکومت افغانستان را حرام خواندند، غافل گیر کننده و بی‌پیشنه بود. زیرا در شانزده سال گذشته عالمان دین در رابطه به حملات انتحاری و جنگ گروه طالبان در برابر حکومت افغانستان، به گونۀ که در این نشست فتوا صادر کردند، ابراز نظر نکرده بودند.

در فتوای عالمان دینی افغانستان آمده است: ” مبارزه مسلحانه و انجام سایر اعمال تحت نام جهاد در مقابل جمهوری اسلامی افغانستان که ۹۹ درصد مردم آن مسلمان است و قانون اساسی آن نیز در سطح منطقه از همه بیشتر اسلامی می‌باشد، هیچ‌گونه جواز شرعی ندارد.”

عالمان دین در این نشست به پیشنهاد صلح حکومت افغانستان به گروه طالبان که در نشست کابل توسط رئیس جمهور غنی ارائه شد، اشاره کرده و گفته اند: ” ما علما پس از تحلیل و ارزیابی عمیق وضعیت جاری به این باورهستیم که اجماع ملی، منطقه‌یی و بین‌المللی برای صلح ایجاد گردیده و پیشنهاد حکومت افغانستان دال بر این موضوع است. بنأ بالای طالبان صدا می‌کنیم که مذاکرات مستقیم یگانه طریقه ایست که راه حل در آن دریافت خواهد شد.”

گروه طالبان، اما با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که امریکایی‌ها به سلسله‌ فشار‌های خود بر آنان، تلاش دارند که طالبان را به مذاکره با دولت افغانستان مجبور سازند، بنآ از حملات هوایی گرفته تا حرام خواندن جهاد آنان توسط شماری از علمای دینی در برابر “رژیم کابل” همه پروژه امریکایی‌ها است و “امارت اسلامی تا زمانی که اشغال در افغانستان ادامه دارد دست از جهاد برنخواهند داشت. “

 این گروه تاکید کرده اند: “جهاد کنونی مردم افغانستان در برابر امریکا به فتوای شرعی آغاز شده است و برای دفاع از ملت مسلمان جهاد می‌کنند و برای حاکمیت نظام اسلامی متعهد هستند، اما حملات این گروه در شانزده سال گذشته بیشتر از غیر نظامیان در افغانستان قربانی گرفته است و در هر حملۀ انتحاری که مسئولیت آن را طالبان می‌پذیرند، از هر ۱۰ نفر کشته ۹ تن شان غیرنظامیان به‌شمول زنان کودکان هستند.

هرچند شورای علمای افغانستان پیش از این نیز با نشر اعلامیه‌های هر از گاهی جنگ کنونی را غیر شرعی اعلام کرده بودند، اما در بسیاری موارد پس از انجام حملات انتحاری گروه طالبان که غیرنظامیان در آن کشته و زخمی می‌شدند سکوت اختیار می‌کردند، اما این نخستین بار است که علمای سراسر افغانستان در یک گردهم‌آیی گسترده به گونۀ بسیار جدی و روشن جنگ طالبان و حملات انتحاری این گروه را حرام و خلاف شریعت اسلامی می‌خوانند.

در فتوای شورای علما آمده است: “در اسلام انتحار و انفجار هیچ نوع اساس شرعی ندارد. پس به همین دلیل تمام حملات انتحاری، ترور، قطاع الطریقی و هراس افگنی به صورت قطع حرام می‌باشد و هم‌چنان ارتکاب، تمویل و مساعدت آن‌ها ناروا و غیر شرعی می‌باشد.”

اما گروه طالبان در بخشی از اعلامیه خود گفته اند:” فتوای که در این نشست خوانده شد، از پیش آماده شده بود و بدون این که با عالمان دین مشوره صورت گیرد از ستیج برای آن ها قرأت گردید که این گونه فتواها هیچ‌گاه و هرگز دلیل شرعی شده نمی‌تواند.”

از سویی ‌هم اعلامیه گروه طالبان متضاد است؛ در بخش از اعلامیۀ  این گروه در حالی که تاکید شده است فتوای که در این نشست خوانده شد، با عالمان دین که در این نشست اشتراک داشتند، مشوره صورت نگرفته است، اما در بخش دیگر اعلامیه آمده است: ” در نشست امروزی کابل بیشتر مردم نادان و ناخوان به نام عالمان آورده شده بودند.”

در بخشی از فتوای شورای  علما آمده است که با گسترش جنگ، شهروندان افغانستان بیشتر کشته می‌شوند و این کشتارها جنبه دینی و شرعی ندارد و تداوم این جنگ به منفعت دشمنان  افغانستان می‌رسد. بنأ مذاکره و صلح یگانه راه حل است.  طالبان اما، کشتار شانزده ساله مردم افغانستان را در برابر امریکایی‌ها “اشغال‌گران خوانده و تاکید کرده اند که امریکایی‌ها در افغانستان شکست خورده اند  و تلاش دارند با راه اندازی دسیسه‌ها “ثمره جهاد” را ضایع سازند.

با آن که حکومت افغانستان همواره تاکید می‌کند که دروازه صلح و گفت‌وگو بر روی مخالفان مسلح باز است و حتا رئیس جمهور غنی در یکی از سخن‌رانی‌های خود گفت که آماده است، شرط‌های طالبان را بدون قید و شرط بپذیرد و برای آنان در هر کشوری که بخواهند دفتر سیاسی باز کند و حتا در کابل پایتخت می‌توانند حزب سیاسی داشته باشند، اما در واکنش به اظهارات فرمانده عمومی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان گفته اند: “هدف از فشارهای مذهبی این‌است که با استفاده از بعضی عالمان افغانستان و کشورهای دیگر نشست‌های فرمایشی برگذار گردد و بر ضد جهاد طالبان فتوا صادر شود.”

فرمانده عمومی نیروهای بین المللی در افغانستاان پیش ا زاین گفته بود، فشارهای سیاسی، نظامی اجتماعی و مذهبی باید بر طالبان افزایش یابد، تا این گروه مجبور به گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان شوند.

این درحالیست که حدود دوماه پیش ده‌ها تن از علمای دینی افغانستان، اندونیزیا و پاکستان در جاکارتا برگزار شد، جنگ طالبان را حرام و خلاف شریعت اسلامی خواندند، اما طالبان همه نشست‌های که تاکنون از سوی عالمان دین به‌شمول نشست اندونیزیا را پروژه امریکایی‌ها خوانده  و تاکید کرده اند: ” امارت اسلامی این گونه نشست‌ها را پروسه اسلام ستیزانه می‌داند، زیرا امریکایی‌ها به خاطری که اشغال ظالمانه نظامی خود را صبغه دینی ببخشند و جهاد ملت افغانستان را مردود ثابت بکنند، این گونه نشست‌ها را برگزار می‌کنند.”

عالمان دین در این نشست به حکومت افغانستان هم پیشنهادهای دارند و از دولت می‌خواهند جهت برقرار شدن صلح و اعتماد بیشتر مردم نسبت به حکومت، باید برعیله فساد اداری مبارزه جدی صورت گیرد، تبعیض در اداره‌های دولتی و گماشتن افراد متعصب به پست‌های مهم و بلند جلوگیری شود و اعتماد سازی میان مردم و حکومت بیشتر شود، تاشماری از کسانی که به دلیل بی‌عدالت و ناراحتی که از دولت دارند و به گروه‌های مخالف مسلح پیوسته اند دست از جنگ بردارند.

 در بخش اعلامیه نشست عالمان دینی تاکید شده است که حکومت باید جلوکسانی که در شبکه‌های اجتماعی و شماری از رسانه‌ها ابراز نظرهای تفرقه‌افگنانه می‌کنند که سبب نفاق در بین شهروندان افغانستان می‌شود، را بگیرد و این افراد را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

در همین حال حکومت افغانستان از موضع گیری عالمان دین در نشست روز دوشنبه در کابل که جنگ طالبان در برابر دولت را خلاف ارزش‌های دینی و شرعی خوانده اند، استقبال کرده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ نشر شده، حمله انتحاری روز گذشته بر نشست عالمان دین به نقل از رئیس جمهور غنی محکوم شده و رئیس جمهور این حمله را، حمله به “وارثان پیامبر اسلام و مبلغان دین، ارزش‌های اسلامی و اجماع قاطع علما” خوانده است.

در خبرنامه‌ای ریاست جمهوری تصریح شده است که انجام این حمله بر نشست عالمان دین، ماهیت تروریستی دشمن را نشان می‌دهد. خبرنامه‌ هم‌چنان تصریح کرده است، رییس جمهورغنی تاکید کرده است که جهت عملی شدن دیدگاه‌ها و نظریات عالمان دینی باید پلان‌های جدی روی دست گرفته شود.

 آگاهان امور و تحلیل‌گران سیاسی همواره تاکید می‌کنند که گروه طالبان اراده سیاسی از خود ندارند و تنها هدف این گروه کشتار غیر نظامیان، ویران کردن افغانستان و دهشت افگنی است که به دستور استخبارات همسایه‌ها و منطقه هر روز شهروندان افغانستان را به “قتل” می‌رسانند.

گروه طالبان افزون بر این که در حملات انتحاری شان به کشتار غیر نظامیان متوصل شده اند، هر ازگاهی غیر نظامیان را به صورت مستقیم در ولایت‌های افغانستان به رگبار بسته اند و مسافران به‌شمول زنان و کودکانی که از یک ولایت به ولایت‌های دیگر می‌رفتند را نیز به صورت دسته جمعی قتل عام کرده اند که مدارک فراوان از این گونه عمل کردهای آنان ثبت پایگانی رسانه‌های افغانستان و جهان است.

جاوید روستاپور

هم رسانی