سرمنشی عمومی ناتو: حکومت افغانستان باید انتخابات را برگزار کند

۱۶ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

ینس ستولتنبرک سرمنشی عمومی ناتو می‌گوید حکومت افغانستان باید انتخابات را برگزار کند. زیر برگزاری انتخاب هم به حکومت افغانستان کمک می‌کند و هم به تقویت دموکراسی در این کشور.

سرمنشی عمومی ناتو که در یک نشست خبری پس از نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد گفت، انتخابات تضمین کننده تداوم روند دموکراتیک در افغانستان است که مردم این کشور برای رسیدن به آن بسیار قربانی داده اند.

او همچنان گفته است که کودکان افغانستان باید کمک شوند تا به حقوق شان دست رسی یابند و دولت افغانستان نیز تلاش کند که زمینه رفتن کودکان افغان را به مکاتب فراهم سازد.

او همچنان گفت مشکل افغانستان یک راه حل سیاسی دارد و گروه طالبان نیز باید این مسأله را درک کنند که راهی جز پیوستن به پروسه صلح ندارند.

آقای استولتنبرگ در حالی بر برگزاری انتخابات در افغانستان تأکید دارد که این جا در کابل، نگرانی ها نسبت به برگزار شدن یک انتخابات ضعیف و احتمالا پر تقلب رو به افزایش است.

در این میان، چاپ هجده میلون استکیر از سوی کمیسیون انتخابات، با انتقاد جدی نماینده‌گان مجلس روبه‌رو گردید، و نماینده‌گان باور دارند این کار در واقع آغازی برای تقلب و دستبرد در انتخابات خواهد بود.

هفته پیش، کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود که آنها نزدیک به ۱۸میلیون برچسپ یا استیکر برای ثبت نام رای ‌دهنده‌گان چاب کرده است. این مسأله در حالی که احتمال می‌رود برای انتخابات پیش روز هفت میلیون رای دهنده باشد، به شدت کیسیون انتخابات را زیر سوال برده است.

نماینده‌گان مجلس امروز چهارشنبه(۱۶جوزا) تأکید داشتند که چاب بیش از حد استیکر، زمینۀ تقلب گسترده را در انتخابات پیش‌رو فراهم می‌کند. غلام سخی مشوانی یک عضو مجلس می‌گوید، چاپ بیش از حد استیکر و توزیع مبهم شناسنامه، مردم را نسبت به برگزاری انتخابات پیشرو بی‌باور ساخته است. او گفت:” در انتخابات دور قبل تقلب به گونه‌ای گسترده صورت گرفت اما حالا هم از کارکرد کمیسیون انتخابات معلوم می‌شود که تقلب در انتخابات پیش‌رو به مراتب گسترده تر خواهد بود.”

نماینده‌گان این کار کمیسیون انتخابات را جنایت می‌خوانند و باور دارند که این اقدام کمیسیون مستقل انتخابات ابتدای یک حرکت سازماندهی شده برای برگزاری انتخابات پر تقلب خواهد بود.

نظیر احمد حنفی، نماینده هرات درمجلس تاکید کرد که چاب ۱۸ میلیون برچسب یک جنایت است و این کار پا گذاشتن به حقوق مردم افغانستان است. آقای حنفی افزود با آن که کمیسیون انتخابات این‌همه برچسب و شناس‌نامه توزیع کرده است، اما هنوز در شماری از ولسوالی توزیع تذکره وجود ندارد و فورم برای ثبت نام نیز نیست.

در نشست امروز مجلس، مشکلات انتخاباتی در ولایت غزنی باز هم به صورت جدی مطرح بود. نمایندگان غزنی از غیر فعال باقی ماندن دفتر کمیسیون انتخابات در این ولایت انتقاد کردند و افزودند که هنوز حتا یک نفر در ولایت غزنی نتوانسته است خود را در انتخابات پیش رو ثبت نام کند.

ظاهرن وضعیت در ولایت‌های دیگر نیز همین گونه است. نماینده‌گان مجلس می‌گویند در برخی از ولایات که مردم علاقه به ثبت نام ندارند بیش از حد تصور فرم و شناسنامه‌های جدید فرستاده شده است اما در شماری از ولایت‌ها که مردم در انتظار ثبت نام برای اشتراک در انتخابات هستند، نه فرمی به آن فرستاده شده است و نه هم اداره ثبت احوال نفوس برنامه‌ای برای توزع شناسنامه های جدید دارد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی