وژمه صافی عضو مجلس: کمیسیون انتخابات حتا بر تذکره افراد مرده نیز برچسپ زده است

۱۹ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

نبود فورم ثبت نام و توزیع چندین شناس‌نامه برای اشتراک کننده‌گان در انتخابات پیش‌رو از مهم‌ترین موضوعاتی اند که نگرانی نماینده‌گان مجلس را در پی داشته است. شماری نمایندگان مجلس از توزیع چندین شناس‌نامه انتقاد می‌کنند و تاکید دارند که اگر جلو توزیع این شناس‌نامه‌ها گرفته نشود، افغانستان در انتخابات پیشرو به بحران خواهد رفت.

این نماینده‌گان می‌گویند، کمیسیون انتخابات نه تنها که نتوانسته است جلو توزیع شناسنامه‌های جعلی را بگیرد، تازه بر این شناسنامه‌ها برچسپ انتخاباتی نیز می‌زند.

اعضای مجلس در نشست عمومی امروز شنبه(۱۹جوزا) مدعی اند که کارمندان کمیسیون انتخابات حتا در برخی از ولایات، بر شناسنامۀ افرادی که پیش از این مرده اند نیز برچسپ نصب کرده است تا از آن در انتخابات پیش روز استفاده شود.

وژمه صافی نماینده کنر در مجلس می‌گوید که کسانی که از ولایات کاندید هستند، پروسه انتخابات را از همین حالا با مشکل موجه ساخته است. خانم صافی می‌گوید:” کمیسیون مستقل انتخابات حتا برشناس‌نامه افراد مرده نیز برچسپ زده است، در ضمن افراد استفاده جو زنان را با پوشانیدن چندین رنگ چادر به دفاتر کمیسیون انتخابات و مراکز توزیع شناسنامه می‌برند و برای شان شناسنامه گرفته و آن را استیکر می‌زنند.”

به گفته‌ای این نماینده مجلس حتا از پاکستان و دیگر کشورها شناس‌نامه‌هایی جعلی وارد افغانستان می‌شود.

جعفر مهدوی، عضودیگر مجلس نیز از برنامه‌های برای مهندسی انتخابات پیش‌رو انتقاد می‌کند و تأکید دارد که شماری از افراد قدرت مند، با مداخله در کار کمیسیون انتخابات در پی مدیریت انتخابات از همین حالا هستند.

او می‌افزاید، شماری آزادانه در بازارها شناس‌نامه استیکردار به فروش می‌رساند و امنیت ملی نیز به جای این که جلو این وضعیت را بگیرد، در پی مهندسی انتخابات است نه جلوگیری از تقلب در انتخابات.

در کنار این مسأله، بحران انتخاباتی غزنی از دیگر نگرانی های نماینده‌گان مجلس بود. نماینده‌گان مجلس می‌گویند اگر کمیسیون انتخابات دفتر ولایتی اش را در ولایت غزنی باز نکند و این روند ثبت نام در این ولایت آغاز نگردد، انتخابات افغانستان در کل با بحران مشروعیت روبه‌رو خواهد بود.

غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردک درمجلس با لحن تند از بسته بودن دروازه کمیسیون انتخابات غزنی انتقاد کرد و گفت:” اگر کمیسیون انتخابات به مشکل ولایت غزنی رسیدگی نکند، هیج‌کسی نمی‌تواند نمایندگان برحال ولایت غزنی را از وکالت بازدارد.”

شمار دیگر از نمایندگان مجلس نیز بسته بودن دروازه این کمیسیون را یک مشکل بزرگ بر سر راه انتخابات آینده می‌داند و تاکید دارند که باید این مشکل از میان برداشته شود تا مردم از حق رای خود استفاده کنند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان از کمیسیون مستقل انتخابات خواست، مشکلات ولایت غزنی را به زودی حل کرده و در کنار این، وقت کافی برای باشنده‌گان این ولایت داده شود تا خود را برای انتخابات ثبت نام کنند.

نگرانی نمایندگان مجلس از وضعیت مبهم انتخابات پیشرو به ویژه وضعیت پیش آمده در ولایت غزنی، در حالی بالا می‌گیرد که با گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز روند ثبت نام رای دهنده‌گان انتخابات، دفتر ولایت کمیسیون انتخابات در غزنی بسته است و شماری از افراد معترض در این ولایت، خواستار کوچک شدن حوزه‌های انتخاباتی در این ولایت شده و تأکید دارند انتخابات  این ولایت باید بر اساس تقاضای آنه برگزار شود، در غیر این صورت آنها به کمیسیون انتخابات اجازه فعالیت در این ولایت را نخواهند داد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی