Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
استراتیژی ملی صادرات افغانستان پس از این قابل اجرا است |

استراتیژی ملی صادرات افغانستان پس از این قابل اجرا است

۲۰ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

استراتیژی ملی صادرات افغانستان که به هدف افزایش صادرات ترتیب و ایجاد شده است، پس از این قابل اجرا است. مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند اجرای این استراتیژی آغاز شده و امیدوار اند پس از عملی شدن آن، صادرات افغانستان افزایش یابد.

وزارت تجارت افغانستان گفته است با وجودی که صادرات این کشور رو به افزایش است، اما هنوز راه درازی وجود دارد تا میزان صادرات افغانستان با واردات این کشور، برابر گردد.

بر اساس معلومات وزارت تجارت، تجارت در فغانستان در سال گذشته بیشتر از هشت میلیارد دالر بوده است و در این میان، صادرات افغانستان به یک میلیارد دالر نیز نرسیده است.

هرچند حکومت وحدت ملی در چند سال گذشته برای بالا بردن میزان صادرات افغانستان تلاش کرده است و برای این کار، دو دهلیز هوایی را نیز میان افغانستان – هند و  افغانستان – ترکیه، ایجاد کرده، اما هنوز هم مشکلات در قسمت صادرات افغانستان همچنان به حال خود باقیست و کشاورزان و تاجران افغانستان در زمان برداشت محصولات شان به ویژه با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو اند.

ظاهرن این قدم جدید نیز برای رفع این مشکل برداشته شده است و مقام‌های حکومت افغانستان امیدوار اند، با عملی شدن این استراتیژی مشکلات صادرات افغانستان تا حدی زیادی حل گردد.

بر اساس ادعای مقام های افغانستان، تطبیق این استراتیژی، کمک می‌کند که مشکلات در بخش گمرک‌های افغانستان، استندرد سازی تولیدات داخلی و بازاریابی برای محصولات داخلی افغانستان در بیرون، تا جای حل خواهد شد.

همایون رسا وزیر تجارت افغانستان در مراسم معرفی این استراتیژی در کابل گفت، در این استراتیژی در قسمت صادرات مهمترین محصولات افغانستان از قبیل، میوه خشک و تازه، قالین، زعفران، سنگ های قمیتی، سنگ مرمر و مواد دیگری که تاجران افغان در قسمت صادرات آن با مشکل مواجه اند، تمرکز شده است.

این استراتیژی با همکاری وزارت تجارت و صنایع، وزارت زراعت و مالداری، وزارت معادن و پطرولیم، اداره نورم و استندرد و اتاق های تجارت  افغانستان ترتیب شده است.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان امیدوار است که تطبیق این استراتیژی به کاهش فقر و ناامنی کمک کند. آقای عبدالله عبدالله در مراسم معرفی این استراتیژی گفت، افغانستان در قسمت تجارت و به ویژه در بخش صادرات در سالهای گذشته، پیشرفت‌های داشته است، اما مشخص است که کافی نیست و باید بیشتر  از این برای رفع مشکلات تاجران و مشکلات صادرات تلاش شود.

او گفت حکومت متعهد است که سکتور خصوصی را در قسمت تجارت و به ویژه در قسمت صادرات کمک های بیشتر کند و سهولیت های را برای آنها فراهم سازد.

ظاهرن آنگونه که مقام‌های وزارت تجارت حکومت افغانستان امروز گفتند، در قسمت تهیه این استراتیژی، با تاجران و صنعت کاران افغانستان نیز مشوره صورت گرفته است.

افغانستان به دلیل این که بیشترین اقلام صادراتی آن را میوه‌های خشک و تازه در کنار آن سنگ های قیمتی و تزئنی تشکیل می‌دهد، می‌تواند با توجه به کیفیت بالای محصولات تولیدی در بخش زراعت و منابع طبیعی، یکی از کشورهای مهم صادر کننده باشد، اما به دلیل مشکلاتی که قسمت صادرات دارد، همه ساله بیشتر مواد تولیدی این کشور به کشورهای همسایه با قیمت های پایین صادر شده و سپس با نام آن کشورها به مارکیت های بیرونی با قیمت بسیار بالا صادر می‌گردد.

زعفران که مهم ترین محصول صادراتی افغانستان در چند سال اخیر می باشد، به دلیل کیفیت بالای که دارد، در نمایشگاه‌های جهانی، چند بار مقام اول را در میان کشورهای صادر کننده زعفران از آن خود کرده است، اما گزارش های وجود دارد که زعفران افغانستان به دلیل عدم همکاری جدی حکومت، نخست به کشورهای همسایه صادر شده و به فروش می‌رسد و سپس با نام کشورهای دیگر به مارکیت اروپا و امریکا صادر شده و به فروش می‌رسند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی