تا هنوز ۱۰ هزار نامزد احتمالی بسته‌های معلوماتی را از کمیسیون انتخابات به دست آورده‌اند

۲۰ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که تا هنوز ۱۰ هزار نفر از دفاتر این کمیسیون بسته‌های معلوماتی را به دست آورده و ثبت نامه کرده اند. کمیسیون انتخابات گفته است که این آمار شامل تمامی ولایات به جز ولایت غزنی می‌گردد و این افراد برای به دست آوردن کرسی های پارلمان و شوراهای ولسوالی‌های خود را در مرکز ولایات ثبت نام کرده اند.

کمیسیون انتخابات همچنان گفته است که آمار همه روزه در حال افزایش است و احتمالا چند هزار نفر دیگر نیز به این لیست افزوده خواهد شد.

روز پیش کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که از ابتدای آغاز ثبت نام تا اکنون، ۸۲۴۷ تن از نامزدان احتمالی، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، بسته‌های معلوماتی را به دست آورده‌اند که از این میان ۳۰۴۳ نامزد احتمالی برای اشتراک در انتخابات مجلس نماینده‌گان و ۵۲۴۷ تن به عنوان نامزدان احتمالی برای شرکت در انتخابات شورای‌های ولسوالی‌ها هستند.

بر بنیاد  اطلاعات این کمیسیون تا روز گذشته، ۱۳۰۰ تن پس از تکمیل‌ اسناد مورد نیاز، به عنوان نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها نزد این کمیسیون به ثبت رسیده‌اند.

کمیسیون انتخابات هم‌چنان گفته است که در مرحله نخست و دوم برنامه ثبت نام که در مرکزهای ولایت‌ها و ولسوالی‌ها جریان داشت، نزدیک به ۶ میلیون نفر از سراسر افغانستان به عنوان رای دهنده در انتخابات پیش رو ثبت نام کرده اند و مرحله‌ی سوم ثبت نام رای‌دهنده‌گان روزشنبه، (۱۹جوزا) در روستاهای افغانستان نیز آغاز شد و قرار است در این مرحله، بیشتر از یک هزار مرکز ثبت نام در روستاها باز شود. ثبت نام نامزدان انتخابات مجلس پارلمانی و شورا‌های ولسوالی نیز تا (۲۲ جوزا) ادامه دارد.

این در حالیست که به اساس گزارش‌ها در حال حاضر ۴۴درصد مراکز ثبت نام رای‌دهنده‌گان در ولایت‌های این کشور به دلیل تهدیدهای امنیتی تااکنون باز نشده است و میزان مشارکت شهروندان افغانستان، در مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان، به دلایل مختلف از جمله برگزار نشدن یک انتخابات شفاف و عادلانه و هم‌چنان تهدیدهای امنیتی بسیار پایان است، اما شمار کسانی که خود را به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها کرده اند به مراتب بیشتر از انتظار است.

در این میان، در غزنی از ولایت‌های است که از آغاز روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان تااکنون دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در این ولایت بسته است، تا هنوز بر علاوه ثبت نام نشدن رای دهنده‌گان، روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی وشورای ولسوالی‌ها نیز آغاز نشده است.

از سویی‌هم کمیسیون انتخابات گفته است، باید هفت میلیون نفر برای اشتراک در انتخابات پیش رو کارت رای دهی به دست بیاورند، اما نهادهای ناظر بر انتخابات، این هدف را چالش برانگیز عنوان کرده اند.

یوسف رشید رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه ” فیفا”، می‌گوید، اگر هفت میلیون نفر هم ثبت نام کنند ممکن سه میلیون آن به دلیل تهدیدهای امنیتی، شناخت مردم از نامزدان، عدم تمایل به رای دهی، در انتخابات شرکت نکنند، که این چالش سلامت انتخابات را صدمه می‌زند، بنا بر این محاسبۀ کمیسیون انتخابات در این خصوص درست نیست و می‌تواند، مشکل ساز شود.

این درحالیست که نهادهای ناظر بر انتخابات مدعی اند که آمار‌های ارائه شده از سوی کمیسیون انتخابات در پیوند به ثبت نام رای دهنده‌گان دقیق نیست و اعضای این کمیسیون تلاش می‌کنند آنچه در روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان جریان دارد برعکس آن را به رسانه‌ها رائه کنند.

مورد دیگری که کمیسیون انتخابات را به عدم توانایی و سهل‌انگاری در راستای انجام وظایف شان با انتقادهای جدی روبرو ساخته، ثبت نام بیشتر افراد با شناسنامه‌های جعلی است.

گزارش‌های وجود دارد که روزانه هزاران شناسنامه جعلی از پاکستان وارد ولایت‌های شرقی افغانستان می‌شود و بیشتر کسانی که توانایی تهیه یک‌هزار شناسنامه را ندارد با شناسنامه‌های جعلی ثبت نام کرده اند، اما کمیسیون انتخابات هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده است.

روز گذشته برخی از نماینده‌گان ولایت‌های شرقی در مجلس مدعی شدند که بسیاری از افراد در ولایت‌های همر مرز با پاکستان، برای شهروندان پاکستان شناسنامه می‎گیرند و بر آنها برچسپ نصب می‌کنند تا در انتخابات از آن استفاده کنند.

جاوید روستاپور

هم رسانی