Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
حمایت اعضای سازمان شانگهای از پلان‌ صلح حکومت افغانستان |

حمایت اعضای سازمان شانگهای از پلان‌ صلح حکومت افغانستان

۲۱ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که سران کشورهای عضوی شانگ‌های در هژدهمین نشست این سازمان از طرح صلح حکومت افغانستان حمایت کرده اند.

ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است: “در نشست سران شانگهای، رهبران کشورهای عضو این سازمان با اتفاق از پروسه صلح افغانستان و آتش بس حمایت کردند و صلح را در افغانستان برای اتصال منطقه‌یی و پیشرفت مهم دانسته متعهد گردیدند تا افغانستان را در رسیدن به صلح و ثبات، همکاری نمایند.”

محمد اشرف غنی در صحبت‌های روز یک شنبه خود در نشست شانگ‌های گفت که  در مورد صلح در افغانستان اجماع منطقه‌یی وجود دارد و برای نخستین بار علمای دینی ما توجیهات مذهبی دوام جنگ را به چالش کشیدند، شما از این فرصت استفاده نمایید تا صلح در افغانستان تأمین شود، ما تلاش خواهیم کرد این آتش بس تمدید گردد و زمینۀ مذاکرات فراهم شود.

ریاست جمهوری تصریح کرده است که در حاشیه این نشست شی جین پینگ رییس جمهور چین با محمد اشرف غنی دیدار و گفت‌وگو کرده و در این دیدار، او از آتش‌بس مؤقتی حکومت افغانستان با گروه طالبان استقبال کرده است.

به نقل از خبرنامه‌ای ارگ، نریندرا مودی نخست وزیر هند نیز، حمایت‌اش را از ابتکار تازه حکومت افغانستان در رابطه به آتش بس با مخالفان مسلح اعلام کرده و شرکت کننده‌گان نشست شانگهای را به هم‌کاری برای ایجاد ثبات در افغانستان فراخواند.

نخست وزیر هند با اشاره به تهدید گروه داعش در افغانستان گفته است: “این گروه تروریستی قواعد و ساختارهای دموکراتیک را در افغانستان به تهدید مواجه ساخته اند و ما باید در چهارچوب سازمان شانگهای برای جلوگیری از این تهدیدها اقدام نماییم.”

نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان در صحبت‌های خود در این نشست گفته است: “حل قضیه افغانستان برای ما مهم است و دراین خصوص ما بی‌اعتنا بوده نمی‌توانیم.”

او، هم‌چنان گفته است: “ما از دولت قانونی افغانستان حمایت می‌کنیم و آماده هستیم تا از طریق سازمان شانگهای به افغانستان کمک کنیم که زمینه تأمین صلح پایدار و پیشرفت در این کشور فراهم شود.”

رییس جمهور قزاقستان تاکید کرده است که پروژه‌های برای آسیای جنوبی به‌شمول افغانستان و پاکستان تحت کار است، اما در مرحله نخست باید جنگ ختم شود، تا زمینۀ عملی شدن این پروژه ها فراهم گردد.

ارگ هم‌چنان گفته است که در این نشست، ممنون حسین رییس جمهور پاکستان، از پلان صلح و اعلام آتش بس حکومت افغانستان حمایت کرده و افزوده است که کشورش در بخش صلح با افغانستان توافق کرده است و بر نتایج مثبت آن امیدوار است.

ولادیمر پوتین رییس جمهور روسیه نیز در این نشست، تروریزم را خطری برای کشورهای منطقه خوانده و از کشورهای عضو سازمان هم‌کاری‌های شانگهای خواسته است که باید افغانستان را دراین عرصه هم‌کاری نمایند.

در کنار آقای پوتین، امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان نیز یکی دیگر از کسانی بود که در این نشست حمایت خود را از پلان صلح حکومت افغانستان اعلام کرده و گفته است: “امنیت منطقه وابسته به امنیت درافغانستان است، ۶۰ درصد سرحدات اتحاد جماهیر شوری پیشین ( که شامل چند کشور آسیای میانه می‌گردد) با افغانستان و تاجیکستان است و گروه طالبان برای ما مشکلات فراوان ایجاد کرده اند.”

آقای رحمان تصریح کرده است که کشورش در بخش کمک‌های اجتماعی و صلح با افغانستان متعهد است و  دوشنبه هم‌کاری‌های خود با کابل را توسعه خواهد داد.

شوکت میرضیایف رییس جمهور اوزبیکستان نیز تاکید کرده است: “ما از صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌نماییم و به همین منظور نشست تاشکند را  برگزار کردیم که بدون شرط، راه را برای گفت‌وگو باز کرد، سازمان شانگهای باید از افغانستان حمایت کند.

ریاست جمهوری افغانستان افزوده است که در حاشیۀ  نشست سازمان هم‌کاری‌های شانگهای، موافقت‌نامه‌ی میان سکرتر جنرال سازمان مذکور و صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه این کشور به امضا رسید که براساس آن میان افغانستان و سازمان شانگهای یک گروپ تماس ایجاد می‌گردد.

آقای غنی در این نشست در جریان صحبت‌های خود به بیشرفت‌ها در بخش مبارزه با فساد و موادمخدر اشاره کرده و گفته است: “در هر قدم تروریزم و مواد مخدر دو مانع جدی سد راه پیشرفت است و باید به صورت منسجم، همه‌جانبه و هماهنگ با تروریزم و موادمخدر مبارزه صورت گیرد.”

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه هفتۀ گذشته در یک سخن‌رانی از پیش اعلام ناشده آتش بس اعلام کرد و به نیروهای ارتش و پولیس این کشور دستور داد که از تاریخ ۲۷ ماه رمضان تا سوم پنجم عید سید فطر عملیات‌های تعرضی خود بر مواضع گروه طالبان را متوقف سازند.

یک روز پس از آن گروه طالبان نیز اعلام کردند که در روزهای عید حملات خود را متوقف می‌سازند و بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمله نخواهند کرد، اما این گروه در اعلامیه‌ای خود تاکید کرده اند که حملات شان بر نیروهای خارجی مستقر در افغانستان ادامه خواهد داشت.

هژدهمین نشست سران کشورهای عضو شانگهای به روز شنبه و یک‌شنبه در شهر چنگدو چین برگزار شده بود که در آن بیشتر مسایل اقتصادی و پیشرفت‌های منطقه‌یی مورد بحث قرار گرفت.

جاوید روستاپور

هم رسانی