سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و چهار معاون‌اش استعفا دادند

۲۳ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی همراه را چهار معاون اش از مقام های شان کنار رفتند. وزارت شهرسازی و مسکن تأیید می‌کند که استعفای آقای نادری از سوی رئیس جمهور غنی منظور شده است.

نیلوفر لنگر سخن‌گوی وزارت شهرسازی می‌گوید که آقای نادری لحظات دیگر در یک کنفرانس خبر دلایل استعفایش را بیان می‌کند. خانم لنگر می‌افزاید که دو معاون آقای نادری نیز به دلایل شخصی و تحصیلی استعفا کرده اند، یکی از معاونین وزارت به تقاعد سوق داده شده و چهارمی نیز مدت سرپرستی اش تمام شده است.

پیش از این گزارش های تأیید ناشده‌ای وجود داشت که این استعفا ارادی نبوده و ارگ ریاست جمهوری آقای نادری و چهار معاون اش را مجبور به استعفا کرده است. اما سخنگوی وزارت شهرسازی دلیل کنار رفتن آقای نادری را مشکلات صحی او عنوان می‌کند. خانم لنگر هم چنان می‌گوید که مدت قرار داد آقای نادری به عنوان وزیر شهرسازی دو سال بوده و او یک سال بیشتر نیز در این وزارت باقی مانده و اکنون می‌خواهد به زندگی و کارهای شخصی‌اش رسیده‌کند.

خانواده سید سعادت منصور نادری از حامیان رئیس جمهور غنی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ بود و رسیدن اقای نادری به وزارت نیز در پی تلاش‌های اعضای خانواده و حزب پدرش برای پیروز ساختن رئیس جمهورغنی در انتخابات ریاست جمهوری بود.

با آمدن او در وزارت امیدواری‌ها این بود که احتمالا وضعیت شهر سازی در افغانستان بهبود خواهد یافت، زیرا او یک تاجر موفق و چهره جوان بود، اما در کنار این که شماری از  مقام های پیشین این وزارت که متهم به اختلاس ده‌ها میلیون دالر بودند بازداشت گردیدند، در ابتدای کار او به عنوان وزیر شهرسازی، قراردادهای نیز در این مدت به امضا رسید که نشان از مافیایی سازی قراردادهای بزرگ ساختمان سازی در افغانستان بود.

در دروان وزارت آقای نادری، شگفت آور ترین قرار داد شهرک سازی با یک سهامدار اصلی کابل بانک صورت گرفت که در زندان است و این کار با واکنش‌های گسترده‌یی نیز رو به رو شد.

دو سال پیش، وزارت شهرسازی با خلیل الله فروزی رئیس پیشین کابل بانک و فردی که به اتهام دزدی پولهای کابل بانک به ده سال زندان محکوم شد، قرار داد ساختن یک شهرک را در کابل به نام شهرک هوشمند امضا کرد.

این پروژه قرار بود با سرمایه ۹۰۰ میلیون دالری ساخته شود. آنهم توسط فردی که بیشتر از ۱۳۰ میلیون دالر از دولت قرضدار بود. در مراسم امضای این قرار داد، احمدضیا مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب نیز حضور داشت که بعدا از سوی رئیس جمهور غنی برکنار شد.

هرچند این مساله هیچ گاهی واضح نشد که از چه قرار بود، اما امضای این قرار سبب تعلیق وظیفۀ عبدالعلی محمدی مشاور ارشد حقوقی رئیس جمهور نیز شد. فردی که با تمام توان در دوران مبارزات انتخاباتی در کنار رئیس جمهور غنی ایستاد.

آقای غنی ۲۴ ساعت پس از امضای آن قرار به دلیل زیر فشار قرار گرفتن بیش از حد افکار عمومی، فرمان لغو این قرار داد را صادر کرد.

جدای از این مسأله، اتهاماتی نیز بر آقای نادری وارد که او در بسیاری از قرار داد کلان این وزارت سهامدار است، اتهاماتی که هیچ وقت مشخص و ثابت نشد.

هنوز مشخص نیست که دلیل اصلی این استعفای دسته جمعی دز وزارت شهرسازی چیست، آقای این افراد برکنار شده اند و یا آنگونه که سخنگوی این وزارت می‌گوید به دلایل شخصی صورت گرفته است.

سعادت منصور نادری، یکی از تاجران جوان و موفق افغانستان نیز هست. او مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای فاینست در کابل و چندین شرکت دیگر نیز هست.

رازق اختیاربیگ 

هم رسانی