Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
260عضو حزب اسلامی از زندان‌های پل‌چرخی و بگرام آزاد شدند |

۲۶۰عضو حزب اسلامی از زندان‌های پل‌چرخی و بگرام آزاد شدند

۲۴ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

حکومت افغانستان به اساس توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمت‌یار، در چهارمین مرحلۀ آزادسازی زندانیان حزب اسلامی، امروز پنجشنبه(۲۴جوزا) ۲۶۰ زندانی این حزب را از زندان‌های پل‌چرخی کابل و زندان بگرام آزاد ساخت.

غیرت بهیر، از سخن‌گویان حزب اسلامی  گلبدین حکمت‌یار گفته است، آزاد سازی این زندانیان به اساس توافق‌نامه صلح حکومت که قبلا با حزب اسلامی صورت گرفته بود، انجام شده است.

حکومت وحدت ملی در ماه میزان سال۱۳۹۵ خورشیدی با حزب اسلامی توافق‌نامۀ صلح امضا کرد و پس از این توافق، آقای حکمت‌یار رهبر حزب اسلامی که فراری بود به کابل برگشت.

به اساس توافق‌نامه صلح حکومت با حزب اسلامی، حکومت افغانستان کسانی که به جرم داشتن عضویت حزب اسلامی در زندان‌های افغانستان هستند باید را رها سازند، اما توافق‌نامۀ صلح حکومت با حزب اسلامی شامل کسانی که در برابر دولت و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دست به اقدام‌های مسلحانه زده اند نمی‌شود.

بر بنیاد گزارش‌ها تااکنون نزدیک به ۱۵۰ عضو حزب اسلامی به اساس توافق‌نامۀ صلح حکومت و حزب اسلامی از زندان‌های این کشور رها شده اند. در مواردی نیز گزارش‌های تأیید ناشده‌ای وجود دارد که برخی از این افراد آزاد شده، به صفوف طالبان پیوسته و  اکنون با حکومت در جنگ است.

مقام‌های دولتی می‌گویند افرادی که از زندان آزاد می‌شوند، پرونده‌های آن‌ها در سطوح مختلف اطلاعاتی و امنیتی بررسی می‌شوند و در نهایت بر اساس فرمان رییس جمهور آزاد می‌شوند.

سخن‌گوی حزب اسلامی گفته است ۳۰۰۰ هزار عضو این حزب در زندان‌های افغانستان به سر می‌برند و قرار است بر اساس توافق‌نامه صلح  مرحله به مرحله آزاد شوند.

نگرانی‌های جدی وجود دارد که بیشتر اعضای حزب اسلامی که از زندان‌ها رها شده اند، جرم شان مسلحانه و فعالیت‌های ضد دولتی بوده است و احتمال می‌رود، شماری از این افراد که افکار افراط‌گرایانه دارند به صفوف گروه طالبان و داعش در افغانستان بیپوندند. تازه این که آقای حکمتیار در زمانی که به عنوان یک تروریست در مقابل حکومت افغانستان می‌جنگید، از گروه داعش در افغانستان حمایت کرده بود و اکنون نیز برخی از ادعاها وجود دارد که او همچنان با حلقاتی از گروه داعش در ارتباط است.

از سویی‌هم نگرانی‌های وجود دارد در میان کسانی که به نام اعضای حزب اسلامی از زندان‌ها رها شده اند، افراد وابسته به گروه طالبان و داعش شامل باشند.

پیش از این در زمان حکومت گذشته، به دستور رئیس جمهور کرزی شماری از افراد وابسته به گروه طالبان نیز از زندان های افغانستان آزاد شدند، اما شمار بیشتر این افراد دوباره به صفوف طالبان پیوستند و مرگبارترین حملات تروریستی را بر نظامیان و غیر نظامیان راه اندازی کردند.

نهادهای حقوق بشری اظهار نگرانی کرده‌اند، که پیش از آن‌ که مجرمان جنگی از زندان‌ها آزاد می‌شوند باید مجازات شوند، تا عدالت اجتماعی در این کشور تحقق یابد در غیر آن این گونه‌ اقدام‌های حکومت سبب ایجاد شکاف میان مردم و حکومت خواهد شد.

جاوید روستاپور

هم رسانی