Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
وزیر امور مهاجرین: افغانستان هنوز هم نزدیک به 6 میلیون مهاجر دارد |

وزیر امور مهاجرین: افغانستان هنوز هم نزدیک به ۶ میلیون مهاجر دارد

۲۹ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که بیش از ۸ میلیون نفر از افغانستان مهاجر شدند که از این میان هنوز نزدیک به ۶ میلیون شهروندان افغانستان در خارج مهاجر هستند.

آقای بلخی که امروز سه‌شنبه( ۲۹جوزا) در نشست خبری به منظور بزرگداشت از روز جهانی مهاجرت صحبت می‌کرد، گفت که بیش از ۵۰ درصد تمام پناه‌جویان جهان را کودکان تشکیل می‌دهند که در کشورهای مختلف پناهنده شده اند.

وزیر امور مهاجرین تاکید می کند که درسال جاری میلادی ۳۳۲ هزار تن از مهاجرین افغانستان که بیشتر در ایران و پاکستان بودند دوباره به افغانستان برگشته اند.

به گفته‌ای وزیر امور مهاجرین نزدیک به ۶ میلیون از شهروندان افغانستان در کشورهای خارجی پناهنده شده اند که از این میان تنها در پاکستان، بیشتر از ۱٫۴ میلیون نفر کارت تابعیت پاکستان را دارند، ۷۵۰ هزار تن دیگر کارت های موقت دارند و ۳۰۰ هزار پناه‌جوی افغانستان در پاکستان فاقد هرگونه اسنادی هستند.

در کنار این، به گفتۀ آقای بلخی ۹۵۰ هزار مهاجر افغانستان در ایران ثبت شده اند، ۴۵۰ هزار نفر نیز پاسپورت فامیلی دارند، ۳۰ هزار نفر اقامت دایمی دارند، اما بیش از یک میلیون پناجوی افغان در ایران بدون هیج‌گونه مدرک می‌باشند که به طور غیر قانونی در آنجا زندگی می‌کنند.

او تصریح کرد که در کشورهای اروپایی، امریکایی و استرالیایی بیش از ۵۴۰ هزار پناه‌جوی افغان اقامت دایمی بدست آورده اند که به گفته‌ای او احتمال بازگشت این مهاجرین کم است و بیش از ۶۰۰ هزار تن دیگر نیز در این کشورها درخواست پناهنده‌گی داده اند.

وزیر امور مهاجرین هم‌چنان گفت که بیش از ۴۵۰ هزار پناه‌جوی افغانستان در کشورهای آسیایی پناه‌ برده اند و در این کشورهای زندگی می‌کنند.

عالمی بلخی می‌گوید که جنگ‌های داخلی سبب شده است، شماری از شهروندان افغانستان از خانه‌های شان بی‌جا شوند. او تاکید کرد که اگر حکومت یک پلان درست برای این بی‌جا شدگان نداشته باشد، شمار زیاد آنها نیز دست به مهاجرت خواهند زد.

او گفت:” وزارت امور مهاجرین دو پلان عمده روی دست دارد که یا این بی‌جا شدگان را در ولایات دیگر سرپناه دهند و یا این‌که زمینه برگشت آنان را به مناطق اصلی شان فراهم کند که در سال گذشته نزدیک به ۵۰ هزار فامیل بی‌جا شده را به مناطق اصلی شان بازگردانیده ایم.”

آقای بلخی با اشاره به وضعیت پناجویان افغانستان گفت که وزارت امور مهاجرین در هم‌کاری با حکومت پلان دارد تا برای عودت کنندگان افغانستان و بی‌جا شدگان زمین توزیع کند.

به گفته‌ی او، افغانستان تا کنون قانون امور پناهندگی ندارد و از این سبب هیج شهروند کشور دیگر نمی‌تواند درخواست پناهندگی به این کشور دهد، اما آقای بلخی می‌گوید که وزارت امور مهاجرین طرح قانون پناهندگی را تدوین کرده است و به زودی طی مراحل خواهد شد.

از روز جهانی مهاجرت در حالی گرامی‌داشت می‌شود که به‌گفته‌ای وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در سال جاری میلادی بیش از ۳۳۳ هزار نفر از سراسر جهان مهاجر و مجبور به ترک کشورهای شان شده اند، که بیش‌تر از ۸۰ درصد مهاجرین در کشورهای جهان سوم و یا فقیر مانند ترکیه، اردن، لبنان، ایران، پاکستان، کانگو، اگوندا و دیگر کشورها به سر می‌برند.

ازسوی دیگر اتحادیه اروپا با نشر یک گزارش تازه گفته است که ورود مهاجرین به اتحادیه اروپا ۴۴ درصد کاهش یافته است. بربنیاد این گزارش در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۲۸ هزار نفر برای درخواست مصئونیت بین المللی به اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده اند، که از این میان سوریه در صدر قرار دارد و پس از آن عراق، افغانستان، پاکستان و ایران در جایگاه دوم الی چهارم قرار دارند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی