Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
ارزش مجموعی اموال تجارتی افغانستان از طریق دهلیز های هوایی به بیش از ۵۱ میلیون دالر امریکایی می رسد |

ارزش مجموعی اموال تجارتی افغانستان از طریق دهلیز های هوایی به بیش از ۵۱ میلیون دالر امریکایی می رسد

۲۹ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

افغانستان از چهار طرف محاط به خشکه است که این مساله بر داد و ستد بازرگانی سایه انداخته است. اما حکومت برای رویارویی با این دشواری، دست به ایجاد دهلیزهای هوایی زده که به گفته مشاوریت ارشد ریاست جمهوری افغانستان، ارزش مجموعی اموال تجارتی افغاانستان از طریق این دهلیزها تاکنون بیش از ۵۱ میلیون دالر می رسد.

سمیررسا، مسئول روابط عامه مشاوریت ارشد ریاست جمهور در امور مالی و بانکداری می‌گوید که تا کنون بیش از ۲۶۰۰ تن اموال تجارتی با ۱۰۰ پرواز از طریق دهلیزهایی هوایی افغانستان-هندوستان، افغانستان-قزاقستان و افغانستان-ترکیه انتقال داده شده است. سمیر رسا در یک نشست خبری در این مورد گفت:” این اموال تجارتی شامل میوه تازه، میوه خشک، گیاهان طبی، قالین، پوست و روده می شود که ارزش مجموعی آن به بیش از ۵۱ میلیون دالر می‌رسد.”

در کنار این، قرار است سر از هفته آینده، روند انتقال کالاهای بازرگانی از طریق دهلیز هوایی افغانستان-عربستان نیز آغاز شود. مساله ای که می تواند روند بازرگانی در کشور را پرسودتر سازد.
آقای رسا افزود که تفاهم‌نامه ایجاد دهلیز هوایی افغانستان – عربستان حدود ۹ روز پیش به امضا رسیده است که قرار است هفته‌ای آینده ۵۰۰ کیلوگرام  زعفران از طریق این دهلیز هوایی به جده انتقال  داده شود.

افزون بر این، سمیر رسا تاکید می کند که تا چندی دیگر کالاهای تجارتی افغانستان از طریق میدان های هوایی ترکیه به کشورهای اروپایی نیز صادر خواهد شد.

در کنار مساله دهلیز هوایی، حکومت از برنامه تازه اش در مورد توزیع زمین به بازرگانان نیز پرده بر می دارد. سمیر رسا، مسئول روابط عامه مشاوریت ارشد ریاست جمهور در امور مالی و بانکداری می‌گوید که نزدیک به ۲۵۰۰ نمره زمین در ۱۳ پارک صنعتی در بیش از ۱۰ ولایت کشور به بازرگانان توزیع خواهد شد. آقای رسا می گوید که بازرگانان می توانند هر جریب زمین در این پارک های صنعتی را در بدل ۱۰۰ هزار افغانی خریداری کنند.

این پارک های صنعتی در ولایت‌های کابل، غزنی، میدان وردک، کندهار، فاریاب، ننگرهار، خوست، لوگر، هرات، پکتیا و هلمند موقعیت دارد که مساحت مجموعی آن به ۵۰۰۰ جریب زمین می رسد.

آقای رسا تاکید کرد که تا حال نزدیک به ۴۰ شرکت حاضر به دریافت زمین در پارک‌های صنعتی شده اند که در آینده نزدیک برای شان توزیع خواهندشد.

رازق اختیاربیگ

 

هم رسانی