Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
آیا طالبان به پیشنهاد صلح دولت ازبیکستان با حکومت افغانستان لبیک خواهند گفت؟ |

آیا طالبان به پیشنهاد صلح دولت ازبیکستان با حکومت افغانستان لبیک خواهند گفت؟

۳۰ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

حکومت ازبیکستان از گروه طالبان و حکومت افغانستان خواسته است که مذاکرات صلح را به صورت مستیقم آغاز کنند. وزارت خارجه ازبیکستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که تاشکند حاضر است گفت‌وگوهای مستقیم میان سران گروه طالبان و مقام‌های حکومت افغانستان را میزبانی کند.

در خبرنامه‌ای وزارت امور خارجه ازبیکستان آمده است که حکومت افغانستان و گروه طالبان آتش بس را “به طور نامحدود” تمدید کنند و هم‌زمان گفت‌وگوهای مستقیم را آغاز کنند. ازبیکستان از همسایه‌های شمالی افغانستان است که روابط سیاسی این کشور با افغانستان از گذشته‌های دور دوستانه بوده و این کشور دارای مشترکات، فرهنگی، تباری و دینی با افغانستان است.

پیش از این نیز تاشکند در ماه مارچ سال جاری میلادی، میزبان یک نشست صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان بود، هرچند گروه طالبان آن زمان حضور نماینده‌گان خود در این نشست را رد کردند، اما شماری از سردسته‌های این گروه در آن نشست شرکت کرده بودند.

پس از نخستین نشست گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان در تاشکند، وزارت امور خارجه ازبیکستان گفته است:”با مقام‌های گروه طالبان تماس‌ها و گفت‌وگوهای داشته اند و برخی از سردسته‌های این گروه به گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان تمایل نشان داده اند.”

در بخشی از خبرنامه‌ای وزارت امورخارجه ازبیکستان گفته شده است: ” تاشکند برای ایجاد زمینه‌های لازم، در هر مرحله روند گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان با مخالفان مسلح‌اش، آماده‌گی‌های کامل دارد تا گفت‌وگو‌ها به صورت مستقیم در خاک این کشور صورت گیرد.”

حکومت افغانستان از ۱۳ سال به این‌سو ده‌ها نشست را در داخل و خارج از افغانستان به منظور آغاز روند گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان برگزار کرده، اما گروه طالبان به صورت رسمی در هیچ یک از این نشست‌ها اشتراک نکردند.

تنها نشستی که نماینده‌گان گروه طالبان در آن به صورت رسمی اشتراک داشتند، نشست قطر بود که امریکا با همکاری حکومت قطر به صورت رسمی برای این گروه دفتر ایجاد کرد و گفته می‌شود تااکنون هم این دفتر فعال است و طالبان از آن به عنوان دفتر سیاسی خود در قطر استفاده می‌کنند، اما آن نشست نیز بدون نتیجه پایان یافت.

حکومت افغانستان حدود ده روز پیش، از ۲۷ رمضان تا سوم عید سعید فطر را آتش بس اعلام کرد و گروه طالبان نیز در سه روز عید  نیز با دولت آتش بس کردند و در سه روز عید به استثنای ولایت ننگرهار که دو حمله انتحاری صورت گرفت و منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۱۵۰ تن به‌شمول افراد گروه طالبان و نیروهای امنیتی گردید، در دیگر مناطق افغانستان هیچ رویدادی مسلحانه صورت نگرفت.

محمد اشرف غنی در روز دوم عید، آتش بس با گروه طالبان را برای ده روز دیگر تمدید کرد، اما گروه طالبان در روز سوم عید با نشر خبرنامه‌ای تاکید کردند که آتش بس را تمدید نمی‌کنند و حملات خود را از شب سوم عید آغاز کردند که در پی حملات شان در ولایت‌های کندز، هلمند لوگر، فاریاب، لغمان، کنر، ننگرهار، کندهار، زابل و بادغیس بیشتر از ۵۰ نیروی امنیتی کشته و زخمی شدند. از آن به بعد همه روزه این گروه حملاتی را بر مواضع نیروهای امنیتی ادامه داده و تا حالا بیشتر از پنجاه سرباز امنیتی تنها کشته شده اند.

گروه طالبان همواره تاکید کرده اند که حکومت افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسند و هر نوع گفت‌وگو در مورد صلح افغانستان، باید با ایالات متحده امریکا صورت گیرد، درخواست های که در نهایت امریکا را وادار کرد این کشور برای پیوستن مستقیم به پروسه صلح افغانستان ابراز آماده‌گی کند.

به تازه‌گی خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده است که واشنگتن، آماده پیوستن به مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان است.

دپلمات های امریکایی: “پیشنهاد رییس جمهورغنی برای انجام گفت‌وگوهای صلح بدون قید و شرط با گروه طالبان، زمینه‌ آن را فراهم آکرده تا امریکا نیز مذاکرات محرمانه با گروه طالبان را آغاز کند.”، هرچند سیاست امریکا این است که گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

این در حالیست که رئیس جمهور افغانستان گفته است، در صورت توافق گروه طالبان حاضر است با این گروه یک سال آتش‌بس را تمدید کند و در هرجایی که طالبان بخواهند با آن‌ها مذاکره کند.

با این وجود اما گروه طالبان تااکنون به صورت رسمی نسبت به آنچه وزارت امور خارجه اوزبیکستان در مورد گفت‌وگو و تماس با سران طالبان اعلام کرده است، واکنش نداشته اند.

گروه طالبان هم‌چنان در خبرنامه‌ای که در مورد پایان آتش بس سه روزه این گروه با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نشر کرده اند، بار دیگر تاکید کرده اند که امریکایی‌ها باید، “بدانند و بپذیرند که از زورگویی بی‌جا دست بگیرند، برای حل این معضله گزینه دیالوگ مستقیم با امارت اسلامی را ترجیح بدهند و نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.”

در خبرنامه‌ای طالبان آمده است: “هیچ گونه گفت‌وگو و مذاکرات پنهانی با رژیم کابل جریان ندارد و آنچه در این مورد گفته می‌شود، تبلیغات بی‌اساس است که اذهان عامه را مغشوش و بحران کنونی را پیچیده تر و در بخش صلح به جای فایده تاوان می‌کند.”

هرچند آتش بس گروه طالبان در روزهای عید با استقبال شهروندان افغانستان روبرو شد، اما برخی از آگاهان امور سیاسی به این باور اند که هدف از آتش بس سه روزه گروه طالبان به دستور حکومت پاکستان بوده و پاکستانی‌ها در بدل این آتش بس کشته شدن ملا فضل الله رهبر تحرک طالبانی پاکستانی را خواسته بودند که روز پنج‌شنبه هفته گذشته در پی حمله جنگنده‌های‌ بی‌سرنشین امریکایی‌ها در مرز بین افغانستان و پاکستان در ولایت کنر کشته شد.

با آن‌که باورها بیشتر بر این است که گفت‌وگو با گروه طالبان هیچ نتیجه‌ای در پی‌نخواهد داشت، زیرا این گروه به دستور و حمایت حکومت پاکستان، ایران و روسیه در برابر حکومت افغانستان می‌جنگند و از خود اراده وصلاحیت ندارند، اما حکومت افغانستان بازهم به تلاش‌ها برای آغاز روند گفت‌وگو با این گروه تاکید دارد و به همین منظور روز گذشته برای بار دوم سه مقام ارشد امنیتی افغانستان به اسلام آباد رفت تا در مورد همکاری‌های پاکستان برای آغاز گفتگوهای صلح با مقام هیا این کشور صحبت کنند.

هرچند ریاست جمهوری افغانستان گفته است که هدف اصلی سفر اقای اتمر و هیآت همرا‌ه‌اش به پاکستان، در ادامه صحبت روی اجرایی شدن “پلان عمل” میان دو کشور است که در برگیرنده مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و گروه طالبان است، اما آگاهان تاکید می‌کنند که کابل تلاش دارد تا با هم‌کاری اسلام‌آباد پای طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

جاوید روستاپور

هم رسانی