مجیب خلوتگر: حضور طالبان در روزهای عید در شهرها، سبب سانسور در رسانه‌ها شده است

۳۰ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

مسوولان نی؛ نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان، می‌گویند، حکومت باید برای جامعۀ رسانه‌ای تضمین کند که حضور  افراد وابسته به گروه طالبان مانع آزادی بیان در این کشورنمی‌شوند.

عبدال‌مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی در یک نشست خبری، امروز چهارشنبه(۳۰سرطان) در کابل گفت که

نی به عنوان نهاد حامی رسانه‌ها و “ملی” طرف‌دار شهروندان افغانستان و خواست‌های ملت این کشور است، اما ارزش‌های که این نهاد به‌آن‌ها پابند است، برای شهروندان نیز به عنوان یک ارزش مطرح است و حکومت در رعایت آن‌ها باید مسئولیت و مکلفیت خود را انجام دهد.

 آقای خلوتگر هم‌چنان گفت: ” نی به هر اقدامی که به صلح بیانجامد احترام داشته و از آن در حد توان پشتیبانی می‌کند و صلح می‌تواند زمینه‌سازی برای رشد وشکوفایی ارزش‌های حقوق بشری و نهادینه شدن آزادی بیان باشد، اما حکومت باید تضمین کند که مصالحه و آتش بس با مخالفان مسلح حکومت بر آزادی بیان تاثیر منفی نمی‌گذارد.”

این نهاد پس از آتش بس سه روزه گروه طالبان با حکومت افغانستان و حضور افراد وابسته به این گروه در شهرها و پایتخت این کشور، با ارائه پرسش‌نامه‌ای به خبرنگاران، مسئولان رسانه‌ها و رسانه‌گران در ولایت‌های کابل، کندهار، هرات، بلخ و ننگرهار در مورد، اثرات آتش‌بس میان حکومت و طالبان بر آزادی بیان و رسانه‌ها ارزیابی کرده است.

یافته‌های این تحقیقِ نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان نشان می‌دهد که حضور افراد وابسته به گروه طالبان در روزهای عید در شهرها سبب خودسان‌سوری رسانه‌ها شده است.

آقای خلوتگر، می‌گوید که نتایج تحیق نی حاکی از آن است که حضور گسترده افراد وابسته به گروه طالبان در شهر‌ها سبب نگرانی شماری از رسانه‌ها رسانه‌گران شده و شماری از خبرنگاران معتقد بودند که هیچ تضمینی از سوی حکومت در روزهای که افراد طالبان در شهرها حضور داشتند وجود نداشت، بنآ آنان در برخی موارد در گزارش‌های خود دست به خود سان‌سوری زده اند.

رییس اجرایی نی تاکید کرد که شماری از خبرنگاران و مسوولان رسانه‌ها در ولایت‌های کندهار و ننگرهار که به پرسش‌های نی پاسخ داده اند، گفته اند که از ترس و بیم حضور گسترده افراد طالبان، خبرنگاران به ویژه زنان خبرنگار از حضور در پرده رسانه‌ها خود داری کرده اند.

 آقای خلوتگر تاکید کرد که دولت افغانستان مکلف است که در جریان گفت‌وگوهای صلح موضوع آزادی بیان را به عنوان “خط سرخ” در نظر بگیرد و تضمین کند که هر نوع گفت‌وگو و در نهایت تحقیق مسئله صلح با مخالفان مسلح دولت، به آزادی بیان صدمه نمی‌زند و مانع حضور بانوان در رسانه‌ها نمی‌شود، زیرا آزادی بیان از بزرگ‌ترین دست آوردهای رسانه‌گران و مردم افغانستان است که به عنوان یک ضرورت و یک ارزش نهادینه شدن آن در جامعه افغانستان مطرح است.

جاوید روستاپور

هم رسانی