فهرست ابتدأیی نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها ۷ سرطان اعلام می‌شود

۳۰ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته است، پروسۀ ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، عملا آغاز شده و تا هفتم سرطان سال جاری خورشیدی فهر ابتدایی نامزدان پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها اعلام خواهد شد.

عبدال‌عزیز ابراهیمی معاون سخن‌گوی کمیسیون انتخابات به رسانه‌ها گفته است، از مجموع ۱۰هزار فورمِ که برای نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها توزیع شده بود، بیش از شش هزار آن دوباره در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار گرفته‌است.

معاون سخن‌گوی کمیسیون انتخابات، هم‌چنان گفته است، پروسه ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها رسمآ آغاز شده‌است.

آقای ابراهیمی گفته است: ” از مجموع  ۶۱۸۵تن که فورم گرفته بودند، ۳۷۳۱ تن مربوط شوراهای ولسوالی‌ها می شوند که ۳۴۶۰ تن آنان را مرد‌ان و ۲۷۱ تن آنان را زنان تشکیل می‌دهند. در بخش نامزدان احتمالی پارلمانی، ۲۴۵۴ تن دوباره فورم‌های شان را به کمیسیون سپرده اند که از این میان ۲۰۵۵ تن آن‌ها را مرد‌ها و ۳۹۱ تن آنان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.”

او تصریح کرده است که ۷ کوچی یک تن اهل هنود که از کمیسیون فورم ثبت نام برای نامزدی در انتخابات پارلمانی دریافت کرده اند، فورم‌های خود را به این کمیسیون سپرده اند.

کمیسیون انتخابات، گفته است که مواد و فورم‌های که به نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در ولایت‌های افغانستان توزیع شده بود، در حال انتقال به مرکز ولایت‌ها است و به زودی روند ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی در ولایت‌ها آغاز می‌شود.

محمد نعیم ایوب‌زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا با انتقاد از عدم آماده‌گی کمیسیون انتخابات در بخش ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، گفته است که این نقایص روی شفافیت پروسه  انتخابات تأثیرات منفی خواهد داشت.

آقای ایوب‌زاده تاکید کرده است: ” کارهای که در کمیسیون آغاز شده بدون یک طرح و میکانیزم شفاف است و کمیسیون بدون آماده‌گی روند ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی را آغاز کرده‌است که این اقدام روی شفافیت پروسه ارزیابی و هم‌چنان شفافیت پروسه انتخابات قطعأ تاثیر منفی خود را دارد.”

او تاکید کرده است که به خاطر شفافیت روند ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، کمیسیون انتخابات باید در کنار توزیع فورم‌ها و کود‌های مشخص، یک دیتابیس ایجاد می‌کرد تا آز آن طریق اسناد جمع آوری شده فلتر می‌شد و از تقلب جلوگیری صورت می‌گرفت.

روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ ۵ جوزا آغاز و به تازیخ ۲۲ جوزا سال جاری خورشیدی پایان یافت.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در ۲۸ میزان سال جاری خورشیدی برگزار شود. کمیسیون انتخابات می‌گوید از آغاز ثبت نام تا اکنون نزدیک به شش میلیون و پنچ صد هزار تن برای رأی دهی ثبت نام کرده اند که از این میان بیش از ۴ میلیون آن‌ها را مرد‌ان و بیش از دو میلیون دیگر را زنان تشکیل می‌دهند.

اما نگرانی‌های جدی از برگزار نشدن انتخابات در زمان تعین شده آن و هم‌چنان اگر برگزار هم شود از تقلب گسترده در انتخابات پیش رو مطرح است.

 آگاهان امور، اعضای شورای ملی، فعالان مدنی و شهروندان افغانستان، عدم توانایی کمیسیون انتخابات در برگزاری انتخابات، افزایش روز افزون ناامنی‌ها و اشتراک نکردن شهروندان افغانستان در پروسه انتخابات را از عوامل بازدارنده این روند عنوان می‌کنند.

این در حالیست در حال حاضر ۴۴ درصد مراکز ثبت نام در سراسر افغانستان به دلیل تهدیدهای امنیتی و حضور مخالفان مسلح حکومت مسدود اند و هم‌چنان در برخی ولسوالی‌های این کشور به‌شمول مرکز ولایت غزنی تاهنوز دفتر کمیسیون نیز انتخابات بسته است.

هم رسانی